kunnes yhtiö tilaa uuden laivan suomalaiselta telakalta ja ilman tukiaisia.
XRPsä lukuunottamatta laivat ovat lhellä viimeisiä matkoja.
XRPsä lukuunottamatta laivat ovat lhellä viimeisiä matkoja.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Viking Line:n tehtävänä ole tukea Suomen telakkateollisuutta (joka on ulkomaisessa omistuksessa) vaan tuottaa voittoa omistajilleen. Laivat on tilattava sieltä, missä hinta ja laatu parhaiten kohtaavat. Ei siis Suomesta!
Suomalaisten asia ei ol tukea Kiinan telakoita ja pitää suomalaiset työttöminä.
Viking Line sai isot verohelpotukset ja jakoi ne osinkoina. Rahha ei jäänyt uusiin laivoihin ruostepurkkien koraamiseksi.
Jos uusi laiva tilataan Italiasta tai Aasiasta, matkustajamäärä on nolla. Eivät ruotsalaisetkaan astu Viking-Linen kippoihi.
Jos osinkorahat on juotu, osakepäomaa voi korottaa tai lainata Ålandsbankista.
Mä taas alan käyttämään vinkkaria entistä enemmän,telakka kun menee perseelleen niin häipyvätpähän noi saatanan ryssät ja virolaiset vittuun täältä raisiosta,helvetin roskasakkia joita ei koske mitkään säännöt ajelevat kauheessa kännissä autolla pitkin raittia ja häiriköivät muutenkin.Mitä nopeammin loppuvat työt sen parempi.
verorahoista maksetaan MÄn työttömyyspäiväraha.
Raisiossa on Tasalantorlla ja S_Marketin edessä juoppoja - kaikki suomalaisia ja keskellä työpäivää. Ei siellä puhuta viroa ja venäjää.
Liittykää kuluitta Facebookin Viking Line -listaan.
Tiesittekö että Suomi ostaa japanista ajoneuvoja n 500milj.eurolla vuodessa,on ostanut jo vuosikymmeniä,eli takkiin on tullut jatkuvasti.Eikö nyt olisi japsien vuoro hankkia suomesta puolenkymmentä loistoristeilijää,niin saataisiin kauppatasetta edes vähän tasoitettua.Rautakourat ja kaikki muutkin voisivat ostokäyttäytymisellään vaikuttaa lievään painostukseen boikotoimalla japsituotteita ja yrittäjät ÄLKÄÄ missään nimessä ostako mitään japanilaista.
Myös Koreasta tulee paljon elektroniikka ja autojakin. Sama tilanne on japseilla ja Korealaisilla
Liity facebookn tukiryhmään
Viking-Linella aikomustakaan tilata laivaa. Aikanaan tulee pää käteen, kun osinkorahat ja pääoma on syöty.
Turun linjalla Vikingin matkustajamäärä on laskenut. Tallinkilla ei ole. Tallinnan linjalla Vikingin matkustajamäärä on noussut. Siellä on uusi laiva.
Tule Vikuing pää vetävään käteen, jos luulee pärjäävänsä ikivanhoilla veneillä.
matkustajat ellei uusia laivoja hankita Turun telakalta.
Minulle on herttaisen yhdetekevää, missä laivat on rakennettu, kunhan ne ovat merikelpoisia, turvallisia ja viihtyisiä. Jos suomalainen työ on ylihinnoiteltu ja kustannustehokkaampaa valmistusta voi ostaa muualta, se on siinä. Piste. Osa boikotoijista juoksee kieli vyön alla Lidlin halpistuotteiden perässä, jotka pääsääntöisesti ovat muualta, kuin Suomesta. Honkkarista ostetaan surutta kaikki vinkuintialaiset tuotteet, kun halvalla saa. Että kevyttä kaksinaismoralismia on ilmassa. Laivatilausten määrä kansainvälisesti on vähentynyt tämän päiväisen eduskunnan kyselytunnin mukaan 90 %:lla, nyt lienee jossain määrin elpymässä. Jos täkäläistä hintakilpailukykyä ei kyetä pitämään kuosissa, ihan turha itkeä nettipalstalla, että pistäkää laivayhtiö boikottiin, kun ei suosi suomalaista.
Ja juosta kiiruusti ostamaan halvempia ulkomaisia tuotteita.