Kreikka-avun käsittelyn kritiikki

Sauli Niinistö antoi ymmärtää eilen (15.9.2010) A-plus -ohjelmassa, että eivät hänenkään hoksottimensa aivan ensi alkuun olleet herkkinä Kreikan avustusoperaation käsittelyn ja hyväksymisen aikana viime keväänä. Nyt hän kohdistaa varsin yksiselitteistä kritiikkiä tuolloista päätöksentekoa kohtaan. Ranska ja Saksa jyräsivät mm. Suomen matalaksi asiassa. Ja kalliiksi saattaa tulla meille suomalaisille veronmaksajille ja meidän koko kansantaloudellemme.

Jotta julkisuudessa tilanne saisi ansaitsemansa monipuolisen valotuksen edes ja erityisesti näin jälkikäteen, niin olisi paikallaan nostaa uudelleen esille ne kannanotot, joita silloin päätöksenteon aikaan esitettiin meillä Suomessa. Se olisi olennaisen tärkeätä mm. ensi kevään eduskuntavaalien kampanjoimisen yhteydessä käytävää keskustelua ajatellen. Asia olisi ruodittava juurta jaksain ennen vaaleja. En muista aivan varmasti, mutta muistaakseni anakin Perussuomalaiset Timo Soinin suulla ilmoittivat yksikantaan torjuvan hylkäysasenteensa kyseisen Kreikan avustusrahoitukseen suhteen.

2

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pantiksi

      Kreikka luovuttaa elinkelpoisen saaren. Se saattaa tulla tarpeeseen jos täällä poksahtaa atomivoimala ja Suomi saastuu. Turha väittää ettei niin voi käydä, räjähtihän tärpättitankkikin Oulussa vaikka lapsikin ymmärtää ettei tulella saa leikkiä.

    • Sekalaiseksi ja isolta osaltaan sekamelskaiseksi on paljastunut euro-porukka kovan paikan tullen. Välimeren euromaat ovat viettänet finanssiensa kanssa menoa ja meininkiä, jota voi luonnehtia porsaitten tohellukseksi pellossa. Eihän semmoista pitänyt ilmetä laisinkaan, kun euroraha luotiin ja euromaitten kimppa tehtiin. Nyt sitten Ranska ja Saksa ovat hätäännyksissään vedättäneet koko euro-blokin yhteisvastuulliseen pelastusoperointiin, vaikka vastuitten piti sopimusten mukaan alun perinkin olla maakohtaisia. Juuri siihen seikkaan kiinnitti Sauli Niinistökin huomiota nyt jälkiviisastelussaan. Ja totta kai Suomen hallitus ja sen päätouhuilijana valtiovarainministeri painaltaa pää kolmantena jalkana Ranskan ja Saksan kelkkaan mukaan.

      Mitä opimme tästä? Ilmiselvästi laadittujen ja juhlallisesti allekirjoitettujen sopimusten arvostus on euromaitten alueella enimmäkseen pelkän sopimusten kiertämisen ja sopimuksista vähätvälittämisen aihe. Myös Suomen hallitus lähti mukaan siihen "hällä väliä"-suhtautumiseen. Jos meidän hallituksemme olisi kunnioittanut solmittuja sopimuksia, niin Kataisen-Vanhasen hallitus olisi todennut vastuun olevan maakohtaista ja korostanut sitä, että mikään yhteisvastuullinen pelastuspalvelun rahoitus ei kuulu kuvioon. Samanlainen sopimusten rikkoja on ollut Suomen hallitus kuin euro-porukan rupukkasakkikin ynnä suurvallat Ranska ja Saksa. Heipparallakkaa! Ja meidän verorahojamme heitellään Kankkulan kaivoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3159
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3057
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2912
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2594
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2112
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1667
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1639
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1625
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1622
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1566
    Aihe