Evoluution kieltäminen

Ihmettelen, miten joku kykenee sanomaan ja toteamaan, ettei evoluutiota ole olemassa?

Evoluutio todiste: simpanssin ja ihmisen geenit ovat n. 90% samanlaiset. Se on aikalailla tosiasia, että evoluutiota ei voida mitenkään kumota, koska 90% on aika luja peruste.

Jumala loi ihmisen kaltaisekseen, hah, mutta me loimme Jumalan!

Mietin tässä jo olemassa olleita kissaeläimiä. Se että tiikeri, leijona, puuma, leopardi, gepardi, ilves, kotikissa jne. muistuttavat hyvin toisiaan.

Olen ateisti. Vihaan kreotikkoja eli henkilöitä, jotka kieltävät evoluution olemassa olon. Yleensä uskovaisista 90% sairastaa mielenterveydellisiä ongelmia (luin siitä vähän aikaa sitten englannin kielisen tutkimuksen, jonka oltiin suomennettu).

Monesti uskovaisilla ihmisillä on tapana ohjailla muita ihmisiä omien tahtojen mukaan, josta en pidä ollenkaan, enkä tahdo myöskään ohjailla uskovaisia heitä ateistiksi. Jälkeen Jumalan uskon heillä on varmaan seuraavana uskotella ihmisille isänmaallisuutta ja kunniallisuutta kuolla sen puolesta jonakin päivänä!?
32244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Joutais elämään ihan omissa oloissa kreatikot. Ja lukemaan koulussa kreatismioppejaan. Eristäisivät itsentä ihan kunnolla yhteiskunnasta ja totuudesta. Mitä tosin tapahtuu vieläkin esim. jehovien piireissä.

Äänestä

Ja yleinen luulo: Ihminen tulee vankilassa uskoon niin hän muuttuu. HAH HAH

Jos ihminen ei voi kokea empatia ei se uskoontulo siihen auta pätkän vertaa.

Äänestä
  • No jos kerran väität noin niin tunnet varmaankin tapauksia. Voitko kertoa jotain niistä. Mutta yhtälailla se on heidän kohdallaan, ettei kaikilla se uskontie oikein lähde heti sujumaan, vaan lankeemuksia tulee. Eikä ihmisen toki tarvitse olla vankilassa uskoon tullessaan, että voisi muuttua. Ihminen MUUTTUU AINA tultuaan uskoon. Koska silloin hänestä tulee ns. TAIVASKELPOINEN, kun hän ottaa Jumalan armotarjouksen vastaan. Kakun joutuu lusimaan tietenkin silti loppuun. Että näin se homma etenee...

    Äänestä

Uskonnot pitäisi kriminalisoida välittömästi. Uskonnoista ei ole kuin harmia.

Äänestä

kuin ihmetellä että millä tasolla on vielä ihmisen kehitys..... muinaisasjoin luultiin että ukkonen on jumalan vihaa, vaikka silkkaa kemiaa se on. Olisko jo aika luopua kaikista vitun trendeistä ja uskonnoista. Jokainen on vapaa yksilönsä. Jokaisella on aivot ja siellä eri osa-alueet toimii miten on geenit määränneet ja oikeastaan niitä saa treenattua parhaimmilleen tai pahimmilleen jos haluaa.

Äänestä
  • ei voi kuin ihmetellä ..juuri niin

    Äänestä

  • Ja toi taitaakin olla mm.sun kohdallas sen kehityksen suurenmoinen saavutus ja osoitus siitä, että joka väliin pitää tunkea tuo V-sana. Juhhu-huu, että siinäpä sitä sitten onkin... Jee jee!

    Kaiken maailman teinipellet ne tänne tuleekin muka fiksua esittämään....?

    Äänestä

Suurten massojen ohjaamiseen tarkoitettuja välineitä,satukirjoja,ei muuta.
Mutta jotain on olemassa varmasti mutta se ei ole mitään mitä ihminen on sepittänyt aikoinaan satukirjoihin.
Mielestäni kaikista lähimpänä totuutta on vanhat intiaani uskomukset,eli se voima mikä antoi elämän voiman ottaa sen takaisin mutta siinä ei ole mitään hyvää eikä pahaa (sillä lajittelemalla asiat hyviin ja pahoihin ihmiset yrittävät antaa itselleen turhaa tärkeyttä joka on vain hillittömyyttä jonka vallassa uskovaiset ovat)vaan kaikki menevät samalla tavalla pois täältä eivätkä enään palaa.

Mutta tämän me kaikki viellä näemme jonakin päivänä 100% varmuudella.

Äänestä
  • Jaa, no miksiköhän se inkkarien uskoma jumalauus olisi jotenkin uskottavampi ja miksei Jumala juurikin haluaisi hyvää luomilleen ihmisille ja edustaisi siis hyvää? Ennemminkin voisi sanoa, että se inkkarien uskomus voi olla peruja samasta mitä me tiedämme kristinuskon Jumalasta, mutta heidän uskomuksensa on muovautunut aikojen saatossa ja menettänyt monilta osin ja toisaalta saanut lisää, muuta kuin sitä mikä on alkuperäinen totuus Jumalasta.

    Nimen omaan kun ihminen tulee uskoon, hän saa Jumalalta sisäisen rauhan, niin ettei tarvitse enää elää hillittömällä tavalla. Monet kyllä elävät hillittömyyksissä, joista on monien on myös myös todella vaikeata vapautua ilman Jumalan Pyhän Hengen vapauttavaa voimaa.

    Äänestä

  • Myös mikroskooppitasoinen 'väki' on kaukaista sukua myös ihmiselle. On kiistämätön tosiasia, että olemme vähintään toisen tähtisukupolven 'väkeä'.
    Auringon syntyessä tähtienvälisestä aineesta aurinkokunnan lämpötila heilui miljoonissa lämpöasteissa. Siitä "atomipuurosta" syntyivät niin ateistit kuin uskovaisetkin.

    Äänestä

"evoluutio" esim. autojen kohalla ? -Yhtään mitään, ei siis pienintäkään evoluutiota tapahdu, ellei joku suunnittele ja valmista sitä "kehittyneempää" autoa.-vai mitä ?

Vai ootko sitä mieltä, että autojen "evoluutio" pistikin ihmiset palvelukseensa, kehittääkseen käytännöllisempiä ja saastettomampia autoja ? On se -ON se viisas ja ovela otus se evoluutio.Laittaa tänne meikäläiset ja teikäläiset väittelemään, että Ölläkkö, vÄikö eikö ÖLLÄ.

Äänestä

Pari samaa umpisekopäätä hihhulia tehtailee näihin aloituksiin miinuksia.. Eikö ole rankkaa hommaa?

Äänestä
  • Niinköö? Miten sait selville tämän sekopääuskisten katalan miinustelusalaliiton? Olet sää aikamoonen Herlokki!

    Äänestä

"Evoluutio todiste: simpanssin ja ihmisen geenit ovat n. 90% samanlaiset. Se on aikalailla tosiasia, että evoluutiota ei voida mitenkään kumota, koska 90% on aika luja peruste."

Onko toi tieto vai väittämä jonka olet vain lukenut jostain kirjasta, jonka "vain jotkut ihmiset ovat kirjoittaneet"? Milloin ihmisen geenit on saatu selvitettyä? Entäpä sen simpanssin....?

Äänestä

  • kummaltakin kirjoitti:

    Ihmisen genomi sekvensoitu 2006 ja simpanssin 2005. Tuolla muutkin sekvensoidut aitotumallisten genomit:
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sequenced_eukaryotic_genomes

    Jumala on täydellinen periaatteella.Ei se olisi ikinä luonut jotain,josta sitten mukamas menisi helvettiin paljon porukkaa.Mä en ymmärrä,että miten jotkut voi ottaa raamatun tosissaan,kun sitä on voitu muutella vaikka kenenkä ihmisen toimesta tai tahojen toimesta kautta historian.Jumala ei ikinä olisi luonut jotain josta tulee saatana.Vaan se olisi sen yksinkertaisesti lopettanut tuosta vaan olemasta.
    Jumala olisi yksinkertaisesti ladannut meidän päähän sen koko sanan kuin,että ihmiset lukisi sitä ja kiistelisi siitä,että mikä sana muoto on oikein ja missä kirkolliskokouksessa päätettiin näin ja noin ja miksi jokin jätettiin kokonaan pois raamatusta ja sen semmoista.

    Äänestä

  • mielipidez kirjoitti:

    Jumala on täydellinen periaatteella.Ei se olisi ikinä luonut jotain,josta sitten mukamas menisi helvettiin paljon porukkaa.Mä en ymmärrä,että miten jotkut voi ottaa raamatun tosissaan,kun sitä on voitu muutella vaikka kenenkä ihmisen toimesta tai tahojen toimesta kautta historian.Jumala ei ikinä olisi luonut jotain josta tulee saatana.Vaan se olisi sen yksinkertaisesti lopettanut tuosta vaan olemasta.
    Jumala olisi yksinkertaisesti ladannut meidän päähän sen koko sanan kuin,että ihmiset lukisi sitä ja kiistelisi siitä,että mikä sana muoto on oikein ja missä kirkolliskokouksessa päätettiin näin ja noin ja miksi jokin jätettiin kokonaan pois raamatusta ja sen semmoista.

    Niin ja jumala olisi itse kirjoittanut koko raamatun,kun jättänyt se hänen "vaajavaisllle" ihmisille tehtäväksi.

    Äänestä

  • mielipidez kirjoitti:

    Niin ja jumala olisi itse kirjoittanut koko raamatun,kun jättänyt se hänen "vaajavaisllle" ihmisille tehtäväksi.

    "Niin ja jumala olisi itse kirjoittanut koko raamatun,kun jättänyt se hänen "vaajavaisllle" ihmisille tehtäväksi. "

    Niin eikä unohdeta, että ei pelkästään kirjoitettavaksi, vaan myös koottavaksi. Raamattu sisältää 66 "kirjaa", ja muistini mukaan jotakuinkin yli 150 jäi siitä Nikean kirkolliskokouksessa editorin lattialle. Että niin luotettavaa pyhän hengen sanelua.

    Äänestä

Monet uskovaiset järkyttävät minua. Heidän elämänsä menee siihen kun he kiusaavat toisia ihmisiä. Täälläkin eräs mielenvikainen kristitty kaahailee autolla ja on monesti ajanut melkein jonkun päältä ja menee uimahallin saunaan saarnaamaan(siitä on valitettu). Nyt hän on tainnut aloittaa "Jeshua tulee!"-ilmoitusten levittämisen. Olen repinyt niitä moneen kertaan ja hän on vihdoin tajunnut laittaa ne niin korkealla etten yllä niihin ilman koroketta(enkä jaksa vaivautua raahaamaan tuolia pitkin teitä repiäkseni ne alas).

Äänestä
  • Jumala maailman kaikkeuden "luojana" on surkein selitys ikinä,
    Faktoja:
    - Yksikään uskonto ei ole pystynyt antamaan ainuttakaan todistetta jumalan olemassaolosta
    - Evoluutio kehittynyt Miljardeja vuosia
    - Jumalahuuhaasakki ollut elossa n. 2000 vuotta
    - Uskovaisen ÄO ei voi näin ollen voi olla kengännumeroansa suurempi kun uskoo satuihin

    Äänestä

  • jumalaa ei ole kirjoitti:

    Jumala maailman kaikkeuden "luojana" on surkein selitys ikinä,
    Faktoja:
    - Yksikään uskonto ei ole pystynyt antamaan ainuttakaan todistetta jumalan olemassaolosta
    - Evoluutio kehittynyt Miljardeja vuosia
    - Jumalahuuhaasakki ollut elossa n. 2000 vuotta
    - Uskovaisen ÄO ei voi näin ollen voi olla kengännumeroansa suurempi kun uskoo satuihin

    Mielenkiintoista.

    Äänestä

Menetetty tapaus. Ei voi kun ihmetellä miten Suomikin on vielä täynnä Jumalaa pelkäävää sakkia vaikka sen olemassaolosta ei ole mitään konkreettista todistetta. Onko Jumala joskus auttanut teitä teidän elämässä jotenkin vai hourailetteko vaan?

Kristityt huutavat yhteen ääneen että Raamattu on todiste.
Muslimit huutavat yhteen ääneen että Koraani on todiste.
Juutalaiset huutavat yhteen ääneen että Talmud on todiste.

Mikä hitto tekee toisesta toista oikeamman?

Äänestä

Asiaa kyllä mutta pidät myös yllä ateistiegoasi: kaiken näet näiden linssien kautta.

"Olen ateisti. Vihaan kreotikkoja eli henkilöitä, jotka kieltävät evoluution olemassa olon."
Vihaamalla jotakuta ylläptänet sitä egoasi. Mutta kuinka jaksat kuluttaa aikaasi vihaamiseen? Saat vielä mahahaavan. Jos olet persuateisti niin pian on haavat. Polta paukut niin pahimmat vihat lähtevät. Olethan kuullut rauhanpiipusta. Mutta ymmärrän: tuohon sävyyn kirjoittavat ateistit ovat vasta löytäneet juttunsa jolloin ikää on se 25. Punk soi mikä on mahtavinta mutta on parempaaki ku vihaminen. Punk goes vaikka hippi jos tarvitset yläkäsitteen toiminnallesi.

Äänestä
  • Jumala on täydellinen.Miksei kaikki ihmiset voisi olla Jeesuksia jotenkin syntymältään.Miksi luoda jotain sellaista mikä on sitten epätäydellinen jotenkin ja josta on harmia jumalalle ja vaikka olisi uskossa niin ihminen lankeaa vaikka mihin.Kuten varastamaan ja ryyppäämään ja huoraamaan ja huumeisiin ja kaikkea muuta.Aivan kuten noin sanottu "maailman ihminen" myös tekee.

    Äänestä

  • mielipidez kirjoitti:

    Jumala on täydellinen.Miksei kaikki ihmiset voisi olla Jeesuksia jotenkin syntymältään.Miksi luoda jotain sellaista mikä on sitten epätäydellinen jotenkin ja josta on harmia jumalalle ja vaikka olisi uskossa niin ihminen lankeaa vaikka mihin.Kuten varastamaan ja ryyppäämään ja huoraamaan ja huumeisiin ja kaikkea muuta.Aivan kuten noin sanottu "maailman ihminen" myös tekee.

    mielipidez, huomaa että oot ihan helvetin tyhmä, lue todisteita ja huomaa että jumalaa ei ole olemassa

    Äänestä

  • 886777755775755757 kirjoitti:

    mielipidez, huomaa että oot ihan helvetin tyhmä, lue todisteita ja huomaa että jumalaa ei ole olemassa

    Arvaa mille kohde ryhmälle mä sen kirjoitin edes.En sulle varmaankaan,koska sä asian tiedät.Eli tarkoitin sitä periaatetta jolla uskovaiset ajattelevat jumalaa.

    Äänestä

Kuten Stephen Hawkin sanoi: "Kukaan ei voi todistaa, että Jumalaa ei ole. Mutta toisaalta tutkimalla logiikkaa on tultu siihen päätökseen, että logiikka loi itse itsensä. Me voimme selittä maailmankaikkeuden kaikkine logiikkoinen ilman Jumalaa. Tässä valossa Jumala on tarpeeton. Universumi sinä, kuten tiedämme sen, ei tarvitse luojaa."
Mielestäni erittäin hyvin artikuloitu. Jumalan olemassaolon voi poissulkea jo pelkästään sillä, kun tutkii, miten materiaali käyttääntyy. Se on moninmutkainen kaikessa sen yksinkertaisuudessaankin, ja käsitämätön kaikessa moninmutkaisuudessaan. Täten olisi ihme jo sinänsä, jos miljardien vuosien aikana ei mitään elämän kaltaista olisi sikiöitynyt. Elämä on kaiken konkreettisen materiaalin superhuipentuma. Se on lukemattomien ketjureaktioiden, käsittämättömien tapahtumien ja ennen kaikkea ajankulun mestarillinen taideteos.
Siihen ei tarvitse ulkopuolista luojaa, sillä se loi itse itsensä - se oli täysin sattuman peliä. Vaikka tämä kuulostaakin hulluta joillekin, niin se vaan on. Muuten emme olisi täällä ihmettelemässä sen arvoituksia. Universumi ei ole pääsääntöisesti syntynyt sitä varten, että me sen täysin ymmärtäisimme. Me emme välttämättä koskaan käsitä sen saloja. Ja hyvä niin - onpahan eläville elämään ihmettelemistä.

Äänestä

Uskonto (ne kaikki) on ikiaikainen pyramidihuijaus jossa joku tai jotkut asettaa itsensä pyhemmäksi, ja lähemmäs jumalaa kuin muut. Sillä saadaan aikaan hierarkia jossa toiset on huipulla ja alinpana olijat syö paskaa. Nykyään rahamaailma tekee samaa kuin uskonnot on tehneet ihmiskunnan alusta asti. Varsinkin juutalaisjohtoiset pankit osaa pelin!

Äänestä

Niinhän se meni että jossain evoluution vaiheessa kehitystään ihminen pelästyi itseään ja loi "korkemman voiman" (allah, jumala, jeesus) selittääkseen insestit, raiskaukset, murhat, yms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ateisti ISOLLA A:lla kirjoitti:

Ihmettelen, miten joku kykenee sanomaan ja toteamaan, ettei evoluutiota ole olemassa?

Evoluutio todiste: simpanssin ja ihmisen geenit ovat n. 90% samanlaiset. Se on aikalailla tosiasia, että evoluutiota ei voida mitenkään kumota, koska 90% on aika luja peruste.

Jumala loi ihmisen kaltaisekseen, hah, mutta me loimme Jumalan!

Mietin tässä jo olemassa olleita kissaeläimiä. Se että tiikeri, leijona, puuma, leopardi, gepardi, ilves, kotikissa jne. muistuttavat hyvin toisiaan.

Olen ateisti. Vihaan kreotikkoja eli henkilöitä, jotka kieltävät evoluution olemassa olon. Yleensä uskovaisista 90% sairastaa mielenterveydellisiä ongelmia (luin siitä vähän aikaa sitten englannin kielisen tutkimuksen, jonka oltiin suomennettu).

Monesti uskovaisilla ihmisillä on tapana ohjailla muita ihmisiä omien tahtojen mukaan, josta en pidä ollenkaan, enkä tahdo myöskään ohjailla uskovaisia heitä ateistiksi. Jälkeen Jumalan uskon heillä on varmaan seuraavana uskotella ihmisille isänmaallisuutta ja kunniallisuutta kuolla sen puolesta jonakin päivänä!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu