Ameeba tasoisilla suåmalaisilla on aina jotain hampaankolossa suomenruotsalaisia vastaan MUTTA nyt kun Irina Björklund onkin menestynyt maailmalla - suåmalaiset nousevat karvaisilla takajaloilleen ilmoittamaan että Irina onkin saateri soikoon s u å m a l a i n e n.
Juu, hän on kylläkin suomenruotsalainen, että repikää siitä huumori kun roikutte petäjässä
kokkeipiimää naamassa ja puukko saappaassa suåmalaiset..............................
Juu, hän on kylläkin suomenruotsalainen, että repikää siitä huumori kun roikutte petäjässä
kokkeipiimää naamassa ja puukko saappaassa suåmalaiset..............................
Vastaukset 11
Vanhimmat
samoin kuin irina Björklundkin.Tyhjänpäiväinen paska.
Varsin ärsyttävää on kun nämä Suomen kansalaiset eivät kaikki osaa edes Suomea.
Maahanmuuttajilta ollaan vaatimassa Suomen kielen oppimista, mutta omatkaan eivät osaa kieltä.
Ja meille tuputetaan koulussakin pakolla Ruotsin kieltä.
Hyvänä esimerkkinä tämä yleisurheilija, pikajuoksija Jonathan Åstrand.
Närpiön poika vetää kaikki haastattelut Ruåtsiksi.
Vet ni, vad en FINNE ( suåmalainen ) är ?
Ja, en finne är ju en f i n n i, eikö vain ?
hurri,.eikös vain.,.
Mahtaa se ottaa kuperaotsaista finniä pattiin oikein kunnolla, kun ei osaa mokeltaa kuin sitä
sååååååååmeaan..... jepajeja finnit, te ootte aikas säälittäviä, aikanaan - 1918 kun pistetettiin punikkeja kuoppaan niin liian monta jäi vielä tänne lisääntymään . . . . .
Finne - Finnjävel = SuomalaisPiru !
Geneettisesti olette ihan samanlaisia tavallisia suomalaisia kuin muutkin suomalaiset, jotka nyt vaan sattuvat puhumaan äk.nä ruotsia. Urpåt.
Jahas, vai sillä lailla ?
Ja miksi se suåmenkielisiä urpåja hämää, kun urheiluja " vetää" haastattelut ruotsiksi?
No, siksi kun suåmalisten kallot ovat niin umpiluuta,ettei sinne mahdu kuin se oma
mölisevä suåmenkieli - mikä pakkoruotsi?
Ei suomenkielisille voi opettaa ruotsia - eivät he opi vaikka lekalla vetäisi nuppiin.
Useimmat ruotsinkieliset ovat hyvin kielitaitoisia, eikä kukaan ole koskaan vinkunut
pakkoenglannista pakkosaksasta pakkoranskasta mutta avot´niinpä osataankin kieliä eikä tarvitse alemmuudentuskissaan haukkua niitä jotka eivät osaa, vai miten se meni???
Rauhoitupas 5.39% edustaja. Enään meitä ei hallitse Ruåtsi, vaikka kuinka haluaisitte. Finni on ihonrasvoittuksen aikaan saama näppylä. Suomalaiset ovat itseasiassa enemmän blondeja, kuin Ruåtsalaiset. Suurin osa suomenruåtsalaisista on ihan muuta, kuin Ruåtsalaisia joten anna olla. Ihminen on lajina aikalailla sama oli sitten Suomalaiinen tai bättre folke. Afrikkalaisessa ja bättre folkissa voi olla paljon enenmän yhtäläisyyksiä, kuin vaikkapa teidän ja Ruotsalaisten kesken. Eli revi siitä.
einzweidrei Englanti, Saksa ja Ranska ovat maailman kieliä, jos et ole sattunut huomaamaan. Ruotsi on täällä Scandinaviassa vain oleellinen kieli osata. Missä muualla luulet Ruotsin sitten olevan tärkeä? Tietty Ruotsi on kielenä sukua Saksalle, Hollannille ja jopa Englannillekin. Tietty kielioppi ja rakenne muistuttuvat toisiaan, mutta ei Saksanmalla sua kukaan ymmärtäisi typerys. Suomalaisissa on paksukalloja se on kansanluonne. Olen vain ylpeä, että olemme sitä mitä olemme, Me emme elele mitään teennäistä jätte kiva elämää. Se on aivan turhaa ollaan ystäviä ja arvostetaan ihmisinä toisiamme. Ei kieli alun alkaen ollut syynä miksi teitä vihataan. Vaan se että olete ylimielisiä heikolla koulutuksella eteenpäin pääseviä kultalusikka suuhun syntyneitä paskahousuja.
Vaikka itselläkin on suvussa Suomenruotsalaisiakin, niin kyllä Irina on äidinkielestä huolimatta Suomalainen:) Eli ihan finne hänkin on, niin kuin säkin:) Itse puhun äidinkielenä Suomea vaan. Ruotsia en ymmärrä juuri sanaakaan, Enlantini on myös huono, mutta sitä nyt jotenkin ymmärrän. Suomalaiset eivät ole tyhmä kansa. Täällä on lukutaitoisia 100% Suomi on yksi maailman parhaimmista maista elää. Joten jos luulet olevasi bättre folkki niin muuta Ruotsiin:) Suurin osa Suomenruotsalaisista on sekoitusta suomalaisista ja ruotsalaisista. Ruotsinkielisillä on myös paljon venäläisiä juuria. Ruotsinkielisyys on ollut maassamme aina etuoikeutettuja kansalaisia syynä vaan että se oli maamme historiassa sivistyskieli. Ruotsinkieliset eivät ole ylempää kastia. Hyvin äärioikeistolainen ryhmä luulee olevansa, kun puhuvat Ruotsia.