Miksi piispa Ambrosius osallistuu Irja Askolan "piispaksi"vihkimiseen?
Ambrosius harhaoppinen?!
+Catholic+
441143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Kohteliaisuudesta toista kirkkokuntaa kohtaan. Sivistyneen tapa.
Pitää tietysti kysyä ensin, että voidaanko osallistuminen virkaanvihkimiseen tulkita tuen osoitukseksi luterilaisen kirkon uutta pappeus- ja piispuusoppia kohtaan.
Mutta merkittävämpi asia on, että MP Ambrosius pitää tärkeämpänä osallistua harhaoppisten tilaisuuteen silloin, kun omassa hiippakunnassa vierailee vanhimman patriarkan istuimen nykyinen haltija.
Onko MP Ambrosius todella ortodoksi?
Jos ortodoksisuus määritellään nykyisin MP Ambrosiuksen mukaan, niin tuskin lienen ainoa, joka alkaa epäillä olevansa väärässä kirkossa.
onpa joillakin ongelmat. Ja mikä ihmeen uusi piispuus- ja pappeusoppi nyt on luterilaisilla, ja vielä sellainen että meidän ortodoksien pitäisi siihen ottaa mitään kantaa?
Jos juhlaan kutsutaan, on kohteliasta osallistua, eikä siihenkään mitään opillisia kannanottoja tarvita.
On Kadilon elämä raskasta. Onko nyt Metropoliitta ortodoksi vai eikö ole? Ja mistä Kodilo mitään osaisi päätellä, kun omatkin asiat ovat vielä niin halusessa, fledakin roikkuu pesemättömänä. Toki hän kaipaa oikeaa stalinistista otetta Kirkkoon ja sitä varten pitää muka jo opetella kirkkoslaavia, niin sitä pitää tehdä. Pitääkö siitäkin joka päivä käydä täällä kertomassa?
pidä osallistua mihinkään luterilaisten tilaisuuksiin. Miksi pitäisi? Jokaisella kirkolla on omat jumalanpalveluksensa, joihin niiden jäsenet osallistuvat. Piispanvihkimys ei tee poikkeusta tästä asiasta. Kutsusta voi aina kieltäytyä ja pitääkin, jos pyydetään osallistumaan sellaisiin asioihin, jotka sotivat omaa vakaumusta vastaan. Naispappeus ja -piispuus ovat jumalanpilkkaa.
Yhteistyötä voimme tehdä muiden kirkkojen kanssa sellaisissa asioissa, joissa vielä löytyy jotain yhteistä. Nykyisin vain tuntuu, että mitään yhteistä ei enää luterilaisen kirkon kanssa löydykään. Luterilainen kirkko on enmmistökirkko. Me olemme pieni vähemmistökirkko, jonka on tärkeätä pitää omasta identiteetistään kiinni.
"Onko MP Ambrosius todella ortodoksi?"
Mitä väliä?
katolilaisten palstalta näköjään muille palstoille. tää yksi putoaa aina meidän riesaksi. toki täältä löytyy hänen tasolleen sopivaa seuraa muutamin kappalein.
ja se kuuluukin olla että ilmestyskirjan ennustukset käyvät toteteen.
Voi tätä tekopyhyyden ja valheellisen hurskauden määrää, joka tällä palstalla kukoistaa.
joilla ei ole Monella. Upeeta ja mahtavaa ja tasan puolista.
itsensä oikeaoppiseksi traditionalistiksi määritellyt saattaa loukkaantua tai ainakin pahoittaa mielensä
Typerää vastailla itselle....
Oot kyllä ihme häirikkö.
olla jäi kyllä väliin minulta tuo monella juttu..vai itellastakohan kertoili...
Miksi kukaan kristitty osallistuu mihinkään kerettiläisten tilaisuuksiin?
miss niit on
olet harhaoppinen ja mitä se sinuun tulee missä Ambrosius seilailee? Ja vaikka tietäisin, niin harhaoppisille en sitä paljastaisi.
Piispan paikka on omassa kirkossaan aina, ei ainoastaan silloin kun siellä on vieraita. Onneksi siellä on nyt tänään ollut vieras, joka voi viedä eteenpäin tietoa hiippakuntamme mädästä tilasta ja siitä, että toimimme de facto ilman piispaa vaikka meillä sellainen toki de jure onkin. Tosin vain siihen saakka, kun
muut piispat toteavat että hän ei enää ole mukana ortodoksisessa rukousyhteydessä. On vähintäänkin outoa että hiippakunnan piispa ei ole paikalla kun Jerusalemin patriarkka on ensimmäistä kertaa vierailulla meillä. Toivottavasti tämä taustasyineen tiedetään mahdollisimman pian myös patriarkaatissa.
Siihen saakka voimme ainoastaan rukoilla mertopoliitan puolesta - ja Helsingin ortodoksisen hiippakunnan puolesta. Äiti Ammasta, paavin antamasta sormuksesta, vapaamuuraritapaamisista, naisteologitapaamisista, yhteysliikkeen hyväksymisestä, julkisuushakuisuudesta yms huolimatta.
Toivottavasti joskus syntyy jälleen tilanne, jolloin voimme katsoa piispaa kohti ylöspäin - tiennäyttäjänä, esirukoilijana, jumalallisten salaisuuksien toimittajana.
Jerusalemin patriarkalle - joskin taisi tulla tahattomana...
"Toivottavasti joskus syntyy jälleen tilanne, jolloin voimme katsoa piispaa kohti ylöspäin - tiennäyttäjänä, esirukoilijana, jumalallisten salaisuuksien toimittajana."
Tuskin niin pitkään kuin piispat ovat suomalaisia ja peräisin Valamon luostarista.
Olihan siellä meidänkin edustaja, mitä muita syyttämään.
Ote toisesta ketjusta;
Hyvä työnjako piispojen välillä
13.9.2010 11:25
Minusta piispoilla on ihan looginen työnjako viime viikonloppuna.
Jerusalemin ja koko Palestinan partiarkka on oman kirkkonsa päämies. Joten on aivan paikallaan että meidän kirkon päämies arkkipiispa Leo palveli hänen kanssaan vierailun tärkeämmässä jumalanpalveksessa. Kaikki muu olisi ollut epäkohteliasta.
Ambrosius on Helsingin paikallinen piispa, ja on vähintäänkin kohteliasta olla läsna toisen kansankirkon saman paikkakunnan piispan vihkiäisissä. Kaikki muu olisi ollut epäkohteliasta.
Vaikka kirkkomme esipaimenet tunnetusti eivät ole aivan hyvissä välin keskenään, niin onneksi he pysytvät näköjään kordinoimaan keskinäistä työtään hyvin, kun on tärkeistä kysymyksistä kysymys.
//
Herra varjelkoon meidät jos tämän palstan puupää-keittiöteologit saisivat vaikutusvaltaa missään.
Koska meidän katolilaisten ja ortodoksien käsitykset piispuudesta menevät aika yksi yhteen, niin haluan sanoa oman mielipiteeni.
Mielestäni MP Ambrosius osoittaa suurta epäkohteliaisuutta patriarkka Teofilos III:tta kohtaan, jos spekulaatio pitää paikkansa.
Kummassa on tärkempi olla paikalla, kun Pyhän kaupungin patriarkka vierailee maassa, vai harhaoppisen lahkon tilaisuudessa, jossa nainen vihitään "piispaksi"?
Tämä pitäisi olla itsestään selvää jokaiselle ihmisille, kirkosta riippumatta.
Sen sijaan on paljon vaikeampi kysymys onko MP Ambrosius harhaoppinen tämän perusteella. Omasta mielestäni kyseessä on pikemmin pahan luokan ajattelemattomuus.
eikä sinun asiasi ole kantaa huolta meidän asioitamme
syytä kantaa huolta Suomen ortodoksisesta kirkosta. En yhtään ihmettele että katolisetkin ottavat huomioon Suomen ortodoksisen kirkon ahdingon, vaikka heillä on omiakin ongelmia. Meidän ortodoksinen kirkko on menettänyt identiteettinsä luterilaisille täällä Suomessa ja täällä meidän ns. rakkaat piispat vähät välittävät kanonisesta laista. Ambrosiuksen toiminta oli anteeksiantamatonta, se kuvastaa sitä tositilanetta täällä Suomessa että meidän piispat haluavat enemmän olla harhaoppisten luterilaisten kanssa kuin omien parissa. Joten älä kehtaa pilkata tai halveksia lähimmäistäsi joka neuvoo sinua, vaikka tämä henkilö onkin katolinen.
halveksuvia kommentteja vaikka muslimeilta, luterilaisilta?
ei kuule tarvitse, en näissä asioissa harhaoppisia kuuntele, kuuntele sinä vaan
outoa porukkaa liikkeellä
Älä esiinny ortodoksina kun et tiedä siitä mitään.
Ortodoksit eivät hyökkää henkilöitä vastaan tai pilkkaa muita.
Muslimit eivät ole harhaoppisia vaan pakanoita joten ota termistö edes haltuun.
Ortodokseille ei kuulu luterilaisten asiat. Ortodoksit hoitavat vain omia asioitaan.
katolisen kanssa!
Mitä vahemmän kuulemme Ambrosta Kirkkomme piirissä sen parempi. Ottakoot osaa omiensa (lutkujen) juttuihin enemmänkin. Pelkäämpä, että hyvnkin pian saamme kuulla salassa pidettyä tarinaa A:n yksityiselämästä. Kunhan kattila porisee Helsingin seurakunnassa yli äyräidensä. Purmonen pistää peliin viimeisen korttinsa. Salaisuudet A:n yksityis elämästä. Noloa.
Lopettakaa jo tämä kostaminen ja uhkailu. Miten ihmeessä tällainen ilmapiiri voi palvella mitään kristillistä yhteisöä?
Eihän kyse ole kostamisesta, jos asioista puhutaan avoimesti.
Mielenkiinnolla odotan, mitä on tulossa....?
juoruavat, kun itsellä ei ole mitään elämää. Ettekö voisi koota uteliaiden ukkojen ryhmää ja pyytää metropoliitalta audienssia, voisitte sitten kysellä suoraan kaikkia teitä kiinnostavia asioita?
Onhan suurin osa metropoliitan harhaopeista tullut jo luterilaisen ja kepulaisen median kautta selväksi; naispappeuden kannattaminen, homot, rahanahneus, vapaamuuraritoiminta, hyvä-veli toiminta yms. Nämä asiat eivät ole juoruamista, koska hän on itse ne julki tuonut ja on ylpeä synneistään.
Lopeta heti! Meillä ei ole harhaoppisia piispoja !
Piispat olivat sopineet käytännön järjestelyistä keskenään. Miksi hitossa täällä ruvetaan nimettömänä meuhkaamaan tietämättä asioista?
Koko juttu on siinä, että miksi ortodoksesta kirkosta lähetetään piispanarvoinen henkilö, kun katolinen kirkko lähetti alempiarvoisen edustajan.
Ehkä esimerkiksi Helsingin seurakunnan kirkkoherra olisi ollut sopivaa tasoa.
Tällainen naispiispan vihkimys on juuri niitä asioita, missä oppi ja traditio ovat erilaisia sakramenttikysymyksissäkin. Silloin juuri alempiarvoisen edustajan käyttäminen lähettäisi sen oikean viestin.
ortodoksisesti. Eihän Ortodoksisella kirkolla ole mitään mielipidettä luterilaisten tekemisistä, sillä koko aihe on täysin Kirkon ulkopuolinen. Luterilaisten piispanvihkimyksessä on kyse vain virallisesta kutsusta ja siihen vastataan kuten toisen kansankirkon tulee vastata. Roomalais-katolinen kirkko ei ole valitettavasti mikään kansankirkko Suomessa, siihen on historialliset syyt.
Kadilo ei ilmeisesti ymmärrä, että myös Ortodoksisen kirkon piispanvihkimyksiin kutsutaan luterilaisten edustajia, vaikka heidän läsnäolollaan ei mitään varsinaista merkitystä olekaan.
Niissä on mukana myös sinun ahkerasti seuraamien luterilaisten lehtien edustajat ja sinä voit sitten lukea Kotimaasta kaiken tarvitsemasi ja juuri haluamallasi tavalla luterilaisittain sävytettynä.
Sinun harmiksesi olen lukenut luterilaisten lehtien verkkosivuja vain silloin, kun jokin muu lähde mainitsee, että ekumeeninen metropoliittamme on jälleen kerran laatinut opetuskirjoituksensa sinne.
Ei siellä tietääkseni muuta luettavaa olekaan. Siis sellaista, mikä kiinnostaisi muitakin, kuin protestantteja.
On kovin vaarallista tulevaisuutta, jos luterilaisen kirkon ajatukset ovat tärkeämpiä, kuin vaikkapa katolisen tai toisen ortodoksisen patriarkaatin. Miksi esipaimen Ambrosius määrittelee tärkeät asiat toisin, kuin muut piispamme?
lukea vain sellaista tekstiä, joka on kosher.
Onko yleisvikaari Wieslaw Swiech harhaoppinen? Catholic, mitens on?
Katolinen kirkko tunnustaa naispappeuden? Käthölik, miten on? Wieslaw Swiech oli kemuissa myös.
Wieslaw Swiech oli paikalla vain ettei tulisi paha mieli.
Piispa Teemu Sippo taas ei voi asemansa takia osallistua tilaisuuteen jossa harjoitetaan jumalanpilkkaa.
Paavi Johannes Paavali II on erehtymättömästi opettanut että pappeus kuuluu kirkossa vain ja ainoastaan miehille. Naisesta ei ikinä voi tulla piispaa Kristuksen kirkossa.
meidän Wieslaw ollut pahaa tekemässä, muut siellä pahoja teki, se yksikii, se Arbuusius vai mikä mikä se nyt oli.
Hah, hah ... te ootte hauskoja :-)
http://www.tulikivi.com/www/kotifi.nsf/Sisäpiirirekisteri!OpenForm&id2=SV0
Omistus näkyy taas lisääntyneen. Saakohan Valamon luostari osinkotulot? Olisi kohtuullista kun on munkkimies kyseessä ;-)
...taas Risto Jääskeläisen osakeomistukset. Hyvin menee esipaimenellamme !