Loma on ohi ja arki on alkanut. Täällä näyttää kaikki olevan ennallaan. Häiriköitä yhtä paljon kuin ennenkin.
Maailmakin näyttää yhä samalta. Tässä on yyksi hyvin mielenkiintoinen juttu Ylen sivuilta. Panee miettimään ja ihmettelemään tuo naisten uskonnollisuus. Itse naisena en pysty ymmärtämään, mikä uskonnossa muka olisi niin ihanaa.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/08/uskonto_on_naisten_juttu_1899506.html?origin=rss
Maailmakin näyttää yhä samalta. Tässä on yyksi hyvin mielenkiintoinen juttu Ylen sivuilta. Panee miettimään ja ihmettelemään tuo naisten uskonnollisuus. Itse naisena en pysty ymmärtämään, mikä uskonnossa muka olisi niin ihanaa.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/08/uskonto_on_naisten_juttu_1899506.html?origin=rss
Vastaukset 7
Vanhimmat
Huomaatko kuinka ristiriitainen tuo juttu on?
1. - Ei löydy maata, jossa miehet olisivat uskonnollisempia kuin naiset. Vaikka esimerkiksi islam mielletään usein aika miehiseksi, senkin piirissä naiset ovat uskonnollisempia kuin miehet, Rantala sanoo.
2. Huomattavaa on, että erittäin uskonnolliset ihmiset ovat todennäköisemmin miehiä kuin naisia. Miehet ovatkin uskonasioissa ehdottomia: he uskovat todennäköisemmin koko pakettiin, siinä missä naiset poimivat helpommin maailmankuvaansa aineksia eri uskonnoista.
- Joten otsikko on harhaanjohtava. Ja tuosta ykköskohdasta tuli mieleen, että millaisella gallupilla tuokin on mahdettu todentaa...
Näyttää siltä, että naiset jatkavat näitä uskonnollisia perinteitä ja miehet käyttävät niitä käsikassaroina omiin tarpeisiinsa ja valtapeleihinsä.
"- Kristinuskoisille miehille on tyypillistä, että myös helvetti ja kadotus kuuluvat siihen uskoon. Naiset taas haluavat nähdä Jumalan anteeksiantavana ja rakastavana, ja tuomitsevan Jumalan yhdistäminen tähän on vaikeampaa kuin uskovaisille miehille, Rantala sanoo."
Tuo helvetti ja kadotus toimivat hyvinä pelotteina ja uhkailuvälineinä. Herää taas kysymys, miksi syvästi uskovat kaipaavat noita pelotteita ja mitä ihmeen potkua he niistä saavat elämäänsä.
Tarvittaisiin vahvoja ja realistisia ihmisiä psykologian puolelle ja psykiatriaan, että bnäitä kysymyksiä alettaisiin tutkia ja hoitaa oikein tositarkoituksella. Tällä hetkellä kukaan ei uskalla puuttua näihin uskontoina esiintyviin mielenhäiriöihin.
" Täytyy muistaa, että nämä ovat kaikki yleistyksiä ja kärjistyksiä. Suomessakin uskonnollisia miehiä on enemmän kuin uskonnottomia miehiä, Kati Rantala huomauttaa."
- Nimenomaan yleistyksiä ja kärjistyksiä. Edelleenkin haluaisin tietää miten islamilaisissa maissa on todennettu naisten olevan uskonnollisempia kuin miesten.
Täältä voisi löytyä vastauksia tuohon.
http://www.worldvaluessurvey.org/
Täältä löytyy kysymykset. WVS2005 Codebook
http://www.wvsevsdb.com/wvs/WVSAnalize.jsp?Idioma=I
Naiset vaikuttavat uskovan herkemmin myös homeopatiaan, astrologiaan ja kaikenlaiseen muuhun hömppään. Voi olla, että sille löytyy jopa jonkinlainen evolutiivinen selitys.
Islamissa, jossa naisten asema on mikä on, pätee naisten uskonnollisuuteen ainakin osittain sama selitys kuin kaikkein köyhimpien ja riistetyimpien (esim. orjat Amerikassa, nykyään useimmat Afrikan kansat) uskonnollisuuteen. Karl Marx sen laittoi hienosti sanoiksi ja Christopher Hitchens on niitä sanoja myös usein lainannut:
"Uskonnollinen kurjuus on yhtäältä todellisen kurjuuden ilmaus ja toisaalta vastalause tätä todellista kurjuutta kohtaan. Uskonto on ahdistetun luontokappaleen huokaus, sydämettömän maailman sydän aivan kuten se on hengettömien olosuhteiden henki. Se on kansan oopiumia."
Uskonto antaa lupauksen oikeudenmukaisuudesta. Koska tämä maailma on aivan helvetin epäoikeudenmukainen, ajatus siitä, että oikeus toteutuu seuraavassa elämässä voi olla hyvin houkutteleva. Naisille maailma on usein aika lailla epäoikeudenmukaisempi kuin miehille, joten siinä voi olla yksi selitys.
Se ei kyllä selitä sitä, miksi ennustajille soittelijat ja meedioilla ramppaajat ovat useimmiten naisia.