Ulkoistamalla asukkaiden lompakot tyhjiksi!

Vantaalla kunnallispolitiikot vielä harjoittelevat ulkoistamista. Tai sitten kyseessä on tarkoituksenmukainen kuntalaisten kusetus!

Ulkoistaminen on AINA silmänkääntötemppu joka nostaa kustannuksia. Jokainen peruskoulun matematiikankurssien suorittaja selviytyy näin yksinkertaisesta "taloustieteestä".

Kunnan isien ja äitien väittämä terveyskeskusulkoistuksesta:
" Tarkoitus olisi saada asemalle riittävästi lääkäreitä ja alentaa kustannuksia. "

Kyse on vastuun pakoilusta!
2214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jostain syytä Hakunilaan ei saa kaupungin palkkatasolla houkutelluksi lääkäreitä, eikä niissä viroissa ole kukaan pysynyt kovin pitkään. Voit itse pohtia näitä syitä :-( Kenenkään etu ei ole, että on virat täyttämättä. Kun vajaalla miehityksellä tehdään töitä, siitä kärsivät potilaat ja henkilökunta. Keikkalääkäreitten ja vuokratyövoiman käyttö on kallista.

Ulkoistaminen tarkoittaa että ostetaan lääkäripalvelut yksityiseltä lääkäriasemalta. Ei palkata lääkäreitä henkilöinä vaan ostetaan palvelu firmalta, jonka vastuulla on hommata paikale henkilötö ja sijaistukset. Tästä hyötyy potilaat ja henkilökunta ,sillä aina on paikalla luvattu määrä henkilökuntaa ja lääkäreitä, tämä on sovittu sopimuksessa ja tästä kaupunki maksaa. Ratkaisu on määräaikainen kahdeksi vuodeksi, ja näillä näkymin se on halvempi kuin keikkalääkäreitten ja vuokratyövoiman käyttö.

Jotain pitäisi varmaan tehdä kaavoituspuolella, jotta Hakunilan kaltaisten alueitten väestöpohjaa saataisi tasaisemmaksi, ja lääkäritkin jaksaisivat pysyä viroissaan.

Äänestä
  • paljon mamuja, ei sitä tavallinen suomalaislääkäri kestä. Menee ainakin kolminkertainen aika samassa mikä kantasuomalaispotilaalla hoituu. Ensin lääkäri yrittää selvittää mikä mamupotilasta vaivaa. Sen jälkeen sitten yrittää antaa hoito-ohjeita. Ja jono kasvaa, kasvaa! Ei sellaista kukaan kestä. En kestäisi minäkään, jos läälkäri olisin. Mamuille pitäisi perustaa oma lääkäriasema, jos heitä täällä olla pitää. Parempi olisi tietysti antaa lähete jollekin lääkärille Somaliaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9390313 kirjoitti:

Vantaalla kunnallispolitiikot vielä harjoittelevat ulkoistamista. Tai sitten kyseessä on tarkoituksenmukainen kuntalaisten kusetus!

Ulkoistaminen on AINA silmänkääntötemppu joka nostaa kustannuksia. Jokainen peruskoulun matematiikankurssien suorittaja selviytyy näin yksinkertaisesta "taloustieteestä".

Kunnan isien ja äitien väittämä terveyskeskusulkoistuksesta:
" Tarkoitus olisi saada asemalle riittävästi lääkäreitä ja alentaa kustannuksia. "

Kyse on vastuun pakoilusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu