luterilaisuus on helluntailaisuutta tai kuinka lähellä helluntailaisuus on luterilaisuutta?
Meinaan kun edelleenkin suurin osa helluntailaisista kuuluu luterilaiseen kirkkoon virallisina jäseninä, niin sen seurauksena asiasta kysäisin.
Vapaakirkolliset, babtistit, adventistit, metodistit, yms. ovat kukin aivan oma kirkkokuntansa eivätkä edistä ns. kaksoisjäsenyyttä tai lankoutumista luterilaisuuteen.
Meinaan kun edelleenkin suurin osa helluntailaisista kuuluu luterilaiseen kirkkoon virallisina jäseninä, niin sen seurauksena asiasta kysäisin.
Vapaakirkolliset, babtistit, adventistit, metodistit, yms. ovat kukin aivan oma kirkkokuntansa eivätkä edistä ns. kaksoisjäsenyyttä tai lankoutumista luterilaisuuteen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Helluntaikirkko on osittain perustettu,että tällainen kaksoisjäsenyys pooistuisi. Itselläni ei mokomaa ongelmaa ole ollut ikinä kun en kuulu mihinkään kirkkokuntaan, enkä edes helluntaihin. Silti olen Raamatun sanaa noudattaen käynyt uskovien kasteella uskoontuloni jälkeen ja Herra on täyttänut minu Pyhällä Hengellä aika pian uskoon tuloni jälkeen. Olen myöskin saanut joitakin armolahjoja. Huomattavaa on, että kaikki on yksin suurta Jumalan armoa. Minulla ei ole ansioita tuotavana Herralle. Ainoastaan oman itseni. Herran hyvyys ja armo mua seurailee halki vuotten mun eloni tään!
helluntailaisuus ja luterilaisuus ovat samat, ja niiden opetus perustuu nk. kristikunnan hyväksymiin oppeihin ja tunnustuksiin. Ei niillä opillisesti ole mitään eroa, tapakristillisyyttä harjoittavat molemmat niinkuin muutkin uskonnolliset liikkeet maailmassa.
että suurin osa ns. helluntailaisista on pelkästään nimellisesti helluntailaisia eikä suinkaan uskonvakaumuksensa seurauksena.
Siksikös lienen tavannut helluntailaispiireissä vain muutamia Jeesukseen uskovia, jotka eivät kuulu luterilaisiin, vaan yksinomaan helluntailaisiin.
Luterilaiset ovat lapsikastettuja ja siten kadotettuja, jos eivät tule uskoon ja ota uskovien kastetta. Siinä on suurin ero, muitakin on. Luterilaiset eivät esim. anna mitään arvoa Pyhälle Hengelle.
Edellinen viesti on selvästi provo, mutta vastaan silti. Vaikka olen helluntailainen ja kannatan helluntailaista kasteoppia, en menisi lausumaan kadotustuomiota edes piloillani kenellekään. Ei lapsikaste ketään kadotukseen saata. Olennaista on se miten henkilö sydämestään suhtautuu Jumalaan. Väite siitä, että luterilaiset eivät anna arvoa Pyhälle Hengelle, on myös täysin huuhaata. Luterilaisissa on paljon uskovia ihmisiä.
Olennaista ei ole mihin seurakuntaan kuuluu, onko helluntailainen vai luterilainen, tärkeintä on oma henkilökohtainen usko. Täydellistä seurakuntaa ei ole olemassakaan ja ainahan voi vaihtaa jos siltä tuntuu.
Jos nimi on jonkun kirkon rekisterissä, ei pajon auta jos nimi ei ole elämän kirjassa.