onko täällä todellakaan enää mitään muita keskustelun aiheita, kuin tää yksi ja sama päivästä toiseen. Ei pitäisi muiden tekemiset kuulua sinulle. Pitäisi katsoa vaan omaa vaellustaan. Kun sun vaelluksesi täällä loppuu, niin Jumala ei kysy sulta, että kuinkas se Matti täällä oikein vaelsi, mitäs se naapurin Maija teki jne.
Jumala kysyy vain, kuinka sinä olet elänyt ja vaeltanut, mitä sanonut ja tehnyt.
Seuraa sinä vaan Herraa ja pidä kiinni Raamatun Sanasta. Valitse aina Herran tahdon mukainen tie. Raamatusta sä löydät ohjeet, kuinka seurakunnan tulee toimia kussakin tilanteessa. Ja jos ei seurakunta toimi Jumalan tahdossa, niin sä tiedät, mitä sun silloinkin tulee tehdä. Ohje löytyy Sanasta.
Jumala kysyy vain, kuinka sinä olet elänyt ja vaeltanut, mitä sanonut ja tehnyt.
Seuraa sinä vaan Herraa ja pidä kiinni Raamatun Sanasta. Valitse aina Herran tahdon mukainen tie. Raamatusta sä löydät ohjeet, kuinka seurakunnan tulee toimia kussakin tilanteessa. Ja jos ei seurakunta toimi Jumalan tahdossa, niin sä tiedät, mitä sun silloinkin tulee tehdä. Ohje löytyy Sanasta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
." Ei pitäisi muiden tekemiset kuulua sinulle" Asia on aivan päinvastoin.
Jos Jumala on olemassa, hän nimenomaan kysyy, miten Jari-Pek-ka elit elämäsi. Olitko eläessäsi penimmän ihmisen puolella, tunsitko hätää tansania lasten kurjuudesta, autoitko Pakistanin tulvan uhreja, suojelitko Suomen lapsia pedofiileita.
Sinun maallinen vaelluksesi ei ole alkuunkaan omasi. On aivan sama oleto uskova tai ateisti, sinun pitää ottaa vähintään kantaa vääryyksiin, tapahtuipa ne missä piireissä tahansa.
Alistnut itseensä käpertynyt kansa on tuhon oma, moraalisesti. Moraali syntyy kanssankäimisessä ja asioiden pohtimisessa.
Valitettavasti ohjeessi ovat jopa raamattua vastaan. Etkö ole sattunut huomaamaan, että monissa jakeissa vaaditaan sitä tai tätä hyvää käytöstä ja tuomitaan paha käytös.
Tässä on nyt kyse siitä, pystyykö helluntailiike alkamaan pesänsä puhdistamisen vai ei. Uusia pedofiilitapauksia tulee vielä esille takuuvarmasti. Asian hautaaminen nyt ei auta mitään. Lapset vain kärsivät.
Mulle ei ole Jumala antanut lupaa tuomita ketään, ei millään verukkeella, vaikka mitä olisi tehnyt.
meille raamatussa ohjeet, siihen millaisia ihmisiä voidaan nimittää seurakuntavirkoihin. Meillä on oikeus uskoa raamattuun ja toimia helluntaiseurakunnissa sen mukaan. Pedofiilia ei voida hyväksyä mihinkään seurakunnan tehtäviin ja vastuullisiin virkoihin.
Sä voit siis seurata Raamatun ohjeita. Sä et voi kuitenkaan pakottaa ketään seurakunnassa siihen. Jos seurakunnassa ei seurata Raamatun ohjeita, niin sä tiedät mitä sun tulee tehdä Raamatun ohjeen mukaan.
uskosta osattomana Raamattua, eikä hänellä ole Jumalan tuntemusta, eikä hän ole sen vuoksi sovelias
myöskään neuvomaan uskovia.
Hänen mielestään uskovien tulisi toimia VT:n lakien mukaan ja kivittää pastori, vaikka UT:n mukaan
meillä ihmisillä ei ole lupa tuomita ketään, vaan tuomio kuuluu Jumalalle.
Raamattu kehoittaa erottamaan keskuudesta sellaisen, joka syntiä tekee, mutta jos hän katuu ja
tekee parannuksen ja saa Jumalalta anteeksi, niin meidänkin on anteeksiannettava hänelle.
Jos Puustelli ei olisi tehnyt parannusta, ei hän olisi enää mukana seurakunnassakaan..uskovien tulisi
tämä tietää ja ymmärtää.
En puolusta hänen pastoriksi takaisin ryhtymistään, mutta uskon, että Jumalalla on hänelle toinen tie
ja suunnitelma Hänen käytössään, mutta näiden tuomiohenkisten uskovien taholta hänen on vaikeaa
toteuttaa Jumalan suunnitelmaa omassa elämässään, koska hänet on tällätavoin mustamaalattu ja mitä
tulee niihin kiviin, joita tälläkin palstalla on häntä kohtaan viskelty, jokainen tulee keräämään omansa
tavalla tai toisella.
Turha merihukan, kuin muidenkaan on yleistää ja liioitella tämän tapauksen perusteella, että pedofilia
yleistyisi - tai että esille tulisi tämänmyötä muitakin tapauksia seurakunnista.
"Merihukka ei ymmärrä uskosta osattomana Raamattua, eikä hänellä ole Jumalan tuntemusta, eikä hän ole sen vuoksi sovelias
myöskään neuvomaan uskovia.
Hänen mielestään uskovien tulisi toimia VT:n lakien mukaan ja kivittää pastor...."
Hyökkäsikö pedofili vai sen suojelija merihukkaa vastaan perättömillä väitteillä? Vain se piti paikkansa, että merihukka ei ole uskovainen eikä ainakaan helluntailainen.
Joka tapauksessa jaikalsimin teoreetikko ei uskaltanuit tulla omalla nimellään esille.
VT:n vanhurkaus tarkoittaa hyviä tekoja lähimmäisiä kohtaan ja hyvää käytöstä ihmiseltä.
Voin reilusti sasnoa, että ymmärrän raamattua ja sen jumalia enemmän kuin keskivertouskovainen. Jaikalismin teoreetikot ovat sen saaneet palstalla tuta. Lopetan itsekehun tähän.
Ette tuomitse. Älkää sitten tuomitko äiti2 ja muita palstan uskovia, jotka yrittävät suojella lapsiaan raiskaajilta ja pedofiileiltä. Eikö oppinne sisällä tätä?
Kyse on siitä, että helluntailiike on pahasti ryvettynyt. Se suojelee sisällään konnia, lapsia turmelevia konnia.
Pääseekö se siitä irti. Pystyykö liike puhdistautumaan. Voivatko äidit viedä tulevaisuudessa lapsiaan tilaisuuksiin pelkäämttä mitä heille tapahtuu?
Väitän, että puolustan kirjoituksillani raamatun hyvää henkeä. Väitän että sisäistän raamatun hyvän sanoman. Mitä sanomaa te, pedofilian puolustajat, kannatatte?
Anteeksi vain. Oli pakko tuoda asia esille jyrkästi. Jos olisin helluntailainen, kirjoittaisin paljon jyrkemmin.
pedofiliaa, enkä tiedä mitä tarkoitat jaikalismilla, mutta on todella liioiteltua pelätä lasten puolesta
yhden pastorin vuoksi joka on hairahtunut koskemaan 15v tyttöön, joka olisi voinut myöskin paeta
tilanteesta, koska teko ei ole tapahtunut väkivaltaa käyttäen..
vaikka olet oikeassa kunka, et ole kelvolinen tuomitsemaan Jeesuksen opetuslapsia, et seurakuntaa ja sen tekemisiä. Jos joku instanssi voi, niin maanoikeuslaitos, jos rikos on tapahtunut. Usksota osatattomana ja Raamarrua oikein ymmärtämättömänä et voi tuomita Jumalan kansaa. Jumalakaan ei sitä hyväksy, sinun Raamatun siteerauksesi on Jumalalle kauhistusta.
* Psal.50:15,16. "> Huuda minua avuksesi ahdistuksen päivänä. Minä vapautan sinut, ja sinä olet kunnioittava minua."
16. Mutta jumalalttomalle (merihukalle, tässä tapauksessa) Jumala sanoo: Mikä sinä olet kertomaan minun säädöksistäni ja ottamaan liittoni huullilesi? >"
minäkin, merihukka, että:" laitat listan tai kerrot määrät tai vihjaiset paikkakunnista" !
Uskosta osattomana et edelleenkään voi ymmärtää asioista siten, etkä sitä, että parannuksenteko tapahtuu todellisen katumuksen kautta, eikä noin heppoisasti,
kuin kirjoitat, koska Jumala tuntee ja tietää, onko se aitoa ja ellei katumus ole
ollut aitoa, ei tälläinen uskova kauaa pysy uskontiellä, vaan lankeaa uudelleen ja
ehkä vieläkin rankemmin. Kyse on Jumalan ja ihmisen välisestä suhteesta.
Sinun on turha kirjoittaa asioista mitään, koska et usko Jumalan olemassaoloon.
seurakuntien paimenet osaa pitää laumastaan huolta, niin parempi on, että edes lampaat pitävät älämölöä liikkeellä olevista susista. Vastuu siirtyy automaattisesti muille, jos eivät vastuunkantajat osaa sitä vastuutansa kantaa.
"Jaikalsimi on kahden edellisen lauseen sisältö. Upotuskasteen saanut helluntailainen on vapaa synneistä niitä erikseen anomatta loppuikänsä ja taivaspaikka on hänelle varma. Se on varma lahjapalkkio uskosta. Elikkä. Helluntailainen on syntivapaa ja saa suurinpiirtein mellastaa miten huvittaa ja o arvostelun ja maallisen lain ulkoupolella.
Jaikalismin isä "jaikal" on helluntailainen. "
Jaikalin opetuksia on palsta täynnä. Jaikal on helluntailiikkeesä korkeampi kuin rivijäsen.
Hänen teoriansa uskovan automaattisesta syntivapaudesta ei välttämättä päde rivijäneneen. Mutta se vahvistaa auktoriteettiuskoa. Siis sitä, että valitut johtohenkiöt ovat arvostelun ulkopuolella.
Maallisissa järjestöissä teoria ei päde. En tietenkään näe asiaa siten, että aina ja kaikkialla pitäisi johtajia arvostella. Johtajien pitäisi periaatteessa olla samassa asemassa kuin muidenkin, siis arvosteltavissa tarvittaessa.
En tietenkään pysty tekemään päätöksiä helluntailaisten puolesta. Jos pystyisin, niin helluntaiseurakunnat myllättäisin ympäriinsä ja vähintään pedofiilit saisivat kenkää.
Itse teidän on puhdistettava pesänne. Yritän periaatteessa auttaa teitä ymmärtämään tilanteen vakavuuden. Jos edelleen hyssyttelette, niin hyssyttelynne muistetaan hamaan tuiiopäivään saakka. Ja toisekseen saatte uutta kolhua kilpeenne.
Mikäli osoitatte suomalaisille, että paneudutte ongelman hoitamiseen puheiden sijasta, saatte kunnioitusta.
Oma on valintanne. Hyssyttely vie liikkeenne turmioon monien lasten turmelun mukana tai...pesette vaatteenne ja saatte kunnioitusta.
Luulen että hyssyttelijät eivät ole rehtejä uskovaisia.
ei tuomitse ketään, vaikka mitä olisi tehnyt. Jos jollakulla on jotain toista vastaan niin puhukoon kahdenkesken hänen kanssaan. Ja jollei hän sinua kuule, niin seurakunnan kesken voi ottaa asian puheeksi. Seurakuntaa ei johda kukaan ihminen, vaan Pyhä Henki. Niin myös jokaisen yksilöuskovan johtaja on Pyhä Henki ja jokainen kuulkoon ensisiaisesti Pyhää Henkeä. Raamattu sanoo selvästi, että seurakunnan paimenella pitää olla hyvä todistus ja hyvä todistus myös seurakunnan ulkopuolelta. Seurakunnan ulkopuolisillakin tarkoitetaan tietysti myös uskovia ihmisiä. Eiväthän uskomattomat voi mitään todistusta tälläiseen asiaan antaa, eikä se heille kuulukkaan.
Raamattu on uskovien kirja. Toki uskomattomienkin siinä mielessä, että se johtaa hänet Jumalan luo. Tää kirjoitus jää nyt kesken, pitää lähtee. Mutta tälläisiä ajatuksia.
"Upotuskasteen saanut helluntailainen on vapaa synneistä niitä erikseen anomatta loppuikänsä..jne"
ei kuulu helluntailaiseen opetukseen.
Jokainen, joka Jumalan kutsumana tekee parannuksen syntielämästään, saa kaikki syntinsä anteeksi,
eli ne, mitä on tehnyt siihen saakka ja jokainen parannuksen tehnyt ymmärtää myöskin velvollisuutensa
selvittää asiansa myöskin ihmistasolla jos jotain on jäänyt selvittämättä ja se on vielä mahdollista.
Kuitenkaan kukaan uskova ei voi elää Jumalasuhteessaan välinpitämättömästi syntiä tehden, sen huomaa
kyllä jokainen, joka Raamattua lukee ja jos ihmiselle on Jumalasuhde ja sielunsa pelastuminen tärkeää,
niin hän pyrkii kaikintavoin toteuttamaan Jumalan tahtoa, joka Hänen Sanastaan löytyy.
Pyhä Henki on annettu uskovalle voimaksi syntiä ja kiusauksia vastaan ja Häneen me turvaudumme
kaikessa.
Jos joku jatkaa syntielämäänsä parannuksenteostaan huolimatta, niin hänen uskonsa haaksirikkoutuu,
koska synti erottaa meidät Jumalasta. Kyse on suhteesta elävään Jumalaan, joka tuntee meistä jokaisen
läpikotaisin.
Jokainen uskova voi hairahtua ja langeta syntiin, mutta siitä on tehtävä parannuskin, jos mielii säilyttää
suhteensa Jumalan kanssa. Synnillä on kuitenkin aina seurauksensa ja mitä suuremmasta synninteosta
on kyse, sitä vakavammat seuraukset sillä on, niinkuin nyt on todettu.
merihukan viisasta tutustua helluntailaisuuteen muuallakin, kuin täällä? Yllättävää, että yleistät noin hurmiossa.