Ovatko nämä uskottavia

asioita Raamatusta? Tarkoitan, ovatko ilmoitetut määrät uskottavasti todellisia?
1. Kun. 4:22
Ja Salomon JOKAPÄIVÄINEN muona oli: kolmekymmentä koor-mittaa lestyjä jauhoja ja kuusikymmentä koor-mittaa muita jauhoja,

Yksi koor-mitta on 400 litraa, joten lestyjä jauhoja kuului jokapäiväiseen muonaan 30x400=12400 litraa ja muita jauhoja 60x400=24000 litraa, eli yhteensä 36400 litraa jauhoja päivässä.
4130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tiedät varmasti itse varsin hyvin, että VT:n Kirjoitusten kreikannoksessa lukuja on ilmeisesti joissakin kohdin tulkittu virheellisesti. Pyritkö aloituksellasi vain murentamaan Raamatun ilmoituksen luotettavuutta, vai mihin pyrit? Täytyyhän näillä Sinun monilla kirjoituksillasi palstalla olla joku päämäärä.

Raamatussamme on joitakin käännösvirheitä. Jauholitrojen määrä lienee niistä vähäisempiä eikä nouse esteeksi Jeesuksen Kristuksen kohtaamiselle omana Herrana ja Vapahtajana. Käsitykseni mukaan Raamattua tutkivat ovat kohtalaisen hyvin perillä käännösvirheistä sekä UT:n että VT:n tekstien osalta.

Kr 33/38 on hyvin uskollinen käännös alkuteksteistä ja julistaa Jumalan evankeliumin Kristuksesta niin kirkkaasti, että jokainen vilpittömästi Jeesusta etsivä ja Hänen nimeään avukseen huutava pelastuu. Kun Jeesus asuu sydämessämme niin Pyhä Henki avaa ymmärryksemme käsittämään Kirjoitukset. Hän "ottaa Minun omastani ja julistaa teille" ja "Hän on Minut Kirkastava" ja "Hän muistuttaa teitä kaikestä mitä Minä olen teille puhunut". Näin Jeesus opetti ja läpi vuosisatojen tuhannet uskoon tulleet ovat edellä mainitut Jeesuksen lupaukset myös todeksi eläneet.

Äänestä
  • Totta kirjoitat Jukka !

    Äänestä

  • Vastaavaa, kuin että magis on käännetty kuninkaaksi ja viisaaksi mieheksi, vaikka sana tarkoittaa kiertelevää temppujen tekijää.

    Äänestä

Se oli ilmeisesti hänen henkilökuntansa käyttämä ruoka. Laskukin oli väärin. Määrä oli yhteensä noin 32800 litraa joka on noin vähän yli 22 tonnia.
Hänellä oli suuri määrä henkilökuntaa kaikenlaisia virkamiehiä ja sotilaita jotka saivat elatuksen kuninkaalta. Sotilaat eivät ryöstäneet ruokaa kansalta.
Tuolla jauhomäärällä ruokkii reilu satatuhatta ihmistä.
Nämä Salomo tietenkin keräytti veroina. Ilmankos hänen kuoltuaan kansa sanoi verotuksen olleen raskaan ja valtio jakaantui.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


x-hirvas kirjoitti:

asioita Raamatusta? Tarkoitan, ovatko ilmoitetut määrät uskottavasti todellisia?
1. Kun. 4:22
Ja Salomon JOKAPÄIVÄINEN muona oli: kolmekymmentä koor-mittaa lestyjä jauhoja ja kuusikymmentä koor-mittaa muita jauhoja,

Yksi koor-mitta on 400 litraa, joten lestyjä jauhoja kuului jokapäiväiseen muonaan 30x400=12400 litraa ja muita jauhoja 60x400=24000 litraa, eli yhteensä 36400 litraa jauhoja päivässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu