Mikähän on ennuste Suomen autoverolle?
Saksan laiton pelimonopoli
kaatui!
6324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saksassa oli
a) monopoli
b) laiton sellainen
Se lopetettiin.
Suomessa on
a) autovero
b) laillinen autovero
Se jatkuu edelleenkin, kuten jatkuu myös suurimmassa osassa muita EU-maita.
EU:n taholta Suomen autoverotukseen ei puututa. Pientä fiilausta on ollut, ei muuta.
Ei kai nyt kukaan ihan tosissaan väitä autovero lailliseksi? Ihan puhdas tunnin este, jolla rikotaan tavaran vapaan liikkuvuuden periaatetta.
Autovero on laillinen niin Suomessa kuin suurimmassa osasa EU-maitakin, kuten sitä niissä peritään.
Tuodahan autoja saa ihan vapaasti ilman minkäänlaista tullia tai muuta estettä. Autovero on rekisteröintivero jo Suomessa olevalle autolle, eikä se kuulu EU:lle millään tavalla, koska verotus on EU:ssa jäsenvaltioiden sisäinen asia.
Autovero on yhtä laillinen kuin Suomen pelimonopolikin. Olin kuolla naurusta, kun radiouutisissa kerrottiin aikeista muuttaa rahapalilakia kahdessa vaiheessa. Ykkösvaihe on ok, siinä korjaillaan mm. ikärajoja, mutta vaiheessa 2 on tarkoitus viedä RAY:n ja Veikkauksen monopolit lakiin, kun ne nyt ovat asetuksessa. SM:ssä eletään ihan omassa totuudessa, kun Saksan tuomiosta ei ole kuin pari viikkoa. Saksan rahapelimonopoli oli sentään huomattavasti laillisempi kuin Suomen!
Palatakseni autoveroon:
Autoverosta ei tee laitonta se, että jotkut ( vähemmistö) kansalaisista ei siitä tykkää.
... se, että autovero nykymuodossaan on tarkoituksellisen syrjivä, tekee siitä laittoman