Puhdas totuus hiilestä

Ettei täällä käyty keskustelu "Kuka rakastaa hiilivoimaa" olisi käyty aivan turhaan, kerron sen pääkohtia:

Energiateollisuuden julkaisu (ydinvoiman vastustajat, olkaa varuillanne, sen lukeminen voi aiheuttaa teissä pahoinvointia):
http://www.energia.fi/content/root content/energiateollisuus/fi/julkaisut ja tutkimukset/liitteet sähkön ja lämmön tuotanto/puhdastotuushiilesta.pdf?SectionUri=/fi/julkaisut
(Puhdas totuus hiilestä)

* Tanskassa hiilivoimaloiden rakentaminen on lailla kielletty
- (luettu VTTn dokuista, tarkempi tieto puuttuu)

* PVO suunnittelee kolmen hiilivoimalan rakentamista:
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/article111457.ece (10.6.2008)

Hiilivoimaa tarvitsevat siis samat yhtiöt, jotka omistaa myös ydinvoimaa. Sen vuoksi en voi ymmärtää, miksi ydinvoimaan liittyvä viestini poistettiin täältä.

10

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuus hiilestä

      Amazonin viidakossa viljelyä on tehostettu vuosituhansia hiilletyllä biomassalla.

      Suomessa käytetään kaskeamista. Lähes sama lopputulos, mutta täysin eri menetelmät.

    • Siinä, missä ydinvoimayhtiöt pitävät tiukasti kiinni hiilivoimaloistaan, ympäristöjärjestöt vastustavat niitä - joskus jopa tuloksellisesti!

      "
      Ympäristöjärjestöille voitto hiilivoimasta Isossa-Britanniassa
      lokakuu 08, 2009

      Suomi — Energiajätti E.ON on vetäytynyt suunnitelmastaan rakentaa Iso-Britanniaan ensimmäinen hiilivoimala 20 vuoteen. E.ON:in Greenpeacen Iso-Britannian toimistolle lähettämästä sähköpostista käy ilmi, että E.ON ei usko hiilivoimalan rakentamisen olevan enää taloudellisesti kannattavaa ja että hanke jäädytetään ainakin 2-3 vuodeksi.
      ...
      "
      http://www.greenpeace.org/finland/fi/mediakeskus/lehdistotiedotteet/ympaeristoejaerjestoeille-voitto-h

      Voitto voi siis olla vain väliaikainen, mutta muutaman vuoden lykkäys hiilivoimalan rakentmisessa on jo saavutus.

      Suomessa hiilivoimaloiden vastustus ei taida onnistua, kun ydinvoima on niin vahvoilla.

      • 17+17

        " Siinä, missä ydinvoimayhtiöt pitävät tiukasti kiinni hiilivoimaloistaan..."
        " Energiajätti E.ON on vetäytynyt suunnitelmastaan rakentaa Iso-Britanniaan ensimmäinen hiilivoimala 20 vuoteen. E.ON:in Greenpeacen Iso-Britannian toimistolle lähettämästä sähköpostista käy ilmi, että E.ON ei usko hiilivoimalan rakentamisen olevan enää taloudellisesti kannattavaa ja että hanke jäädytetään ainakin 2-3 vuodeksi."
        Fennovoiman tulevan ydinvoimalan suuri osakas E.ON ei tuon uutisen mukaan todellakaan pidä tiukasti kiinni hiilivoimaloista. Ja aivan oikeaa kehitystä, mitä enemmän hiilivoimaa maailmassa korvataan ydinvoimalla, sen puhtaampi ilma ja terveemmät ihmiset.


      • Maanystävä
        17+17 kirjoitti:

        " Siinä, missä ydinvoimayhtiöt pitävät tiukasti kiinni hiilivoimaloistaan..."
        " Energiajätti E.ON on vetäytynyt suunnitelmastaan rakentaa Iso-Britanniaan ensimmäinen hiilivoimala 20 vuoteen. E.ON:in Greenpeacen Iso-Britannian toimistolle lähettämästä sähköpostista käy ilmi, että E.ON ei usko hiilivoimalan rakentamisen olevan enää taloudellisesti kannattavaa ja että hanke jäädytetään ainakin 2-3 vuodeksi."
        Fennovoiman tulevan ydinvoimalan suuri osakas E.ON ei tuon uutisen mukaan todellakaan pidä tiukasti kiinni hiilivoimaloista. Ja aivan oikeaa kehitystä, mitä enemmän hiilivoimaa maailmassa korvataan ydinvoimalla, sen puhtaampi ilma ja terveemmät ihmiset.

        Teollisuus olisi halunnut rakentaa saasteettoman sähkövoimalan tekoaltaan avulla, mutta kukapa se taas täällä asiaa ensinmäisenä vastustikaan!!!! Voi auta armis sitä kaksinaamaisuutta, vihervastaaja ei halunnut vesivoimaa vaan halusi lisää kivihiiltä!!! Nyt sitten koettaa syyllistää teollisuutta. VIHREÄ VALHE.
        Lukekaa ihmiset kriittisesti, taannoin käytiin keskustelu säätövoimasta.
        Tekisi mieli sanoa pahasti, mutta ei kuulu minun tyyliin.
        Mistäs saadaan säätövoima tuulivoimaloille? Mihin varastoidaan "ylimääräinen" energia, jos joskus sattuu tuulemaan? Käännetään todellisuudessa ropelikulmat pienemmälle, ettei hyrrät pyöri tuulessa liikaa!
        Yksi eniten rikkoutuvia osia on muuten tuo tuulivoimhyrrän siipien säätöjärjestelmä :)


    • "
      "Suomessa kivihiiltä ja turvetta käyttäviä voimalaitoksia rakennetaan ja suunnitellaan edelleen", Kyllönen muistuttaa. Vuosina 2005-2015 käyttöönotettavat voimalaitokset tuottaisivat noin viiden miljoonan tonnin hiilidioksidipäästöt, jos energiayhtiöiden suunnitelmat toteutuvat. Suurimmat ydinvoimayhtiöt PVO ja Fortum vastaavat kolmesta neljäsosasta saastuttavista investoinneista. "
      "

      Kenen tulevista voimaloista loput 1/4, kun ydinvoimayhtiöillä 3/4?

    • antiydinterroristi

      Niin possunpunaiseksi kuin ydinvoimayhtiöt ovat tuossa julkaisussa hiilivoimalat värjänneetkin, voidaan toki ihan sulassa sovussa verrata ydin- ja hiilivoimaa vaikkapa sabotaasiitekojen seurauksien suhteen (ovathan molemmat kuitenin ns. ruskeaa energiaa):

      sabotaasiteko hiilivoimallan:
      - paljon luonnon omaa ja sille välttämätöntä kakkaa ilmakehään. hyh hyh

      sabotaasiteko ydinvoimalaan
      - maailman vaarallisinta jätettäm ydinkakkaa, pääsee suuria määriä ilmakehään (vrt. Tshernobyl). Ydinkakka on pidettävä erossa elävästä luonnosta yli 200 000 vuotta

      Eikös se sabotaasiteko muuten olekin sama kuin terroriteko?

      • jaksat jankuttaa

        Kasva aikuiseksi.


      • vertailla voit

        ihan mitä vain mutta mitään käytännön järkeä ja tolkkua niissä vertailuissasi ei ole.

        yhtähyvin voit vertailla vaikkapa kemian tehtaan ja meijerin sabotaasihyökkäyksen seurauksia tai seurauksia jos meteoriitti tippuu em litosten päälle.


      • antiydinterroristi
        vertailla voit kirjoitti:

        ihan mitä vain mutta mitään käytännön järkeä ja tolkkua niissä vertailuissasi ei ole.

        yhtähyvin voit vertailla vaikkapa kemian tehtaan ja meijerin sabotaasihyökkäyksen seurauksia tai seurauksia jos meteoriitti tippuu em litosten päälle.

        "vertailla voit
        ihan mitä vain mutta mitään käytännön järkeä ja tolkkua niissä vertailuissasi ei ole."

        Käytännön merkitystä vertailujen lähtökohdaksi eri energiatuotantomuotohin kohdistuvien terrori-iskujen mahdollisiksi seurauksiksi löytynee sinullekin viestistä

        "Pahin tapahtui! Pilvet euroopan yllä!" (Nimimerkki Tungsten 2005)
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/2367886

        Lyhyt lainaus:
        "Nyt se, mistä tälläkin palstalla on pitkään varoiteltu tapahtui! Ihmiskunnan on muutettava kurssia, me otamme liiallisia riskejä välinpitämättömyydessämme. Nyt viattomat ihmiset joutuvat kärsimään siitä."


        Käytännössä terroristit voivat saada aikaan katastrofin, jonka seuraukset ei mitenkään poikkea onnettomuuden seurauksista - paitsi ehkä siten, että vakavammat seuraukset ovat todennäköisempiä, koska sellaiseen terriristit pyrkivät.


    • olekaan käytössä

      hiilivoimaa?Olen ymmärtänyt päinvastoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4231
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2360
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1881
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1495
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1463
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1274
    7. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      788
    8. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      747
    9. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      691
    Aihe