Paavalin moka

Laitetaampa pieni kevennys tänne kiihkouskovaisten aloitusten sekaan.

-Paavali parka luuli virheellisesti että Jeesus on ensimmäinen kuolleista noussut.
Kolossalaiskirje 1:18 Hän on myös ruumiin pää, ja ruumis on seurakunta. Hän on alku. Hän nousi esikoisena kuolleista, jotta hän olisi kaikessa ensimmäinen.


-Jeesus törmää kahteen zombieen:
Matteus 8:28 Kun hän tuli toiselle rannalle, gadaralaisten alueelle, tuli häntä vastaan kaksi riivattua, jotka olivat haudoista lähteneet ja olivat kovin raivoisia, niin ettei kukaan voinut sitä tietä kulkea.

-Ezekiel nostattaa zombie armeijan:
Ezekiel 37: 1-14
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible

-Jeesus tekee Lazaruksesta zombien:
Johannes 11:43 Ja sen sanottuansa hän huusi suurella äänellä: "Lasarus, tule ulos!"
Ja kuollut tuli ulos, jalat ja kädet siteisiin käärittyinä, ja hänen kasvojensa ympärille oli kääritty hikiliina. Jeesus sanoi heille: "Päästäkää hänet ja antakaa hänen mennä".

-Ja koska joku väittää että Paavali ei tarkoittannut että Jeesus muuttui ensimmäisenä zombieksi, vaan että hän sai ensimmäisenä ylösnousemusruumiin, niin tämän henkilön soisin selittävän tämän raamatun kohdan:

Matteus 17:1 Ja kuuden päivän kuluttua Jeesus otti mukaansa Pietarin sekä Jaakobin ja hänen veljensä Johanneksen ja vei heidät korkealle vuorelle, yksinäisyyteen.
2 Ja hänen muotonsa muuttui heidän edessään, ja hänen kasvonsa loistivat niinkuin aurinko, ja hänen vaatteensa tulivat valkoisiksi niinkuin valo.
3 Ja katso, heille ilmestyivät Mooses ja Elias, jotka puhuivat hänen kanssansa.
4 Niin Pietari rupesi puhumaan ja sanoi Jeesukselle: "Herra, meidän on tässä hyvä olla; jos tahdot, niin minä teen tähän kolme majaa, sinulle yhden ja Moosekselle yhden ja Eliaalle yhden".

-Eli koska tuoki porsaanreikä on tukittu, niin ei voi sanoa muuta kuin että Paavali erehtyi ja Jeesus ei tosiaankaan ollut ensimmäinen zombie raamatun fantasiamaailmassa ja jos jollain on otsaa väittää että Jeesus ei ollut zombie, niin haluaisin kuulla selityksen sille miksi tämän kuolemaan johtaneet haavat eivät parantunneet tämän noussessa kuolleista? Vaan esim käsissä oli edelleen reiät. Loppuiko Jumalalta kenties voima kesken?
6158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Raamattu 92

28 Kun Jeesus tuli toiselle rannalle Gadaran alueelle, häntä vastaan tuli hautaluolista kaksi pahojen henkien vaivaamaa miestä. Nämä olivat niin väkivaltaisia, ettei kukaan voinut kulkea sitä tietä.

Kannattaa myös lukea Markuksen evankeliumista hiukan tarkempi selostus tilanteesta:

Markus 4

Jeesus Gerasan alueella
1 He tulivat toiselle puolen järveä Gerasan alueelle. [5:1-20: Matt. 8:28-34; Luuk. 8:26-39]
2 Heti kun Jeesus nousi veneestä, häntä vastaan tuli hautaluolista mies, jossa oli saastainen henki.
3 Mies asusti haudoissa, eikä kukaan pystynyt enää köyttämään eikä kahlehtimaan häntä.
4 Monet kerrat hänet oli kahlittu sekä käsistä että jaloista, mutta hän oli särkenyt kahleet ja katkonut köydet, eikä kukaan kyennyt hillitsemään häntä.
5 Kaiket päivät ja yöt hän oleskeli haudoissa ja vuorilla, huusi ja runteli itseään kivillä.
6 Kun hän nyt kaukaa näki Jeesuksen, hän tuli juosten paikalle, heittäytyi maahan hänen eteensä
7 ja huusi kovalla äänellä: "Mitä sinä minusta tahdot, Jeesus, Korkeimman Jumalan poika? Jumalan tähden, älä kiduta minua!" [Mark. 1:34 ]
8 Jeesus näet oli jo käskemässä saastaista henkeä lähtemään miehestä.
9 "Mikä sinun nimesi on?" Jeesus kysyi, ja sai vastauksen: "Legioona*, sillä meitä on monta." [Ks. selitystä Matt. 26:53.]
10 Henget pyysivät ja rukoilivat, ettei Jeesus ajaisi niitä pois siltä seudulta. [Tob. 8:3; Matt. 12:43]
11 Lähistöllä oli vuoren rinteellä suuri sikalauma laitumella.
12 Pahat henget pyysivät Jeesukselta: "Päästä meidät sikalaumaan, anna meidän mennä sikoihin." [3. Moos. 11:7]
13 Hän antoi niille luvan. Silloin saastaiset henget lähtivät miehestä ja menivät sikoihin, ja lauma syöksyi jyrkännettä alas järveen. Sikoja oli noin kaksituhatta, ja ne hukkuivat kaikki.
14 Sikopaimenet lähtivät pakoon ja kertoivat kaikesta tästä kaupungissa ja kylissä. Ihmisiä lähti katsomaan, mitä oli tapahtunut.
15 He tulivat Jeesuksen luo ja näkivät pahojen henkien vaivaaman miehen istuvan siellä. Mies, jossa oli ollut legioona henkiä, istui vaatteet yllään ja täydessä järjessään. Tämä sai heidät pelon valtaan.
16 Paikalla olleet kertoivat heille, mitä pahojen henkien vaivaamalle oli tapahtunut ja kuinka sikojen oli käynyt.
17 Silloin kaikki alkoivat pyytää, että Jeesus poistuisi siltä seudulta.
----------------------------------------------------------------------------
Ei zombeja.
------------------------
Hesekiel 1

1 Kolmantenakymmenentenä vuotena, neljännessä kuussa, kuukauden viidentenä päivänä, kun minä olin pakkosiirtolaisten joukossa Kebar-joen varrella, aukenivat taivaat, ja minä näin Jumalan näkyjä.

- Hesekiel näki näkyjä, jotka on sitten kirjoitettu ylös Hesekielin kirjaan.
----------------------------------------------------------------
Ei Zombeja
--------------------------
Lasarus herätettiin kuolleista, mutta ei hän saanut ylösnousemus ruumista.
------------------------------------------------------------------

jatketaan vuorella käyntiä:

8 Ja kun he nostivat silmänsä, eivät he nähneet ketään muuta kuin Jeesuksen yksinään.
9 Ja heidän kulkiessaan alas vuorelta Jeesus varoitti heitä sanoen: "Älkää kenellekään kertoko tätä näkyä, ennenkuin Ihmisen Poika on noussut kuolleista".

Kyse oli näystä. Aivan samoin kuin Hesekielkin näki Jumalan antamia näkyjä.
---------------------------------------------------------------------------

"miksi tämän kuolemaan johtaneet haavat eivät parantunneet tämän noussessa kuolleista?"

Kannattaa lukea Luukkaan 24. luku kokonaan. Siinä ei puhuta naulan jäljistä mitään kun opetus lapset kohtaavat ylösnousseen Jeesuksen. Mutta mitä Tuomas "epäileväinen" sanoi Johanneksen evankeliumissa 20:25 Toiset opetuslapset kertoivat hänelle: "Me näimme Herran." Mutta Tuomas sanoi: "En usko. Jos en itse näe naulanjälkiä hänen käsissään ja pistä sormeani niihin ja jos en pistä kättäni hänen kylkeensä, minä en usko." Olisiko tässä selitys ihmettelyysi?

Äänestä
  • Pakko antaa pisteet hyvästä vastauksesta, mutta ikäväkyllä hihassani on vielä muutama ässä :)

    1. Tässä olisi linkki Johanneksen kakskymppiseen jossa Tuomas koklaa Jeesuksen haavoja sormellaan ja huudahtaa holy shit, oh my god tai jotain sellaista.
    http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Joh. 20:1&rnd=1284129724699
    Kommenttia?

    2. Eliaksen ja Mooseksen muuttaminen näyiksi oli myös ovela veto, mutta raamattua tuntevana osaan kertoa että Elias nousi taivaaseen tulisillakärryillä, joten jos hän ei ole heittänyt lusikkaa nurkkaan siellä, niin kyseessä oli hän itse eikä harhanäky. Mitä itse arvelet, kuoliko Elias taivaassa ja jos kuoli, niin missä hän nykyään majailee?

    3. Lopuksi hauska bonus;
    Matt 27:51 Sillä hetkellä temppelin väliverho repesi kahtia, ylhäältä alas asti. Maa vavahteli, kalliot halkeilivat,
    52 haudat aukenivat, ja monien poisnukkuneiden pyhien ruumiit nousivat ylös.
    53 He lähtivät haudoistaan, ja Jeesuksen ylösnousemuksen jälkeen he tulivat pyhään kaupunkiin ja näyttäytyivät siellä monille.

    Millaisia arvelet näiden kävelevien kalmojen olleen? kummituksia, luurankoja, muumioita, zombeja vai kenties ylösnousemusruumiita? Ihan maalaisjärjellä ajatellen, en usko monenkaan heistä olleen kovinkaan hyvässä kunnossa, jollei sitten lähipäivinä ollut kuollut useita pyhiä henkilöitä kerralla.

    Äänestä

  • M@k3 kirjoitti:

    Pakko antaa pisteet hyvästä vastauksesta, mutta ikäväkyllä hihassani on vielä muutama ässä :)

    1. Tässä olisi linkki Johanneksen kakskymppiseen jossa Tuomas koklaa Jeesuksen haavoja sormellaan ja huudahtaa holy shit, oh my god tai jotain sellaista.
    http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Joh. 20:1&rnd=1284129724699
    Kommenttia?

    2. Eliaksen ja Mooseksen muuttaminen näyiksi oli myös ovela veto, mutta raamattua tuntevana osaan kertoa että Elias nousi taivaaseen tulisillakärryillä, joten jos hän ei ole heittänyt lusikkaa nurkkaan siellä, niin kyseessä oli hän itse eikä harhanäky. Mitä itse arvelet, kuoliko Elias taivaassa ja jos kuoli, niin missä hän nykyään majailee?

    3. Lopuksi hauska bonus;
    Matt 27:51 Sillä hetkellä temppelin väliverho repesi kahtia, ylhäältä alas asti. Maa vavahteli, kalliot halkeilivat,
    52 haudat aukenivat, ja monien poisnukkuneiden pyhien ruumiit nousivat ylös.
    53 He lähtivät haudoistaan, ja Jeesuksen ylösnousemuksen jälkeen he tulivat pyhään kaupunkiin ja näyttäytyivät siellä monille.

    Millaisia arvelet näiden kävelevien kalmojen olleen? kummituksia, luurankoja, muumioita, zombeja vai kenties ylösnousemusruumiita? Ihan maalaisjärjellä ajatellen, en usko monenkaan heistä olleen kovinkaan hyvässä kunnossa, jollei sitten lähipäivinä ollut kuollut useita pyhiä henkilöitä kerralla.

    1. Jeesus ilmestyi monen monituista kertaa opetuslapsillensa, jopa puutarhurina, niin etteivät he häntä tunnistaneet. Ajanpuutteen vuoksi en viitsisi alkaa näitä jokaista kohtaamista eri evankeliumeista alkaa yrittämään laittaa oikeaan järjestykseen. Mutta toki voin alkaa siihen ruljanssiin jos sitä haluat? Joku tosin on jonkin laista listaa jo tehnytkin siitä http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/raamattu/nousu.htm

    2. Tämä onkin hieman monimutkaisempi juttu. Raamattu puhuu myös Hanokin eli Eenokin pois ottamisesta.(1. Mooseksen kirja 5:24 Ja kun Hanok oli vaeltanut Jumalan yhteydessä, ei häntä enää ollut, sillä Jumala oli ottanut hänet pois.) Herää kysymys minne? Taivaaseenko? Vai yksinkertaisesti paikkaan josta häntä ei kukaan löydä? Samoin voimme ajatella Mooseksesta. Hän kiipesi viimeisenä päivänään vuorelle jossa JHWH puhui hänelle ja sinne hän myös kuoli. Sitten raamattu kertoo: 5 moos 34:5 Mooses, Herran palvelija, kuoli Moabin maassa, kuten Herra oli määrännyt. 6 Herra(JHWH) hautasi hänet laaksoon, joka on Bet-Peorin lähellä Moabissa, mutta kukaan ei tähän päivään mennessä ole saanut tietää hänen hautansa paikkaa.
    Ja sitten tietysti vielä on Elia... Hänetkin Jumala otti pois... nosti tulisilla vaunuilla taivaaseen Elisan nähden. Raamatun mukaan on olemassa Paratiisi, jossa vanhurskaat odottavat elämän ylösnousemusta. Mutta oikeasti mistä me voimme kaikkea tietää. Voihan tuolla taivaan avaruudessa olla vaikka toinen planeetta, jonne Jumala voisi joitakin ihmisiä viedä "tulisilla vaunuilla" tai nyky aikaisemmalla UFOlla. Kaikkeen ei vaan löydy selkeitä vastauksia. Vaikkapa nyt siihen, että mitä taivaalla milloinkin tarkoitetaan. Jos niitä raamatun mukaan on kuitenkin useita. On kolmas taivas ja seitsemäs taivas ja mitä muuta vielä nämä näkyvät taivaat/avaruus miljardeine galakseineen. Pieneksi tässä alkaa itsensä tuntemaan kun ajattelee miten vähän ihminen kaikesta tietää.

    Muistat varmaan kertomuksen Rikkaasta miehestä ja Lasaruksesta.

    Rikas mies ja Lasarus
    19 "Oli rikas mies. Hänen vaatteensa olivat purppuraa ja hienointa pellavaa, ja päivästä päivään hänen elämänsä oli pelkkää ylellisyyttä ja juhlaa.
    20 Mutta hänen porttinsa pielessä virui köyhä Lasarus, täynnä paiseita.
    21 Köyhä olisi nälkäänsä halunnut syödä niitä ruokapaloja, joita rikkaan pöydältä putoili. Koiratkin tulivat siihen ja nuolivat hänen paiseitaan.
    22 "Sitten köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Abrahamin huomaan. Rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin.
    23 Kun hän tuonelan tuskissa kohotti katseensa, hän näki kaukana Abrahamin ja Lasaruksen hänen rintaansa vasten.
    24 Silloin hän huusi: 'Isä Abraham, armahda minua! Lähetä Lasarus tänne, että hän kastaisi sormenpäänsä veteen ja vilvoittaisi kieltäni. Näissä liekeissä on kauhea olla.' [Jes. 66:24; Judit 16:17; Mark. 9:48]
    25 Mutta Abraham sanoi: 'Muista, poikani, että sinä sait eläessäsi hyvän osan, Lasarus huonon. Nyt hän saa täällä vaivoihinsa lohdun, mutta sinä saat kärsiä tuskaa. [Job 21:13; Ps. 17:14; Luuk. 6:24]
    26 Sitä paitsi meidän välillämme on syvä, ylipääsemätön kuilu, niin ettei täältä kukaan voi tulla teidän luoksenne, vaikka tahtoisikin, eikä sieltä pääse kukaan kuilun yli meidän puolellemme.'
    27 Rikas mies sanoi: 'Isä, minä pyydän, lähetä hänet sitten vanhempieni taloon.
    28 Minulla on viisi veljeä -- hänen pitäisi varoittaa heitä, etteivät hekin joutuisi tähän kärsimyksen paikkaan.'
    29 Abraham vastasi: 'Heillä on Mooses ja profeetat. Kuulkoot heitä.' [Jes. 8:20]
    30 'Ei, isä Abraham', mies sanoi, 'mutta jos joku kuolleiden joukosta menisi heidän luokseen, he kääntyisivät.'
    31 Mutta Abraham sanoi: 'Jos he eivät kuuntele Moosesta ja profeettoja, ei heitä saada uskomaan, vaikka joku nousisi kuolleista.'"

    Missä ihminen kuolemansa jälkeen aikaansa viettää. Sellaisesta varmaan on aika turha meidän kahden alkaa väittelemään. Todisteet puuttuvat molemmilta.

    4. Bonukseen en osaa sanoa mitään. Paljon kysymys merkkejä itsellenikin koko paikka raamatussa. Outo paikka minunkin mielestäni.

    Äänestä

  • yks vaan kirjoitti:

    1. Jeesus ilmestyi monen monituista kertaa opetuslapsillensa, jopa puutarhurina, niin etteivät he häntä tunnistaneet. Ajanpuutteen vuoksi en viitsisi alkaa näitä jokaista kohtaamista eri evankeliumeista alkaa yrittämään laittaa oikeaan järjestykseen. Mutta toki voin alkaa siihen ruljanssiin jos sitä haluat? Joku tosin on jonkin laista listaa jo tehnytkin siitä http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/raamattu/nousu.htm

    2. Tämä onkin hieman monimutkaisempi juttu. Raamattu puhuu myös Hanokin eli Eenokin pois ottamisesta.(1. Mooseksen kirja 5:24 Ja kun Hanok oli vaeltanut Jumalan yhteydessä, ei häntä enää ollut, sillä Jumala oli ottanut hänet pois.) Herää kysymys minne? Taivaaseenko? Vai yksinkertaisesti paikkaan josta häntä ei kukaan löydä? Samoin voimme ajatella Mooseksesta. Hän kiipesi viimeisenä päivänään vuorelle jossa JHWH puhui hänelle ja sinne hän myös kuoli. Sitten raamattu kertoo: 5 moos 34:5 Mooses, Herran palvelija, kuoli Moabin maassa, kuten Herra oli määrännyt. 6 Herra(JHWH) hautasi hänet laaksoon, joka on Bet-Peorin lähellä Moabissa, mutta kukaan ei tähän päivään mennessä ole saanut tietää hänen hautansa paikkaa.
    Ja sitten tietysti vielä on Elia... Hänetkin Jumala otti pois... nosti tulisilla vaunuilla taivaaseen Elisan nähden. Raamatun mukaan on olemassa Paratiisi, jossa vanhurskaat odottavat elämän ylösnousemusta. Mutta oikeasti mistä me voimme kaikkea tietää. Voihan tuolla taivaan avaruudessa olla vaikka toinen planeetta, jonne Jumala voisi joitakin ihmisiä viedä "tulisilla vaunuilla" tai nyky aikaisemmalla UFOlla. Kaikkeen ei vaan löydy selkeitä vastauksia. Vaikkapa nyt siihen, että mitä taivaalla milloinkin tarkoitetaan. Jos niitä raamatun mukaan on kuitenkin useita. On kolmas taivas ja seitsemäs taivas ja mitä muuta vielä nämä näkyvät taivaat/avaruus miljardeine galakseineen. Pieneksi tässä alkaa itsensä tuntemaan kun ajattelee miten vähän ihminen kaikesta tietää.

    Muistat varmaan kertomuksen Rikkaasta miehestä ja Lasaruksesta.

    Rikas mies ja Lasarus
    19 "Oli rikas mies. Hänen vaatteensa olivat purppuraa ja hienointa pellavaa, ja päivästä päivään hänen elämänsä oli pelkkää ylellisyyttä ja juhlaa.
    20 Mutta hänen porttinsa pielessä virui köyhä Lasarus, täynnä paiseita.
    21 Köyhä olisi nälkäänsä halunnut syödä niitä ruokapaloja, joita rikkaan pöydältä putoili. Koiratkin tulivat siihen ja nuolivat hänen paiseitaan.
    22 "Sitten köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Abrahamin huomaan. Rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin.
    23 Kun hän tuonelan tuskissa kohotti katseensa, hän näki kaukana Abrahamin ja Lasaruksen hänen rintaansa vasten.
    24 Silloin hän huusi: 'Isä Abraham, armahda minua! Lähetä Lasarus tänne, että hän kastaisi sormenpäänsä veteen ja vilvoittaisi kieltäni. Näissä liekeissä on kauhea olla.' [Jes. 66:24; Judit 16:17; Mark. 9:48]
    25 Mutta Abraham sanoi: 'Muista, poikani, että sinä sait eläessäsi hyvän osan, Lasarus huonon. Nyt hän saa täällä vaivoihinsa lohdun, mutta sinä saat kärsiä tuskaa. [Job 21:13; Ps. 17:14; Luuk. 6:24]
    26 Sitä paitsi meidän välillämme on syvä, ylipääsemätön kuilu, niin ettei täältä kukaan voi tulla teidän luoksenne, vaikka tahtoisikin, eikä sieltä pääse kukaan kuilun yli meidän puolellemme.'
    27 Rikas mies sanoi: 'Isä, minä pyydän, lähetä hänet sitten vanhempieni taloon.
    28 Minulla on viisi veljeä -- hänen pitäisi varoittaa heitä, etteivät hekin joutuisi tähän kärsimyksen paikkaan.'
    29 Abraham vastasi: 'Heillä on Mooses ja profeetat. Kuulkoot heitä.' [Jes. 8:20]
    30 'Ei, isä Abraham', mies sanoi, 'mutta jos joku kuolleiden joukosta menisi heidän luokseen, he kääntyisivät.'
    31 Mutta Abraham sanoi: 'Jos he eivät kuuntele Moosesta ja profeettoja, ei heitä saada uskomaan, vaikka joku nousisi kuolleista.'"

    Missä ihminen kuolemansa jälkeen aikaansa viettää. Sellaisesta varmaan on aika turha meidän kahden alkaa väittelemään. Todisteet puuttuvat molemmilta.

    4. Bonukseen en osaa sanoa mitään. Paljon kysymys merkkejä itsellenikin koko paikka raamatussa. Outo paikka minunkin mielestäni.

    1. heh, Jeesus teki puutarhurin töitä luppoajallaan tai ehkä hänestä oli hauska pilailla opetuslasten kanssa, eivät uskaltanneet luultavasti mennä edes yksin vessaan kun ei koskaan voinut tietää mistä Jeesus seuraavaksi putkahtaa esiin XD

    Tai ehkä Jeesuksen kaksoisveli Jeebus esitti tätä piruuttaan ja siksi Tuomas ei uskonut ennenkuin näki, no joka tapauksessa Jeesus ei viitsinyt parantaa itseään pahemmin noussessaan kuolleista tai ehkä hän oli vain mennyt tajuttomaksi ristillä.

    2. Jep, Elias kohta on mielenkiintoinen enkä hän eli taivaassa siinä maalisessa ruumiissa jossa oli noussut sinne ja Mooses oli vain hologrammi, joten Jeesukselle jäi silti kunnia saada ensimmäinen ylösnousemusruumis.

    3. Jerusalemin zombiehyökkäys kohtaa oma arvaukseni on että Matteus satuili, koska muut evankelistat eivät tapausta huomioineet, mutta voihan se toki olla että he olivat kummituksia ja Jeesus voitti taas tuon Paavalin mainitseman ekana olemis kilpailun.

    Äänestä

Kirjoittajan kommenteista voi selvästi huomata kirjoittajan olevan täysin pakana! Kristityt eivät moisiin usko! Kristityille on selvää tämä elämä ja tuleva elämä Kristuksen kanssa, kirkastusruumis jne.
Zombismi liitty afrikkalaiseen pakanuuteen, joka siirtyi orjien mukana Karibian saarille.

Äänestä
  • On kopioitu suoraan Jeesuksen tarinasta, Yhtenäisyyksiä löytyy hänen kalmainen, mutta silti elävä ruumiinsa, jossa oli vielä naulan ja keihään reiät jäljellä ja hänen mieltymyksensä ihmislihan syömiseen ja veren juomiseen.

    Ja eihän se zombi nyt niin kummoinen ilmestys ole, kun raamatusta kerran löytyy lohikäärmeet, demonit, noidat yms.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


M@k3 kirjoitti:

Laitetaampa pieni kevennys tänne kiihkouskovaisten aloitusten sekaan.

-Paavali parka luuli virheellisesti että Jeesus on ensimmäinen kuolleista noussut.
Kolossalaiskirje 1:18 Hän on myös ruumiin pää, ja ruumis on seurakunta. Hän on alku. Hän nousi esikoisena kuolleista, jotta hän olisi kaikessa ensimmäinen.


-Jeesus törmää kahteen zombieen:
Matteus 8:28 Kun hän tuli toiselle rannalle, gadaralaisten alueelle, tuli häntä vastaan kaksi riivattua, jotka olivat haudoista lähteneet ja olivat kovin raivoisia, niin ettei kukaan voinut sitä tietä kulkea.

-Ezekiel nostattaa zombie armeijan:
Ezekiel 37: 1-14
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible

-Jeesus tekee Lazaruksesta zombien:
Johannes 11:43 Ja sen sanottuansa hän huusi suurella äänellä: "Lasarus, tule ulos!"
Ja kuollut tuli ulos, jalat ja kädet siteisiin käärittyinä, ja hänen kasvojensa ympärille oli kääritty hikiliina. Jeesus sanoi heille: "Päästäkää hänet ja antakaa hänen mennä".

-Ja koska joku väittää että Paavali ei tarkoittannut että Jeesus muuttui ensimmäisenä zombieksi, vaan että hän sai ensimmäisenä ylösnousemusruumiin, niin tämän henkilön soisin selittävän tämän raamatun kohdan:

Matteus 17:1 Ja kuuden päivän kuluttua Jeesus otti mukaansa Pietarin sekä Jaakobin ja hänen veljensä Johanneksen ja vei heidät korkealle vuorelle, yksinäisyyteen.
2 Ja hänen muotonsa muuttui heidän edessään, ja hänen kasvonsa loistivat niinkuin aurinko, ja hänen vaatteensa tulivat valkoisiksi niinkuin valo.
3 Ja katso, heille ilmestyivät Mooses ja Elias, jotka puhuivat hänen kanssansa.
4 Niin Pietari rupesi puhumaan ja sanoi Jeesukselle: "Herra, meidän on tässä hyvä olla; jos tahdot, niin minä teen tähän kolme majaa, sinulle yhden ja Moosekselle yhden ja Eliaalle yhden".

-Eli koska tuoki porsaanreikä on tukittu, niin ei voi sanoa muuta kuin että Paavali erehtyi ja Jeesus ei tosiaankaan ollut ensimmäinen zombie raamatun fantasiamaailmassa ja jos jollain on otsaa väittää että Jeesus ei ollut zombie, niin haluaisin kuulla selityksen sille miksi tämän kuolemaan johtaneet haavat eivät parantunneet tämän noussessa kuolleista? Vaan esim käsissä oli edelleen reiät. Loppuiko Jumalalta kenties voima kesken?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu