Onko ne valkoiset raidat tiessä jotain koristeita vai vauhtiraitoja autoilijoille, että nyt saa ajaa täysiä.
95% ajotiestä on tarkoitettu autoille etuajo-oikeus.
Jos nyt silloin tällöin on valkoisia raitoja jotka minun mielestä tarkoittaa, moottoriajoneuvon pysähdyttävä jos suojatielle on joku pyrkimässä, saati että on jo suojatiellä.
Miten on mahdollista että auto ajaa suojatiellä ihmisen päälle tai edes sen varpaan päälle?
Autoilijoiden kuuluu huomioida myös muitakin tiellä liikkujia, kuten polkijoita ja kävelijöitä.
Ihmiset kävelee tien reunaa ja tien yli saavat mennä vain suojatien kohdalla.
Se on ainut kohta tiessä jossa ihmisellä on etuoikeus.
Ihmisen ei kuulu odottaa suojatien edessä koska pääsee yli vaan jokaisen autoilijan on pysähdyttävä suojatien eteen, ihmisen pyrkiessä suojatielle. Auton vaan pitää pysähtyä. AINA.
Eikä ole mikään selitys, että tuli yhtäkkiä.
Tottakai ihminen tulee suojatielle yhtäkkiä, muttei yhtään niin yhtäkkiä kuin auto.
Kun tiessä on ne valkoiset raidat niin ne tarkoittaa, että auton kuskin pitää katsoa oikealle ja vasemmalle josko suojatielle olisi joku pyrkimässä.
Ne valkoiset raidat on ihmiselle tarkoitettu etuoikeus.
Siis niinku suurinosa autoilijoista luulee, että niiden kuuluu saada mennä aina eka.
Mustalla tiellä saatte mennä eka, mutta ette suojatiellä.
Siis miksi joku maksaa ja joku tekee ne valkoiset raidat tiehen jos kerta ihmisten kuuluu odottaa siinä patsaana, että autot menee eka yli?
Jos laki olisi tuollainen niin sittenhän ne valkoiset raidat tiessä on vain koristeita.
Ja niinkuin varsinkin Kauppakartanonkadulla, 00930 Helsinki ne on kiihdytysraidat autoilijoille.
Kauppakartanonkadun vaarallisimmat kohdat on juuri ne "suojatiet", eli kiihdytysraidat.
Koristeelliset vauhtiraidat tiessä
4
204
Vastaukset
Ehdotan ihmisille ottakaa mukaan kynä ja paperia ja menkää suojatien eteen ottakaa rekisteri ylös
ja aina kun auto ei pysähdy, niin ilmoitatte rekkarin poliisille, tai saako tänne nettiin ilmoitella noita jotka eivät osaa kunnioittaa suojatietä.
Ja se joku jossain ehdotti että jokaista autoa joka ei pysähdy suojatiellä saa heittä tiiliskivellä, niin sellanen laki olisi toodellakin loistava. Varsinkin juuri ja aina allekirjoittaneen kohdalla suojateitä kunnioittamattomat kusipäät ovat olleet mustaihoisia ja venäläisrekkareita. Onko ulkomaalaisilla oikeus ajaa Suomessa kun eivät selvästikään kunnioita Suomen lakeja eikä suojatietä?
Kiitos Sydämeltään Suur-Suomalaisille autoilijoille, jotka pysähtyvät suojatien eteen ja antavat pienen ihmisen mennä eka.
Muistakaa se että auto ajaa kilometrin minuutissa kun kävelijällä siihen menee vartti, ja muistakaa se varsinkin kun on pakkasta -15 ja tuulee ja sataa ehkä jopa räntää vaakatasossa. Niin voisinko pyytää siellä lämpimässä autossa musaa kuunnellessa hetki miettimään vakavasti, onko sydän tullut mukaan tänään? Teillä minuutti lämpimässä autossa, mutta meillä vartti tuulessa ja tuiskussa ja nälkä kurnii mahassa, ei luulisi autossa olevan kade-kuski?Miten voi olla mahdollista että Suomen autokoulusta on päässyt läpi sellanenkin olio,
jonka mielestä sokea antoi autolle tietä. Kuten Helsingin Kontulassa (00940).
Selittäisikö tämä pöljä autoilija miten sokea on antanut autolle tietä?
(Toivottavasti toi ei aja enää ikinä!)
Olen sata-varma ettei yksikään ihminen saati sokea mene suojatien eteen patsastelemaan tai
näyttämään kauniilta, vaan jokainen pyrkii suojatien yli. Auton pitää pysähtyä suojatien eteen ihmisen pyrkiessä suojatielle. AINA.
Miten vaikea tällaista sääntöä on noudattaa?
Kohta mä ehdotan pakollista pysähtymistä aina ja kaikkialla jokaisen suojatien eteen jossei
nämä idiootit-ajelijat ymmärrä tätä ihan yksinkertaista lakia, joka minulle opetettiin 70 luvulla, eli jos ihminen on pyrkimässä suojatielle niin autoilijan on aina annettava Suojatiellä ihmisen mennä eka.
Vai onko tuo laki muuttunut?
Suurinosa ihmisistä ajelee aina samoja reittejä ja tietävät suojatiet, ne eivät tule yllätyksenä, ne valkoiset raidat on maalattu tiehen kiinni pysyvästi. Ei ne karkaa eikä muuta paikkaa.
Eikä pitäisi tulla yllätyksenä sekään että ihmisten tien ylitys oikeus on vain suojatiellä.
Jokainen suojatien ylittäjä ensin ei ole suojatiellä ja sitten on suojatiellä.
Siihen ei mene kuin yksi sekunti.
Katso ensin oikesin oikealle ja sitten vasemmalle ja vielä kerran oikealle, autoilijatkin!!
Ne suojatiet on tarkoitettu ihmisille, ja niiden tarkoitus on olla tiessä kiinni just siksi että niihin sattaa ihminen pompsahtaa.
Ja vielä Erityiskiitokset Helsingin Marjaniemeen, jossa asuu erittäin suuri-sydämisiä autoilijoita; aina saa ihminen mennä eka. Se on Suomen Sydämellisin Risteys.
Olenkin monesti miettinyt miksi?
Ehkä Marjiksessa asuu riittävän rikkaita ihmisiä niillä ei ole enää kiire rahan perään tai sitten sinne on kasaantunut hyväsydämisiä ihmisiä. Vai parempi ajo-opettaja? (E.I. pitää Marjiksen ryhdissä?)
Olenkin ajatellut joskus kukittaa sen risteyksen, kun harvoin pystyy Teitä edes kunnolla kiittämään.
Mutta tuhannesti kiitoksia, olette Ystävällisiä Sydän-Ihmisiä.On se onni asua Marjiksen vieressä, vaikkei niihin taloihin olekaan varaa, niin kyllä se luo turvallisuutta kun tietää että naapurissa asuu Suomen Paras Rotu-Kansa, jotka eivät aja köyhien naapureidensa päälle Itiksessä.
Suomi ja suomalaiset tarvii liikenne valistusta kokoajan. Mistä me saadaan uusi Enska?
Ei lapset synny 5 vuoden välein, vaan niitä syntyy kokoajan ja kokoajan uusia lapsia on tulossa ajotielle. Lapset nyt vaan on hätäsiä ja teidän autokuskien ja polkijoiden pitäisi osata ottaa se huomioon.
Valistusta pitää olla kokoajan, lapsille ja meille vanhemmillekin.
Enskan valistusta kaipaillen, fennomaani
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352186
- 841293
- 561278
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...351205- 631161
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39874Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122759- 31711
Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21562