S40 T5=MOPO
minä
81136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Enpä löytänyt sanaa "mopo" tuosta tekstistä. Aivan päinvastastaista kerrotaan: "Sportlicher ließ sich noch kein Volvo fahren."
"Leistung 162 kW (220 PS), Beschleunigung 0-100 km/h 7,4 s, Elastizität 80-120 km/h im IV. Gang 6,9 s, Höchstgeschwindigkeit 240 km/h."
0-100 7,4sek.. säälittävää..
Jos sinulla olisi auto, oletetaan, että sillä pääsisi nollasta sataan 9 sekunnissa. Autosi jättäisi seisovassa lähdössä noin 90 % teillämme liikkuvasta ajoneuvokalustosta. Jos autosi ehtisi sataseen 8 sekunnissa, taakse jäisi varovaisestikin arvioiden n. 95% autoista.
Jos autosi liikahtaisi sataseen 7,4 sekunnissa, vikkelämpiä olisi enintään 1 % autokannastamme.
Kumma juttu, että tämän palstan murrosikäisistä kuitenkin yli puolella on auto, joka kiihtyy selvästi tätäkin nopeammin. Minkäköhän merkkisiä ne autot ovat?
näille teiniviiksillekin tulee autolehtiä ja niistähän selviää, että tälläkin, tuollakin ja sitten vielä silläkin on kiihtyvyyyys 0 - 100 niin hurrrrjaa, että. Ja sehän olis melkein kuin omalla ajais. Ja jos ovat jo sattuneet kortin saamaan, niin arki koittaa, kun kurkkaa ikkunasta ihan omaa noppakorollaa tms. Sen jälkeenhän se on pakko mieltään yrittää parantaa näillä palstoilla pelleilemällä.
mopo saksaks on moped.
Kyllä noilla tehoilla pitäisi saada alle sub-6 nollasta sataan, vrt. Impreza WRX. Varsinkaan kun mopo-Volvo ei edes kelaa kunnon huippuja eli hitaasta kiihtymisestä ei voi syyttää pitkiä välityksiä.
Itsellä tuollainen 9s auto, pärjää, mutta 7s olisi paljon mukavampi. 5s olisi nautinto, mutta alle 3s 0-100km/h pitäisi olla jo hyvät ajo-ominaisuudetkin, kuten Nissan GTR:ssä, eikä joku ferrari, tosin eihän niistä taida oikein mikään kiihtyäkään noin hyvin.
S40 T5 230hv 400nm 7s 0-100 km/h
s40 t4 0-100 7,3 km/h