Hei. Ongelmana on ruokahalun ja näläntunteen puute. Minulla ei ole nälkä ja ruokahalu on heikko. Välillä unohdan syödä päivällä kokonaan ja kun en syö rupeaa heikottamaan. Tulee heikko ja huono olo. En tiedä olenko masentunut tällä hetkellä. Aikaisemmin minulla oli keskivaikea masennus, ruokahalu oli kadonnut, näläntunne hukassa ja en saanut nukuttua ja oireisiin sain lääkityksen. Psykiatri määräsi Mirtazapin lääkityksen jota söin vuoden. Lääke auttoi masennukseen, paranti ruokahalua ja hieman lihotti (6kg). Kyseisen lääkkeen suurin ongelma oli liiallinen väsyttävyys, vaikka käytin lääkettä annoksilla 15-45mg ja vuoden ajan. Väsymys ei helpottanut pitkässäkään käytössä. En ole nyt syönyt mitään masennuslääkkeitä yli vuoteen.
Onko olemassa lääkkeitä tai lääkettä joka olisi kuin Mirtazapiini ilman väsyttävää vaikutusta? Eli parantaisi ruokahalua auttaisi masennukseen. Ei haittaisi vaikka lääkkeellä olisi lihottava taipumus. Paino on laskenut vuoden sisällä 10kg.
Pitäisikö minun ottaa yhteyttä lääkäriin ja Psykiatriin? Ruokahalu on kadonnut, samoin näläntunne, saan välillä ahdistuskohtauksia ja välillä tuntuu ettei vaan jaksa.
Kiitos etukäteen
Ruokahalua parantava lääkitys?
3
1029
Vastaukset 3
- .
lääkäriin ja psykiatriin? Psykiatrihan on lääkäri..
Jos et koe olevasi kunnossa niin ilman muuta menet lääkäriin Olen syönyt Mirtazapiinia 1 1/2 vuotta ja laihtunut tänä aikana n. 6 kg. Mielialaani se ei juuri ole vaikuttanut. Yksi syy, miksi sitä syön, on sen nukuttavan vaiktus. Eikä oikein nukutakaan, ainoastaan Betzot tuovat unen minulle. Joka tapauksessa syksyllä jätän/vaihdan ko. lääkkeen. Ei se minulla päiväväsymystä 30 mg:n annoksella ole tuonut.
- Ylilaihtunut
Mulla ei ole vielä mitään lääkkeitä jotta pääsisi takaisin ihannepainoon, nyt näytän lähinnä keskitysleiriltä vasta vapautetulta. Siivoustyö laihduttaa näet, varsinkin kun ei omista autoa ja kävelen töihin aamuisin - 25 kilsaa viikossa. Näin on matkoja taittunut marraskuun 2010 alusta taittunut jo yli 500 kilsaa plus siihen päivittäin koneiden kantamiset, rapuissa tarpomiset - syömisenä ehkä pari kuppia kahvia, jogurtti, keksejä - kotona jotain tanakampaa. Ei auta vaikka joulun alla kolme 7.5 kg:n kinkkua söin, paino vain tulee alas. Tässä laskeskelin että ihannepaino oisi siinä noin 85 kg - ja siitä ollaan kaukana kun painoa on enää vain noin 65 kiloa, äijällä jolla pituutta 182 cm - Oikea pula-ajan atleetti sanoisin. Eli luultavasti lekurille, lihotuslääkkeet taskuun tai henki pois - valintoja on vain kaksi. Tällä työllä kun ei pahemmin kukkoilla - ainakaan tilin suhteen. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi4291771- 71818
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et38777Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri29724- 55711
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht421656- 44645
- 63553
- 88547
Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa37541