hampaat ovat loisto kunnossa!. Mutta pari alkavaa on ja toiseen sattuu vaikka se on vasta semmonen ihan pieni reikä. Ikenet on herkät joten voisko se johtua niistä??.
En jaksa vaivautua hammaslääkäriin ku se maksaa
En jaksa vaivautua hammaslääkäriin ku se maksaa
Vastaukset 3
Vanhimmat
Reikä voi olla iso, vaikka näyttää pieneltä. Yleensä karies etenee niin, että ihan pieneltä alueelta vaan menee kovasta kiilteestä läpi ja kun karies on päässyt "mukavan" pehmeään hammasluuhun käsiksi, niin siellä onkin helppo rellestää.
Eli ei muuta kuin hammaslääkäriin, ei siinä muu auta. Mene nyt niin pääset halvemmalla ja muutenkin helpommalla. Turha sitä on viivytellä.
Sain omaan särkyyni tilapäisen avun suuvedestä (oxygenol xylitol), joka ilmeisesti tappoi pöpöt reiässä.
Tällainen hoito ei kenties sovi kaikille, sillä se oli todella vahvaa tökötiä. Samoin jatkuvasti käytettynä varmaan seurauksena on resistentit bakteerit jossain vaiheessa. Kipu oli kova ja reikä ulottui juureen asti.
Joitain kuukausia myöhemmin hammas halkesi, mikä oli seurausta juuren kuolemisesta ( siis menetin hampaan). En osaa sanoa oliko suuveden käytöllä tähän osuutta.
Nimenomaan tilapäisen avun sait ja siksi viivyttelit hammaslääkärille menoa. Jos olisit mennyt heti, kun särky alkoi, niin hampaan olisi ehkä saanut säästettyä juurihoitamalla. Siis EHKÄ, varmuutta ei tietenkään ole. Hammas olisi ehkä joka tapauksessa haljennut tai ehkä sitä ei olisi muutenkaan saanut juurihoitamalla kuntoon... Muuta osuutta suuveden käytöllä ei varmastikaan ollut. Voi olla että kipukin oli lakannut jo ilman suuveden yhteyttä siihen. Kun hammas on riittävän huonossa kunnossa, se menee kuolioon ja kipu lakkaa.
Mitä tästä opimme?.... Kannattaa siis raahautua sinne hammaslääkäriin ajoissa! :)