Aurinkokenno?

tarvitsen tietoa

Aikomuksenani on laittaa asuntovaunuun aurinkokenno josta saisin tarvittavan sähkön vaununi tarpeisiin. Mikähän olisi sopivin paikka asentaa kenno ja minkä tehoisella saadaan riittävä sähkövirta? Vaunussa on televisio 12v, valot ja vesipumppu. Markkinoilla on myöskin aivan ohuita taivutettavia kennoja, olisikohan mahdollista liimata vaunun katolle? Kiitokset jo etukäteen asiallisista neuvoista!

4

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8765432

      laita kuule sinne katolle se rakkine. Älä liimattavaa vaan laita ,silloin ei naapurit näe että sulla on sellainen vekotin
      Etkö peruutuskameraan tarvi sähkö? Kun se jäi mainitsematta.

      • aloittaja.....

        Eipä tarvitse kennolla enää kadehtijoita hankkia. Ihan asiallisesti kysymys on korvaavasta sähkön tekemisestä. Oleskelu pitkäaikaisesti tavallisen sähkön ulkopuolella vaatii asuntovaunun akun latausta ,joka mielestäni ympäristöystävällisesti sopii parhaiten kennon avulla.

        Asuntovaunussani ei ole peruutuskameraa, mutta GPS ja kännykkä jäivät mainitsematta!


      • Vaunuilia
        aloittaja..... kirjoitti:

        Eipä tarvitse kennolla enää kadehtijoita hankkia. Ihan asiallisesti kysymys on korvaavasta sähkön tekemisestä. Oleskelu pitkäaikaisesti tavallisen sähkön ulkopuolella vaatii asuntovaunun akun latausta ,joka mielestäni ympäristöystävällisesti sopii parhaiten kennon avulla.

        Asuntovaunussani ei ole peruutuskameraa, mutta GPS ja kännykkä jäivät mainitsematta!

        jotta 2x55W vois olla riittävä, koska 1x55W kerrotaan olevan vähän tehoton. Liekö olemassa laukkumalleja, jolloin kiinnitys ongelmaa ei olis.


      • Vaunuilia kirjoitti:

        jotta 2x55W vois olla riittävä, koska 1x55W kerrotaan olevan vähän tehoton. Liekö olemassa laukkumalleja, jolloin kiinnitys ongelmaa ei olis.

        mielestäsi "vähän tehoton"? 1x55W antaa riittävällä valolla max (55/14) ~4,5 Ampeeria ja 2x55W samalla kertaa tuon tuplasti. Tuota huippuaikaa on vaihtelevasti auringon korkeudesta riippuen ja etelässä on pitkät yöt. Noin ihan nupista ilman kokemusta veikkaan tuon yhden paneelin antavan 12h päivän aikana noin 20 - 30 Ah eli ampeerituntia. Sitä saa purkaa noin 5A virralla siten 4 - 6 tuntia.

        Ne letkeät jotka voi liimata kattoon lienevät pinta-alayksikköä kohden pienempitehoisia kuin ne jäykät mallit koska niiden kiderakenne vaihtelee. Voit pitää niitä myös irtonaisena vaan silloin ne toimivat vain parkissa mutta tehokkaammin koska voit jatkuvasti käännellä niitä aurinkoon. Ulostuleva tehohan on korkeimmillaan kun aurinko paistaa suoraan paneeliin (90 ast kulmassa).

        Muutoin paneeli on hyvä ja pitkänpäälle edullinen koska se ei vaadi muuta huoltoa kuin pölyn pyyhkimisen päältään jos asennus on tehty kunnolla. Ennen ostoa kääntyisin oikean asiantuntijan puoleen, ehkä parinkin koska eihän myyjän sanaan voi luottaa, eihän rehellinen myyjänä pärjää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      155
      4906
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3586
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2573
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2243
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      96
      2119
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      28
      2026
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1999
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1478
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      105
      1370
    Aihe