minulla on kamalat, leveät ja uurteiset raskausarvet. olen hoitanut niitä Lorealin raskausarpivoiteella mutta jos on tietoa tehokkaammista tuotteista/hoidoista (ja mielellään hinnoista) olen todella kiitollinen jokaisesta asiallisesta vastauksesta.
raskausarpien hoito
17
16879
Vastaukset
- juttu
pääseekö raskausarvista mitenkään muuten eroon, kun jollain laserhommalla?
onko kellään mitään poppakonstia? - Nimi
http://body.planet.fi/strechma.htm
"Suomessa ei myydä tretinoiinia Retin-A nimellä, vaan meidän apteekissa vastaava tuote on Orionin valmistama Avitcid, joka vaatii reseptin. Tutki ihoasi tarkasti huomataksesi onko sinulla näitä punaisia tai hopeahkoja arpia. Mitä todennäköisemmin sinulla ei ole, mutta jos on, ota yhteys dermatologiisi (iholääkäri) ja anna hänen lukea tämä juttu ja ota selvää onko hän kuullut tästä hoitomuodosta. Näytä hänelle raskausarpiasi ja sano hänelle, että haluat yrittää poistaa raskausarpia Avitcidin avulla. Lääkärisi voi kertoa sinulle, että älä murehdi ja anna ajan tehdä tehtävänsä. Monet lääkärit ovat melko konservatiivisia, ja mielummin antaisivat ajan hoitaa raskausarvet. Vaadi Avitcid-hoitoa arpiisi, ja jos lääkäri ei pysty osoittmaan Avitcidia vaaralliseksi tervydellesi, pyydä häntä kirjoittamaan sinulle resepti Avitcidille." - Tanya:)
Mulla on aivan sama ongelma, kun sullakin. Etsin googlen avulla tietoa, miten raskausarpia voi hoitaa ja löysin tämän sun juttusi. Valitettavasti mulla ei mtn ihmekonsteja ole, mutta yves rocherilla myydään sellaista spa 3D rasvaa ihon kiinteykseen ja arville. Se tasoittaa ihoa ja häivyttää arpia. Itse en ole kokeillut, mutta sisko kokeili ja suositteli ainetta. Mulle yksi tyttö kertoi, että hän on käyttänyt arpiinsa arbutin:ia ja saanut aineella lähtemään arpensa kokonaan. Olen miettinyt, että sitä pitäisi kokeilla. Sehän on mm. arville tarkoitettua ainetta. Voisitko mailata mulle, jos sulla on joku aine tiedossa, jonka tiedät auttavan arpiin tehokkaasti? Olisin kiitollinen jos kertoisit minullekin:) Toivottavasti minusta oli apua, suosittelen kokeilemaan näitä kahta ainetta, ellet ole jo löytänyt jotain muuta ainetta, joka auttaa arpiin... Mulla on itsellä kanssa pahat arvet mahassa ja rinnoissa. Ja koko mahakin tuntuu olevan ihan ryppyinen niistä kohdista, joissa arpia on.
- ja nuo aineet?
Jos käyttää arbutinia tai avitcidia, ruskettuuko iho hoidon jälkeen normaalisti? ruskettuvatko arvet ollenkaan?
- Anonyymi
Vai että kirjoittaja raskaana kun välillä kehuu kuinka hänellä erektiopillerit tehoaa hyvin ja milloin mikäkin sairaus paranee.
Kyllä nämä ulkomaiden lääketrokarit tunnistetaan.
- dr. Phil
Painon pudotus saa arvet paljon pienemmiksi ja samalla ne vaalenevat eivätkä ole nähtävissä enää kovin kaukaa. Tokihan se tympii kun niitä joskus syntyy erinäisistä syistä. Kaverilleni tuli selkäpuolelle lantiota vaakatasoon monta kymmentä arpea ja kuvitelkaa, hän on laiha kuin tikku. Pituuskasvu oli murrosiässä niin nopeaa, että iho vähän venyi ja paukkui. Mutta kokeile ihmeessä kaikkia mahdollisia voiteta ja laita infoa kuinka ne tepsivät!
- Dinko
Mul o sama juttu ku dr.philin kaverilla :) Mul kyl ajan kans vaalentunu iha loistavasti mut valoo vasten hävettää :) Kyl ne täst vaalenee viel :)
- Synnyttänyt
Dinko kirjoitti:
Mul o sama juttu ku dr.philin kaverilla :) Mul kyl ajan kans vaalentunu iha loistavasti mut valoo vasten hävettää :) Kyl ne täst vaalenee viel :)
Sain tuloksia aikaan kun käytin rusketupillereitä ja selluliittivoidetta samaan aikaan, enään ei erotu arvet kuin "suurennuslasilla", aloin ensin käyttää Stretch Mark voidetta ja sain sen kanssa arvet melkein kokonaan pois, kaverini kokeili rusketuspillereitä ja kehui tuloksia joten päätin yhdistää molemmat keinot.
Nyt olen todella tyytyväinen! - Rusketuspilleri?
Synnyttänyt kirjoitti:
Sain tuloksia aikaan kun käytin rusketupillereitä ja selluliittivoidetta samaan aikaan, enään ei erotu arvet kuin "suurennuslasilla", aloin ensin käyttää Stretch Mark voidetta ja sain sen kanssa arvet melkein kokonaan pois, kaverini kokeili rusketuspillereitä ja kehui tuloksia joten päätin yhdistää molemmat keinot.
Nyt olen todella tyytyväinen!Mitä rusketuspillereitä käytit?
- Anonyymi
Synnyttänyt kirjoitti:
Sain tuloksia aikaan kun käytin rusketupillereitä ja selluliittivoidetta samaan aikaan, enään ei erotu arvet kuin "suurennuslasilla", aloin ensin käyttää Stretch Mark voidetta ja sain sen kanssa arvet melkein kokonaan pois, kaverini kokeili rusketuspillereitä ja kehui tuloksia joten päätin yhdistää molemmat keinot.
Nyt olen todella tyytyväinen!Mistä niitä rusketus pilleireitä saa vai pitääkö olla resepti
- Anonyymi
Rusketuspilleri? kirjoitti:
Mitä rusketuspillereitä käytit?
Ja mikä selluliitti voide?
- hankalaa
Aika vaalentaa ja jos iho löystyy niin ei näy niin selkeästi. Hirveesti kaikkia voiteita ja ihmehoitoja, mutta todennäköisesti ainoa mikä tehoaa niin leikata arpialue pois, jos se mahdollista ja sitten tulee vielä leikkausarpi
- mama2012
- Tyrni
Avitcid ja jatkuva rasvaus. Olen saanut tuloksia myös VelaShapella.
- Bodynatural
Lihaksiaan aineilla kehittävät ovat saman ongelman edessä...varsinkin olkapäitten ja rintojen iho "halkeilee" lihasten kasvaessa. Sick. Eipä siinä kai muu auta kuin rasvaus jos on kyseisen ainevalinnan tehnyt
- Maminen75
Tässä tietoa öljystä, joka auttoi ystävääni https://lapsennimi.com/2017/10/raskausarvet-hoito/
- Expl
Toistaiseksi raskausarpiin ei ole vaikuttavaa hoitoa. Poisto on ainoa mahdollisuus, jos ne ovat paikassa, mistä ne voi poistaa ihon löysyyden mukana ilman haittaavia arpia, niin kuin alavatsalla, mistä ne poistuvat abdominoplastian avulla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla833113Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "652663SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1352659Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy51964Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.931584Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341336Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1061078Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä871058Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o2001048Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861004