Toimintaa koko ajan

Voiko seurakuntatyö olla kuin huumetta jollekin? Onko tervettä täyttää elämänsä kuulumalla jokaiseen toimintapiiriin ja eri luottamustehtäviin.
8259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

olla kuin huumetta jollekin tai sitten ei olla huumetta tai toiselle olla tervettä, jos täyttää elämänsä kuulumalla jokaiseen toimintapiiriin tai sitten se on sairasta, ehkä jollekin toiselle, vaikea tätä on sanoa ihan varmasti.
Mutta onko tyhjänpäiväinen kyseleminen sinulle kuin huumetta, etkö pääse siitä irti? Täytätkö sillä kyselemisellä elämäsi, joka on muuten niin tyhjää, vai onko se sinulle jonkinlainen sairaus. Veikkaanpä että on. Mutta kysele sitten täällä, jos sinulla ei ole muutakaan paikkaa tyhjänpäiväistä kyselemistä varten. Onhan täällä sinulle jonkinlainen vertaisryhmäkin, joka saa sitten päteä vastatessaan tyhmiin kysymyksiin, vaikka eivät he paljon tiedäkään.

Äänestä
  • onneksi on sinun kaltaisiasi kunnon ihmisiä!

    Äänestä

  • ei ole uskovaisuutta vaan se on sairaus nimeltä narsismi.

    Äänestä

  • sorivaan kirjoitti:

    ei ole uskovaisuutta vaan se on sairaus nimeltä narsismi.

    Onko siihen sairauteen olemassa labrakokeita vai heitteletkö diagnooseja vaan omasta päästäsi?

    Äänestä

  • laboratorionoutaja kirjoitti:

    Onko siihen sairauteen olemassa labrakokeita vai heitteletkö diagnooseja vaan omasta päästäsi?

    Epäilen vahvasti ettei ole! Eikös jossakin seurakunnassa aikoinaan vaadittu lääkärintodistus jos kävi vessassa seurakunnan tiloissa?

    Toisaalta kyllä seurakuntatyöhönkin voi koukuttua ja jopa tulla mustasukkaiseksi uusille ihmisille.

    Äänestä

Olisikohan jotain labrakoetta jolla pystyisi todistamaan sellaisen sairauden? Muutoin on aika vaikea lähteä diagnosoimaan seurakuntatyöhön osallistuvia ihmisiä sairaiksi.

Äänestä
  • esimerkiksi flunssa tai oksennustauti

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Robottirob kirjoitti:

Voiko seurakuntatyö olla kuin huumetta jollekin? Onko tervettä täyttää elämänsä kuulumalla jokaiseen toimintapiiriin ja eri luottamustehtäviin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu