Ehtoolista voi viettää uskovien kesken

Kodessakin eikä siihen mitään pappien lupaa tarvita, enää kuten keskiajalla, joilloin siitä olisi seurannut kuolemantuomio kirkon valheellisen eritysaseman johdosta.
13246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

pappeja ei tarvita yhtään mihinkään

Äänestä

Saatanan pakana! Ei Jeesuxen ruumista voi syödä ilman että pappi on ensin öylätin muuttanut jeesuksen lihaksi !

Äänestä
  • toimittaminen kuuluu lähinnä seurakunnan kaitsijoille, kuten Raamatussakin. Näin ei touhuilu mene villiksi...

    Äänestä

  • Jeesusken ruumiin osallisuuden välineiden käytöstä, vaan katolisen taikauskon muodosta - joka ei ole lainkaa Raamtusta, kuten ei myöskään se ihmisten asettama messupappi joka muka "transsubilimaation" suorittaa. Silloin kyseessä on pakanakultti, ilmestyneenä valhekristillisiin kehyksiin.

    Äänestä

  • weha. kirjoitti:

    toimittaminen kuuluu lähinnä seurakunnan kaitsijoille, kuten Raamatussakin. Näin ei touhuilu mene villiksi...

    Erotetaaan uskolla ja rukouksella, muusta syömisestä - ja paikalla olijat tutkivat itseään - ketä he oikein palvelvat, niin Jeesuksen omat voivat huoletta nauttia, tämän yhteysaterian.

    Äänestä

  • weha. kirjoitti:

    toimittaminen kuuluu lähinnä seurakunnan kaitsijoille, kuten Raamatussakin. Näin ei touhuilu mene villiksi...

    Raamattu ei missään kohdin edellytä, että vain kaitsijat voivat jakaa ehtoollista:
    Ap 2:46
    "Ja he mursivat leipää kodeissa ja nauttivat ruokansa sydämen yksinkertaisuudella."

    Eivät kaksitoista apostolia olisi millään ehtinyt joka kotiin, kun seurakuntalaisia oli jo 5000!!!!

    Weha puhuu nyt taas itsensä pussiin:
    "Sakramenttien toimittaminen kuuluu SEURAKUNNAN kaitsijoille."

    Miksi nyt hyväksyt kirkon pappien jakamat ehtoolliset vaikka he eivät sinun aikaisempien
    kirjoitustesi mukaan kuulukkaan seurakuntaan, vaan ovat esivallan edustajia???

    Onko oppisi taas muuttunut????

    Äänestä

  • 2+16 kirjoitti:

    Jeesusken ruumiin osallisuuden välineiden käytöstä, vaan katolisen taikauskon muodosta - joka ei ole lainkaa Raamtusta, kuten ei myöskään se ihmisten asettama messupappi joka muka "transsubilimaation" suorittaa. Silloin kyseessä on pakanakultti, ilmestyneenä valhekristillisiin kehyksiin.

    taikauskoa kaikki tyynni, olemattoman mielikuvitusystävän paapomista loitsuin ja riitein.

    Äänestä

  • Nasse. kirjoitti:

    taikauskoa kaikki tyynni, olemattoman mielikuvitusystävän paapomista loitsuin ja riitein.

    Ev.lut. kirkon kirkkojärjestyksen mukaan ehtoollisen toimittaa pappi.

    Surullista, jos joku kirkon jäsen katsoo voivansa kävellä lain ja kirkon perinteisen käytännön yli. Vähän on hybriksen makua.

    Äänestä

  • 9+12 kirjoitti:

    Ev.lut. kirkon kirkkojärjestyksen mukaan ehtoollisen toimittaa pappi.

    Surullista, jos joku kirkon jäsen katsoo voivansa kävellä lain ja kirkon perinteisen käytännön yli. Vähän on hybriksen makua.

    Ovatko ehtoollisaineet vain papin käsitteleminä Kristuksen ruumista ja verta?
    Mitkä todisteet tästä on?

    Onko kyse pappien ammattikunnan työllisyydestä?

    Äänestä

  • 9+12 kirjoitti:

    Ev.lut. kirkon kirkkojärjestyksen mukaan ehtoollisen toimittaa pappi.

    Surullista, jos joku kirkon jäsen katsoo voivansa kävellä lain ja kirkon perinteisen käytännön yli. Vähän on hybriksen makua.

    Vaan erään maailmanuskonnon oma kultti.

    Äänestä

  • 9+12 kirjoitti:

    Ev.lut. kirkon kirkkojärjestyksen mukaan ehtoollisen toimittaa pappi.

    Surullista, jos joku kirkon jäsen katsoo voivansa kävellä lain ja kirkon perinteisen käytännön yli. Vähän on hybriksen makua.

    toki riittejä suorittamaan ja loitsuja lukemaan tarvitaan seremoniamestari, olipa kyse kanan veren pirskottamisesta tai sofistikoidummin punkun hörppäämisestä :)

    Äänestä

sooloilemaan, kun Jeesus oli heidän seurassaan: Jeesus otti leivän, siunasi, mursi ja antoi opetuslapsilleen.

Suomen laki määrittelee asian näin:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19931055
Kirkkojärjestys 8.11.1991/1055 v. 1993
I Osa
Yleisiä määräyksiä
1 luku

""B. Ehtoollinen
9 §
Herran pyhää ehtoollista vietetään jumalanpalveluksessa.

Ehtoollista saadaan viettää, paitsi kirkossa, seurakunnan siunauskappelissa ja kappelissa, myös muussa paikassa, jonka tuomiokapituli on kirkkoneuvoston tai seurakuntaneuvoston esityksestä tähän tarkoitukseen hyväksynyt. (16.5.2002/1202)

Ehtoollista saadaan tilapäisesti viettää kirkkoherran valvonnassa myös muualla kuin kirkossa tai 2 momentin mukaisesti hyväksytyssä paikassa. Puolustusvoimien kirkollisessa työssä saadaan viettää ehtoollista kirkon tai 2 momentin mukaisesti hyväksytyn paikan ulkopuolella kenttäpiispan valvonnassa. (7.5.2010/666)

10 §
Tarvittaessa voidaan yksittäiselle henkilölle jakaa ehtoollista kirkkokäsikirjan osoittamalla tavalla myös muualla kuin jumalanpalveluksessa.

11 §
Ehtoolliseen saa osallistua jokainen konfirmoitu kirkon jäsen.

Kastettu lapsi, jolle on opetettu ehtoollisen merkitystä, saa osallistua ehtoolliseen yhdessä vanhempansa tai muun hänen kristillisestä kasvatuksestaan huolehtivan kirkon konfirmoidun jäsenen kanssa. Kastettu seurakunnan jäsen, joka osallistuu rippikouluun, voi ehtoollisopetusta saatuaan osallistua ehtoolliseen seurakunnan yhteisessä jumalanpalveluksessa rippikoulunsa opettajan kanssa. (9.11.2001/1163)

Ehtoollinen voidaan antaa myös muulle henkilölle, joka on sairaana tai hätätilassa ja käsittää ehtoollisen merkityksen.

12 §
Ehtoollisen jakaa pappi. Lehtorilla on oikeus avustaa ehtoollisen jakamisessa ja jakaa ehtoollista 10 §:ssä tarkoitetussa tapauksessa.

Kirkkoherra voi myöntää evankelis-luterilaisen kirkon konfirmoidulle, kristillisestä vakaumuksesta tunnetulle jäsenelle oikeuden avustaa ehtoollisen jakamisessa. Puolustusvoimien kirkollisessa työssä oikeudesta avustaa ehtoollisen jakamisessa päättää kenttäpiispa. (7.5.2010/666)

Jos joku on kuoleman vaarassa tai muuten erityisessä hätätilassa ja hän haluaa ehtoollista, saa jokainen kristitty antaa hänelle ehtoollisen, jos pappia ei ole saatavissa.""


Laki myöntää jokaisen kristityn yleisen pappeuden viimeisessä kappaleessa, mutta tukee virkaa ja järjestystä.
Hyppiminen tästä järjestyksestä ulos, tekee lainrikkurin.

Paavali nuhteli korinttolaisia kelvottomasta ehtoollisenvietosta ja antoi ohjeita
1. Kor. 11:17-34

Äänestä
  • Nimenomaan hänen opetuslastensa vietettäväksi, hän muistokseen ja yhteyateriana. Se mitä kirkko tai kirkot opeissaan asiasta sanovat ei ole suinkaa mitään Raamatun tuntemaan kristinuskoa, vaan se väärennöstä, monine Raamatusta poikkeavine oppeineen ja tapoineen. Pirunkirkolla on pirunkirkon säännät joita sen jäsenet sitoutuvat eritysesti, valoisaan ja lupauksissaan noudattamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Amen ja näin on: kirjoitti:

Kodessakin eikä siihen mitään pappien lupaa tarvita, enää kuten keskiajalla, joilloin siitä olisi seurannut kuolemantuomio kirkon valheellisen eritysaseman johdosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu