Oliko Stalinilla ja hänen oppipojillaan koskaan haaveita miehittää Suomea? Bornholmista lähtivät 1946 mutta Porkkalaan jäivät 1956.
Oliko Stalinilla
molopovi krustsev
469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sellaisia haluja talvella v.1939-40 ja kesällä v.1944. Molemmilla kerroila yritys meni niin mönkään, että piti tyytyä vain tukikohtiin: Hankoon v.1940 ja Porkkalaan v.1944-56.
...Bäckströmmillä on yhä tämä haave -myös Viron suhteen- vaikka Neukkula on jo romahtanut.
Osaakohan Pukkimies edes lentää konetta. Bush ja Putin muistaakseni molemmat ovat näyttäneet lentotaitonsa mission acomplished tyyllillä.
Mannerheim sanoi sodan jälkeen, että 200000 venäläistä tuijottaa tähtitaivasta lasittunein silmin ja jos siihen lasketaan päälle kyljelleen ja mahalleen kaatuneet, niin kokonaisluku saattaa olla jopa puoli miljoonaa. Silloin Stalin tuumi, että turhan kallista tuo imperialismi ja jätti Suomen rauhaan.