voi edetä kun mies, jonka kanssa haluaa elää on sitoutumiskammoinen? Mies itse kertoi asiasta minulle minusta hiukan myöhään, sillä oli "suhteen" alussa hieman vihjaillut yhdessä olosta.
Elämämme yhdessä on samanlaista kun seurustelevilla pareilla -vietämme aikaa toistemme kanssa, harrastamme seksiä, kerromme toisillemme kaiken ja näemme tulevaisuuden suunnitelmissa toisemme yhdessä. Ainoa pelko tälläisessä ns. epävirallisessa suhteessa on petetyksitulemisen pelko. Olen maininnut miehelle pelostani ja olemme jutelleet tästä asiasta. ( Hän on sanonut pelkäävänsä eroamista). Kuitenki aina kun asia on otettu esille, hän haluaa mieluummin unohtaa keskustelun ja jatkaa näin miten on ollut. Tästä on tullut kierre!
Jos jollain on kokemusta tai muuten vaan tietää sitoutumiskammosta, niin toivoisin apua. Haluan auttaa miestä, selvitä tämän vaiheen yli ja mahdollisesti vakituisesti seurustella.
Sitoutumiskammoinen mies?
7
1399
Vastaukset
- Alpo Analyysi
yleensä tulee ihmiselle jota on kaltoin kohdeltu ihmissuhteissa. Tässä tapauksessa mieheltä jolla on selvittämättömiä asioita edellisestä suhteesta(?). Näistä pitää vaan puhua ja sanoa pelko ääneen. Joskus pelko voi pukeutua ihan muuksikin asiaksi eikä liity varsinaiseen asiaan vaan omaan itseensä ja miten näkee elämän.
Eli istutte rauhallisesti rauhallisesti paikassa ja kerrotte avoimesti toisille omasta elämästä. Siten tutustutte toisiinne ja pelotkin katoaa. Huomaat kun alkaa helpottaa oloasia ja miehen oloa puhuminen. - _:_
Jos nyt ei ole kyse jo monista vuosista tuossa tilanteessa niin sanoisin, että odotelkaa ja tottukaa toisiinne kaikessa rauhassa seurustellen. Pelotkin vähenee kokemuksen ja luottamuksen myötä.
Ehkä se "kammo" juontuu ristiriidasta: yks kokee nykysen vauhdin normaaliksi etenemistahdiksi, toinen taas vaatimukseksi kyetä jakamaan kaikki jo ennen kuin tuntee olevansa valmis siihen. Eropelko kertoo epäonnistumisen ja yksin jäämisenkin pelosta ja väistyy sekin sitä mukaa kun opitaan luottamaan itseen ja toiseen ja nähdään että suhde jatkuu ja on turvallinen "sijoitus". - NjäähNjääh
Suurimmalla osalla sitoutumiskammosta höpöttäjistä ei edes ole mitään oikeaa sitoutumiskammoa. He eivät vain halua sitoutua juuri siihen ihmiseen, jolle siitä "kammostaan" lässyttävät.
Tiedän useammankin tyypin jotka harrastivat tuollaista pelleilyä ja sanoivat naiselle aina että "En ole nyt valmis seurustelemaan" tms, mutta heti kun kohtasivat oikeasti kiinnostavan naisen, niin olivat valmiit vakavaan suhteeseen.
Voi siis hyvin olla, että mies ei ole sitoutumiskammoinen, vaan ei vain ole riittävän kiinnostunut juuri sinusta. Kyllähän se hellyys ja seksi silti paremman puutteessa kelpaa, varsinkin jos sitä saa ilman että lupaa mitään tulevaisuudesta. On sitten kätsyä vaihtaa lennosta toiseen, kun "Mehän oltiin vaan kavereita" jne... Ei halua niin tarkoittaakose aina välttämättä sitä, että on sitoutumiskammoinen? Minä en ainakaan ole sellainen.
- Kysympä vain
"Haluan auttaa miestä, selvitä tämän vaiheen yli ja mahdollisesti vakituisesti seurustella. "
Vai ehken haluat auttaa itseäsi?
"Sitoutumiskammoinen" mies välttämättä ei ole sitoutumiskammoinen. Hän vain ei etsi pitempiaikaista suhdetta tai ei halua sitoutua juuri sinuun.
Mahdoton muuten kommentoida kun ei tiedä teidän elämäntilannetta, ikiänne ja miten tapailette yms.Olen ihastunut, mutten vielä ole kertonut asianomaiselle mitään. Ensiviikon aikana minun on toimittava. En minä tarkkaan teidä minkä ikäinen hän on, mutta pakko hänen on olla yli 20:n. Itse olen 27v.
- marjaluteita
Olen ollut nyt pian 2 vuotta suhteessa sitoutumiskammoiseen mieheen. Ongelmat alkoivat miehellä hänen avioerostaan, jonka jälkeen ei ole halunnut sitoutua. 1,5 vuotta sitten tilanne vaikutti ulospäin siltä ettei tästä mitään tule yritin mutta minulla itselläni oli sellainen tunne, että mies välittää minusta hurjasti muttei vain pysty myöntämään sitä edes itselleen. Niinpä pidin itseni vähän varuillaan miehen suhteen enkä kertonut tunteistani reilusti. Vähitelleen suhde syveni ja noin 7-8kk sitten sovimme ettei meistä kumpikaan tapaile muita. Seurustelua ei ole tämän kummemmin sovittu mutta olen tavannut miehen ystäviä ja perhettä ja toivoisin, että ehkä vähitellen voisimme kuitenkin alkaa perustaa perhettä.
Olen vimeisen puolen vuoden aikana kertonut miehelle avoimesti, että olen rakastunut häneen mutta yrittänyt pitää suhteen rentona, aloitteet isoihin asioihin miehen puolella ja erityisesti antaa miehelle tarpeeksi aikaa harkita uusia siirtoja suhteen syventämisessä. Nyt tämä suhde vaikuttaa jo ihan normaalilta seurustelulta, mies on päässyt pahimmista peloistaan ja suunnittele yhteistä kesälomaa yms. Koen myös, että nykyään meillä on oikeasti läheiset välit ja kaikista asioista on helppoa puhua yhdessä.
Luulen, että sitoutumiskammon voittaminen vaatii hurjasti itsetuntoa sitlä toiselta osapuolelta, vilpitöntä rakastumista ja uskoa hyvään. Toisaalta oma intuitio on tärkein mittari, kuuntele itseäsi ja todennäköisesti tiedä onko suhde vain sinun toivettasi vai onko mahdollisuus siellä jossakin. Luulen, että tärkeää on myös että teillä on keskinäistä vetovoimaa. Omassa suhteessani olen alusta asti tiennyt, että mies pitää minua äärimmäisen viehättävänä, minkä varaan on sitten välillä voinut vähän laskea vaikka suhde olisi muuten näyttänyt takkuavan .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli5110263Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1206088"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn684565Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul73422Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1433190Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji2813026Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1502829Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota652758Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait312117- 201777