Ihmisen esihistoriaan liittyvä mielenkiintoinen detalji.
Noissa pullonkaulamallikeskusteluissa mainitsin tieteen puolella käydystä kiistelystä siitä, milloin ja miten sapiens levittäytyi Afrikan ulkopuolelle. Kiista ei ole uusi, ja ystävämme kreationistit kiistävät toki useimmiten kaikki tuohon tarjolla olevat vaihtoehtoiset mallit, mutta ehkä tämä asia kiinnostaa kuitenkin teitä muita, sillä vallitsevassa tieteen paradigmassa näyttäisi olevan tuloillaan mielenkiintoinen muutos - ellei ole jo tullutkin.
Kaikki modernit migraatiomallit perustuvat edelleen Out-of-Africa-teoriaan, jonka mukaan sapiens lajina on kehittynyt Afrikassa, yleistynyt siellä ja jossakin vaiheessa levittäytynyt ensin Lähi-idän kautta Aasiaan ja sieltä edelleen muualle. "Klassinen" näkemys on ollut, että sapiens oli asuttanut Afrikan kokonaan n. 150000v sitten ja levittäytynyt Aasiaan (Lähi-itään) n. 70000 vuotta sitten. Uudempi malli on alkuvaiheiltaan sama, mutta sen mukaan Aasiaan (Levantiin) levittäytyminen tapahtui ensi kertaa jo 120000v sitten ja uudelleen eri reittiä pitkin n. 85000v sitten. Mallien eroihin vaikuttaa mm. se, miten tuo migraatio päätellään tapahtuneeksi.
Aihetta tutkitaan kiivaasti monellakin tieteenalalla, mutta nopeimmin aiheeseen liittyvä tutkimus etenee tätä nykyä geenitieteiden puolella, ja vaikuttaa siltä, että uudempi malli saa nimenomaan sieltä aiempaa enemmän tukea. Uudempi malli pohjautuu genetiikan lisäksi työkalulöytöihin, ei tietääkseni edelleenkään esim. Afrikan ulkopuolisiin jäännöslöytöihin (korjatkaa ihmeessä jos joku tietää muuta), mutta ilman noita jäännöslöytöjäkin näyttää vallitseva käsitys olevan muuttumassa. Esim. Stanley Ambrose on sitä mieltä, että migraatio Levantin alueelle alkoi n. 100000 vuotta sitten. Pullonkaulateoriaan tuo uudempi malli toisi sen lisän, että Afrikan lisäksi sapienseja olisi pullonkaulavaiheen alkaessa elänyt myös lähempänä Tobaa - ja mahdollisesti myös selvinnyt hengissä Aasian puolella.
Täytyy joka tapauksessa seurata mitä asiasta sanotaan lähivuosina, genetiikka tarjoaa kovia työkaluja myös historiantutkimukselle.
Aasian rannikon asuttaminen
4
205
Vastaukset
- Turkana
joku vuosi sitten dokumentin, jossa kerrottiin Toban tuhkan alta Intiassa löytyneistä työkaluista, jotka on yleisesti yhdistetty Homo sapienseihin. Tuo ihmetytti tutkijoita, mutta tässähän olisi sille selitys.
Kaivelin asiaa illalla lisää ja siitä ensimmäisestä sukupuuttoon päättyneestä sapiensmigraatiosta, joka alkoi n. 120000v sitten Levantinin alueelle, tunnetaan myös spekulatiivinen fossiililöytö Israelista:
http://en.wikipedia.org/wiki/Skhul_and_Qafzeh_hominids.
Ne meidän edeltäjämme ovat mallin mukaan siirtyneet Afrikasta Arabian niemimaalle kuitenkin vasta jälkimmäisessä migraatiossa, joka alkoi ehkä jo n. 85000v sitten, mutta tapahtui isommassa mitassa vasta vähän myöhemmin.
Tuossa mielenkiintoinen animointi aiheesta:
http://www.bradshawfoundation.com/journey/
- jb
puhuva ja kirjoittava homo sapiens nyt kuitenkin kielitieteilijöiden mukaan lähti vaeltelemaan Sinearin tasangoilta joilta olikin aika helppo taivaltaa ihan joka puolelle maapalloa. Edes Australiaan ei ollut liian vaikeita yhteyksiä.
>>puhuva ja kirjoittava homo sapiens nyt kuitenkin kielitieteilijöiden mukaan lähti vaeltelemaan Sinearin tasangoilta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343982Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232297Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401449
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8827J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756
