kanttarellit, yhtykää ja kokoontukaa yhteen paikkaan. Olen tulossa hakemaan teitä.....
Kaikki maailman....
LaardiBee
12130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
että laivue hirvikärpäsia löytää sun nuppis ja tekee sinne laskeutumisalustan.
Mä läksin pari päivää sitten hakeen kehnäsieniä yhestä paikasta, pari löysin, tatteja taas tuli korillinen ja muosikassi viel lisäksi.
Sienionnea toivottelen.
vaikka ei siinä ole onnella sijaa. Ensin täytyy kalibroitua näkemään sienet. Kanttarellit ovat mukavan keltaisia, mutta kun ne tuppaavat piiloutumaan sammalien alle. Saati sitten muut vahverot, jotka maastoutuvat värinsä perusteella. Kaikista ovelin on musta torvisieni, joka läheltäkin katsottuna näyttää puun pinnalta irronneelta naavalta.
muuten leppärouskuja ihan kivasti, huippuhyvä sieni.
Sienet on ovelia piiloutumaan, pitää oikein seisahtua ja tarkentaa näköelimet.
Jokohan pian alkais olla suppiloita, ne vasta onkin ovelia maastoutumaan.
armahan...se on luona sataman..vai mis lieneekään siellä Lahdessa...;)
7 euroo/litra oli Kajjaanissa torilla kanttarellit ja yhdessä läjässä näkyivät olevan.=)
kannattaako retki. Kun laskee kulut pois, niin jääkö siitä muuta kuin hyvä mieli. Mutta hyvä mieli onkin niin arvokas, ettei niin väliä, tehdäänkö hirvikärpäsmuhennosta illalla ennen saunaa.
kyllä minä kans mieluumin lähden itse sinne metsään, vaikkei löytyiskään mitään sieltä....ihan silkasta luonnossa liikkumisen ilosta, se on tärkeintä.:)
matsutake- malli. Niitä on pilvin pimein siellä liiterin takan olevassa metsikössä. Eihän niitä syö Erkkikään mutta jotkut syö.
minäkin sienesä kävisin, mut en mahdu sieneen ;o),,, ja ne mitä kerään, niistä vien heti maistiasia naapurille,,, oudosti ovat hengissä vielä,,, olenkohan tehny jotain väärin? ;o),,,
näkyy metsässä olevan. Onnea vain kanttarellin metsästykseen. Muista että ne ovat aika arkoja vielä tähän aikaan, kunnes tottuvat suuriin ihmismassoihin korven kätköissä.
onkos nysännyhvertäjäkin jo heränny, ja pullojenkerru lenkkikin jo tullut yehtyä. Ei muuta kun häv nais dei sitten vaan loppupäiväksi koneen vierellä, mie lähen merelle, siikaverkkoja katsastamaan, illalla tulle taas puolensukua venetsialaisia juhlimaan, pitäähän niiden saada kunnon savusiikaa.
kotkon perässä juosta. Ei se taida kuule sulle vastata. Olet sä sen verran sekopäinen.
peräsheivaaja sekoilee, ei sunkaan se vastaa, kun on kyykytetty niin monesti taas kesän aikana.