Keskiajan EU

Suomalaiset olivat jo keskiajalla jonkinlaisen "Euroopan Unionin" valtapiirissä. Meitä hallitsivat italialaiset paavit, englantilaiset piispat, saksalaiset kauppiaat sekä ruotsalaiset ja tanskalaiset aatelismiehet.
7407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

meitä Englantilaiselta keittiöltä, Italialaiselta sodanjohdolta, Saksalaiselta humanismilta ja Ranskalaiselta byrokratialta.

Äänestä
  • ...tshekkiläisen oluen ja espanjalaisen rakastajattaren voisin kelpuuttaa.

    Äänestä

  • M46 kirjoitti:

    ...tshekkiläisen oluen ja espanjalaisen rakastajattaren voisin kelpuuttaa.

    jos Suomen ulkopolitiikasta vastaisi S.Lehto, presidenttinä olisi T.Halme ja sisäministerinä sa(ar)namies.

    Äänestä

  • selvisi, että miksi Britit niin kiihkeästi maastaan maailmalle lähtivät, vihaisina vielä imperiumin perustivat, Brittikeittiö...

    Äänestä

  • arska kirjoitti:

    jos Suomen ulkopolitiikasta vastaisi S.Lehto, presidenttinä olisi T.Halme ja sisäministerinä sa(ar)namies.

    Jos meillä olisi äärioikeistolainen rasisti matkailuministeri, niin varmaan turismi kärsisi kovasti. Usko tai älä, tällainenkin tilanne on eräissä maissa tapahtunut!

    Äänestä

Olimme me venäläisen keisarinkin valtapiirissä, ja 1800-luvun Pietari oli erittäin eurooppalainen kaupunki, joka seurusteli suoraan Ranskan ja Saksan hovien kanssa. Ei siis tarvitse mennä keskiajalle todetakseen Suomen aina olleen osana Eurooppaa. Joskus lännen, joskus idän kautta.

Äänestä
  • Olihan meillä suoratkin yhteydet. Wanha Wiipuri oli mitä suurimmassa määrin kosmopoliittinen kaupunki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


M46 kirjoitti:

Suomalaiset olivat jo keskiajalla jonkinlaisen "Euroopan Unionin" valtapiirissä. Meitä hallitsivat italialaiset paavit, englantilaiset piispat, saksalaiset kauppiaat sekä ruotsalaiset ja tanskalaiset aatelismiehet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu