Ihmisen esihistoriaan liittyvä mielenkiintoinen detalji.
Noissa pullonkaulamallikeskusteluissa mainitsin tieteen puolella käydystä kiistelystä siitä, milloin ja miten sapiens levittäytyi Afrikan ulkopuolelle. Kiista ei ole uusi, ja ystävämme kreationistit kiistävät toki useimmiten kaikki tuohon tarjolla olevat vaihtoehtoiset mallit, mutta ehkä tämä asia kiinnostaa kuitenkin teitä muita, sillä vallitsevassa tieteen paradigmassa näyttäisi olevan tuloillaan mielenkiintoinen muutos - ellei ole jo tullutkin.
Kaikki modernit migraatiomallit perustuvat edelleen Out-of-Africa-teoriaan, jonka mukaan sapiens lajina on kehittynyt Afrikassa, yleistynyt siellä ja jossakin vaiheessa levittäytynyt ensin Lähi-idän kautta Aasiaan ja sieltä edelleen muualle. "Klassinen" näkemys on ollut, että sapiens oli asuttanut Afrikan kokonaan n. 150000v sitten ja levittäytynyt Aasiaan (Lähi-itään) n. 70000 vuotta sitten. Uudempi malli on alkuvaiheiltaan sama, mutta sen mukaan Aasiaan (Levantiin) levittäytyminen tapahtui ensi kertaa jo 120000v sitten ja uudelleen eri reittiä pitkin n. 85000v sitten. Mallien eroihin vaikuttaa mm. se, miten tuo migraatio päätellään tapahtuneeksi.
Aihetta tutkitaan kiivaasti monellakin tieteenalalla, mutta nopeimmin aiheeseen liittyvä tutkimus etenee tätä nykyä geenitieteiden puolella, ja vaikuttaa siltä, että uudempi malli saa nimenomaan sieltä aiempaa enemmän tukea. Uudempi malli pohjautuu genetiikan lisäksi työkalulöytöihin, ei tietääkseni edelleenkään esim. Afrikan ulkopuolisiin jäännöslöytöihin (korjatkaa ihmeessä jos joku tietää muuta), mutta ilman noita jäännöslöytöjäkin näyttää vallitseva käsitys olevan muuttumassa. Esim. Stanley Ambrose on sitä mieltä, että migraatio Levantin alueelle alkoi n. 100000 vuotta sitten. Pullonkaulateoriaan tuo uudempi malli toisi sen lisän, että Afrikan lisäksi sapienseja olisi pullonkaulavaiheen alkaessa elänyt myös lähempänä Tobaa - ja mahdollisesti myös selvinnyt hengissä Aasian puolella.
Täytyy joka tapauksessa seurata mitä asiasta sanotaan lähivuosina, genetiikka tarjoaa kovia työkaluja myös historiantutkimukselle.
Aasian rannikon asuttaminen
4
198
Vastaukset
- Turkana
joku vuosi sitten dokumentin, jossa kerrottiin Toban tuhkan alta Intiassa löytyneistä työkaluista, jotka on yleisesti yhdistetty Homo sapienseihin. Tuo ihmetytti tutkijoita, mutta tässähän olisi sille selitys.
Kaivelin asiaa illalla lisää ja siitä ensimmäisestä sukupuuttoon päättyneestä sapiensmigraatiosta, joka alkoi n. 120000v sitten Levantinin alueelle, tunnetaan myös spekulatiivinen fossiililöytö Israelista:
http://en.wikipedia.org/wiki/Skhul_and_Qafzeh_hominids.
Ne meidän edeltäjämme ovat mallin mukaan siirtyneet Afrikasta Arabian niemimaalle kuitenkin vasta jälkimmäisessä migraatiossa, joka alkoi ehkä jo n. 85000v sitten, mutta tapahtui isommassa mitassa vasta vähän myöhemmin.
Tuossa mielenkiintoinen animointi aiheesta:
http://www.bradshawfoundation.com/journey/
- jb
puhuva ja kirjoittava homo sapiens nyt kuitenkin kielitieteilijöiden mukaan lähti vaeltelemaan Sinearin tasangoilta joilta olikin aika helppo taivaltaa ihan joka puolelle maapalloa. Edes Australiaan ei ollut liian vaikeita yhteyksiä.
>>puhuva ja kirjoittava homo sapiens nyt kuitenkin kielitieteilijöiden mukaan lähti vaeltelemaan Sinearin tasangoilta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203784
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243179En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322385- 922149
- 222000
- 271648
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411631- 321512
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021473Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91424