sängysssä pyöriä monta tuntia, aamulla on pakko olla pirteenä töissä. vaikka mitkä maailman kostit olen yrittänyt niin ei, pakko "avata" taas pilleri purkki ja napsasta imovan suuhun, eikö noistaa perkele pääse eroon? kertoka joku miten pääsitte noista pillereistä eroon?
vit....ku uni ei tule
tainaaaaaaaaa
9293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minä kärsin kroonisesta unettomuudesta ja vedän opamoxia 2 levaria 3 ja joskus olantsapiiniä. Älä yhdestä imosta ota pulttia syö ihan rauhassa se.
Joo, ei yksi Imovane ole paha lääkitys. Kannattaa pyytää kumminkin lekurilta resepti melatoniinille kokeeksi, josko voisi vaihtaa siihen. Se on luonnonmukaisempi lääke, eikä siinä ole juurikaan haittavaikutuksia. Sitä voi ottaa huoletta vaikka 9mg, vaikka se 3mg on kait perusannos. Itsellä melatoniini toimii jokseenkin yhtä hyvin kuin Imovane, eli siitä on apua.
Mutta joo, ei Imovanesta kannata stressiä ottaa.
eroon päästä, ottaa aina silloin kun tarvitsee. Itse napsin nukahtamispillerin kerran pari viikossa. Jos herään keskellä yötä vaikka kuselle, otan puolikkaan, niin johan nukun hyvin taas loppuyön. Itsellä käytössä Stilnoct (tai sen halpis valmiste stella.)
Tässä keskustelua aiheesta.
Kaikki lääkärit, eivät näemmä usko unettomuuteen.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9188529
no ainakin mikä auttaa pilsuista pääsemiseen niin karsi kaikki ylimääräinen stressi ja liiku enemmän... suomeksi sanottuna hyvät elämäntavat.. toimii joka asiaan :)
18v imovanea, ota 1kpl noin klo 22,30 ja nukun klo 5 aamulla. Toleranssi ei ole noussut, sain niitä aikoinaan kun unettomuus iski vaihdevuosien alkaessa(en olisi muuten voinut raskasta työtä tehdä jos en olisi nukkunut) nyt eläkkeellä fyysisesti sairas, imovane auttaa myös hermosärkyyn, että saan nukuttua enkä näin ollen tarvitse yöksi vahvaa särkylääkettä ottaa. Fysiatri sanoi, että imovane on niin mieto lääke, että sen voi ottaa joka ilta.
ei kait ole totta et olet syönyt noin kauan imovanea? minulle lääkäri sanoi et 1kk. käytön jälkeen siitä menee teho ja se ei enää nukuta vaan päinvastoin. yritin noita melatonia 3mg, ei mitään muuta ku hikoilutti. sitten ostin jotain rohdosvalmistetta apteekista, haukotutti. taaas otin imovanea. aivan uskomattoman vaikeaa päästä eroon.
Pitää muistaa sekin, että pienesti annosteltuna unilääkkeet ovat usein paljolti psykologinen juttu.
Unettomuudesta (ja unilääkkeistä) pääsee eroon niin, että selvittää unettomuuden syyt ja laittaa ne hoitoon. Unettomuushan on useimmiten oire jostakin muusta.
Itsellä unettomuuden takana on vaikea-asteinen masennus ja yleistynyt ahdistuneisuushäiriö, jotka myös nekin ovat oireita jostakin muusta. Toivon mukaan pääsen vielä koko köntistä eroon ja saan hoidettua muun elämäni sille mallille, ettei tarvitse enää tuollaisista oireista kärsiä.
itse käytän ataraxia 25mg unettomuuten.. 1-4kpl... auttaa hyvin ja siinä kyljessä on antihistamiini vaikutus joka auttaa astmaanikin samalla :)