suomi on ainakin vielä maailman paras valtio. onko näin enää muutaman vuoden kuluttua, sillä helsinkin sanomien pääkirjoituksessa 28.8 ounastellaan, että seuraavien eduskuntavaalien jälkeen suomessa olisi sekä pääministerin että ensimmäisen valtiovarainministerin paikat miehitetty naisilla eli naisitettu??
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Suomi on naisjohtajien luvattu maa/1135259686296/?cmp=tm_etu_paakirjoitus
tulevan hallituksen johdossa olisi siis parivaljakko kiviniemi et urpilainen jota täydentäisi presidentti halonen.
niin
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Suomi on naisjohtajien luvattu maa/1135259686296/?cmp=tm_etu_paakirjoitus
tulevan hallituksen johdossa olisi siis parivaljakko kiviniemi et urpilainen jota täydentäisi presidentti halonen.
niin
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tämä on sitä feminismi tasa-arvoa koska se että miehiä on vähemmän päättävissä elimissä ei ole heille mitenkään hälyttävä tai tasa-arvoa rikkova asia, jo nyt naisilla on naisvaltaisilla aloilla yli 60% johtopaikoista ja miesvaltaisilla n.40% mutta silti itketään naisjohtajien lasikatosta.
Onneksi feminismi on syömässä itse itseään ihmisten ymmärtäessä sen ajavan sumeilematta vain yhden sukupuolen etuja, tähän ei liity kohtuullisuus eikä järki mitenkään vaan nykyfeminismi ajaa itseään eteenpäin sellaisen ideologia voimalla ettei mikään riitä ennenkuin kaikki miehet on hävitetty maapallolta.
Sanon nyt kuitenkin tähän alkuun, että Hesarin sivujen avautuminen kestää ikuisuuden. Olen nyt kesäasunnolla, missä on mokkulaliittymä, mutta sama juttu on kotona markkinoiden lähes nopeimmalla yhteydellä. Esim. Iltalehti ja tietyt muut julkaisut ovat täysin ongelmattomia... Tämä siis off topic.
Suomalaisia merkittäviä naisjohtajia luetteloitiin aika hiljakkoin tällä palstalla.
Mutta politiikkaan mennäkseni, lupaan syödä hatullisen hapankorppuja, jos tulevaa hallitusta johtaa Kiviniemi. Kepun olisikin jo aika siirtyä opettelemaan eettisesti kestävämmällä pohjalla olevaa toimintaa.
Olen eri yhteyksissä sanonut, että kaapeissa on vielä monta luurankoa kepulaisessa maisemassa, ne luottamuksen peruspilarit ovat poissa ja MK ei toimillaan tai puheillaan millään tavoin luo ilmapiiriä, joka
niitä palauttaisi. Eduskunnan kyselytunnit alkavat pikapuoliin, siinä viikon parhaassa viihdeohjelmassa aika raadollisesti näkee sen systeemin. Kuka hallitsee asiansa, kuka ei. Urpilainen hallitsee, Kiviniemi ei. Piste.
Seuraava pm on todennäköisesti Katainen.
valitettavasti poliittinen suunta on muuttumassa oikeistolaisemmaksi, -näin pitkän linjan vasemmistolaisena on todettava asiat. toisaalta suomalainen oikeistopolitiikka ei liene kovinkaan jyrkkälinjaista taloudenhoitoa ja pääoman kasvattamista. suomessa kun piirit ovat pienet ja tuleva pm katainenkin on maatalon poikia alun pitäen. näkemystä kansan syviin riveihin siis riittää.
kuitenkin hs hehkuttaa edelleen naisjohtajien tulolla ikään kuin siinä olisi suomen hyvinvoinnin pelastus ja kansakunnan kohtalonkysymys kyseessä. voi toki ollakin, mutta ainakin nykyisen elintason säilyttäminen jo itsessään vaatisi lisää vientiteollisuuteen tähtääviä työpaikkoja ja siten myös teollisia johtajia, joilla kansainvälisiä sidoksia. palveluyhteiskunta ei itsessään tuota tunnetusti juurikaan mitään, mistä voi saada verotuloja ja ulkomaankauppavoittoja. nykyiselläänkinhän teollisuudessa on edelleen miesvoittoinen johtajisto, -toisaalta taloussanomissa jo varoiteltiin insinöörien työttömyyshuipusta.
näin ollen luulisin, että kokoomuslainenkin oikeistohallitus tulevana on vain välikausihallitus, sillä pakosta joudutaan lähivuosina purkamaan tulonjakoa ja ottamaan käyttöön inhimillisemmät, vasemmistolaiset, perusteet palkan- ja tulonhankkimiseen esimerkiksi kansalaispalkan muodossa.
> valitettavasti poliittinen suunta on muuttumassa oikeistolaisemmaksi
> ottamaan käyttöön inhimillisemmät, vasemmistolaiset, perusteet
"Oikeistolaisuus" paha, "vasemmistolaisuus" hyvä - näinkö yksinkertaista yhteiskunnallinen analyysi on? Jep, tämä ei liity palstan aihepiiriin, mutta en malta olla kommentoimatta kirjoittajan logiikkaa, joka ei minulle aukene. Perustele ihmeessä, mitä nämä käsitteet oikeistolainen ja vasemmistolainen kielenkäytössäsi tarkoittavat.
> inhimillisemmät, vasemmistolaiset, perusteet palkan- ja tulonhankkimiseen esimerkiksi kansalaispalkan
> muodossa.
Miltä kuulostaisivat esimerkiksi seuraavat tavat palkan- ja tulonhankkimiseen:
- bonuksia työpaikalle saapumisesta
- vuodessa 14 kuukauden palkka
- kuolleiden eläkkeet maksetaan sukulaisille
- virkamiehiä ei voi erottaa, eläkkeelle 50-vuotiaana
Minun korvissani valtiojohtoisilta, mukavan "vasemmistolaisilta". Mutta hei, tätä on jo kokeiltu Kreikassa, eurooppalaisen kulttuurin kehdossa muutaman viime vuosikymmenen ajan - ja seurausten pitäisi olla kuulunut jo kaikkein idealistisimpienkin umpivasureiden korviin =)
(Kts. http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=2124949)
"oikeistolainen" tarkoittaa suomen oloissa periaatteessa tehotaloutta ja maksimaalista tuottavuutta, -jokainen työmarkkinoiden ulkopuolinen on siten tämän näkökannan mukaan elätti, petturi ja loinen. "oikeistolaisuus" perustuu tuloerojen kasvatukseen ja siten luotuun kilpailuun. näin luokkaerot syntyvät, mikä on myös kasvupohja eriarvoisuudelle ja yhdenvertaisuuden este.
"vasemmistolaisuus" edustaa tasapuolisempaa ja reilumpaa työnjakoa, yhteisöllisyyttä, vapaata liikkuvuutta muunkin kuin työn merkeissä. "vasemmistolaisuus" huolehtii aidosti myös heikommista, kuten syrjäytyneistä, sairaista vanhuksista, maahanmuuttajista, työrajotteisista jne...
tietysti tämä jako oikeistoon ja vasemmistoon on suomessa lievästi keinotekoinen ja perustuu historialliseen jatkumoon. suomessa ei mm. ole todella suuria pääomakeskittymiä, -sikarikkaat puuttuvat kuten myös toisaalta sosiaalihuolto on suhteellisen kattavana estämässä kokonaan ilman omaa syytä yhteiskunnan ulkopuolelle jäämisen.
poliittisen analyysini ydinkohta on tässä todellakin yksinkertaistetussa mallissa arvovalinnan tekeminen lähes samankaltaista retoriikkaa käyttävien puolueiden välillä. itse kukin puoluehan on jo julistautunut työväenpuolueeksi mm. ja väittänyt ajavansa hyvinvointiyhteiskunnan säilyttämisen tärkeyttä. puolueohjelmia selaamalla voi kenties hakea sitten näitä toteuttamistapojen eroja ja puolueiden poliitikoiden linjapuheista rivien välistä kuulostella painotuksia. yleensä esimerkiksi kokoomuslaiset painottavat tuottavuutta ja kilpailukykyä, kun vastaavasti vasemmistolaisten puheissa toistuu solidaarisuuden ja tasa-arvon tärkeys.
kreikan tilanne on tyypillinen etelä-euroopassa, -hallinnossa työskennellyt ryhmittymä, virkamiehet, lahjontaan ja korruptioon tottuneena olivat osanneet hyödyntää päättävää asemaansa. kommunismissa tämä vaara on ilmeinen kuten neuvostoliiton ja sen satelliittivaltioiden tapauksissa on historiallisesti todettu.
vasemmistolaisuus ei kuitenkaan ole kommunismia vaan sosialismia.
ollaan jos näin epätoivoinen teko joudutaan toteuttamaan.
kaiken järjen mukaan ja nykyisten kannatuslukujen valossa suomen seuraava pääministeri on katainen ja ulkoministeri soini.
halla-ahosta tulee sisäasiainministeri. :)
Kiitos niistä... Soini, joka ei edes EU-areenoilla kykene käyttämään muuta, kuin äidinkieltään, hänkö ulkoministeriksi? Halla-Aho ei käsittääkseni asettaudu ehdolle. Mutta vitsinä tuon tietysti heitit. Siihen eduskunnan karkkikerhoon olisi hyvä saada joku asiallisempi nainen - Urpilaisessa ja Lapintiessä on oikeaa ainesta. Mutta ne ministeriaitiossa karkkia nassuttavat Kiviniemi, Linden, Thors ja muut seinäruusut ovat häpeäksi koko naissukukunnalle. Ensiksi mainittu on nyt joutunut tietysti vähän enemmän julkisuuteen, joka ei selkeästi ole hänen vahvimpia alueitaan. Olen todennut tämän aiemminkin, että ministereistä Anttila ja nyt jo muualle siirtynyt Hyssälä edustivat sitä tyyliä, josta naisena voi olla ylpeä ja samaan sarjaan lisään vielä Braxin. Sinnemäki on junnu, samoin Virkkunen, joka puhuu niin paljon että ajatus katkeaa, mutta puhe vain jatkuu.