Onko teillä samanlaisia kokemuksia heistä kuin minulla. Vein autoni huoltoon sähkövian takia palvelu tiskillä vastaanotto hetkellä oli törkeää ja ylimielistä. Työtilausta en saanut kirjallisesti vaikka sitä pyysin. En myöskään mitään arvioita hinnasta mitä homma tulisi maksamaan. Ainoastaan luvattiin että auto on valmis klo 16.00 mennessä. Tämä oli minulle erittäin tärkeä seikka kun olin matkalla aamulla Helsinkiin. Mitä vielä soitin klo 14.00 kysyin mitä auton korjaus maksaa. Ei vastausta työtä ei ollut vielä aloitettu mutta valmistuisi kyllä saman päivän aikana. Soitin 16.00 ja edelleen luvattiin että auton saan tulla hakemaan saman päivän aikana. Mitä vielä liike meni kiinni ja minulle ei kukaan viittinyt ilmoittaa että autoani ei saada korjatuksi. Sain seuraavana päivänä klo 14.00 soiton että autoni on valmis ja se pitäisi heti tulla hakemaan kun heidän pihalla on niin täyttä. Kerroin olevani Helsingissä kiitos heidän onnettomien lupaustan vuokra-autolla ja kysyin kukas sen mahtaa maksaa? Huutamista ja vittuilua sain osakseni. Kahvitauollani piipahdin kuluttajaviraston sivuilla ja lähetin emailina muutamia otteita sieltä heille koskien autoni korjausta ja sijaisautoni hyvitystä. Autoani kuin hain sain melkoisen vastaanoton minut haukuttiin pystyyn ja käskettiin häipymään heidän tontilta tulematta koskaan enää takaisin. En tosin ole koskaan aikonutkaan käyttää uudestaan heidän palveluitaan.
Onko kukaan teistä kokenut Harkka Yhtiöiltä samanlaista kohtelua kuin minä koin?
Harkka Yhtiöt
- Hinaavat autoja, korjaavat autoja jne.
Varokaa heitä..heihin ei yksinkertaisesti voi luottaa. Palvelun taso suorastaan erittäin surkeaa ja loukkaavaa.
Harkka Yhtiöt
17
5579
Vastaukset
- 20+11
Itsellä kävi kerran samalla lailla, ei tosin tuossa otsikon liikkeessä
- varasin puhelimella ajan, puhelimessa annettiin karkea hinta-arvio
- vein sovittuna aikana autoni korjaukseen ja palvelu tiskillä nihkeää ja ylimielistä, (häiritsin pahasti pasianssia?)
- pyysin myös kirjallista työtilausta ja kustannusarviota, mutta ei niitä kuulemma ollut tapana antaa kaikenmaailman pikkujutuissa
- työs valmistumisajankohtaakin oli kovin vaikea arvioida
Totesin, että perutaan koko juttu ja että lähden johonkin autokorjaamolle. Ja niin tein. Työnä oli etujarrulevyjen ja -palojen, sekä toisen etupyörän laakerin vaihto n10v vanhaan autoon. - koiraGK
Miksi viet autosi paikkaan, joka kuulostaakin pahalta???
- PIIPER
Kyllä olen saanut Harkka yhtiöltä samanlaista todella huonoa palvelua. Heidän toimintansa tuntuu olevansa vain pelkkää rahastusta. Hinausauto lähetetään paikalle, vaikka ilmoitetaan, että sitä ei tarvita. Otetaan hinausmaksu yli 200 euroa, vaikka autoa ei hinata metriäkään. Ja puhelimessa huudetaan suoraan huutoa ja lyödään luuri korvaan, kun yritetään keskustella epäkohdista. Ihmettelen miten Autoliitto, jonka kautta tämän yrittäjän palvelua saa, pitää tällaista yrittäjää listoillaa, Kyllä tässä samalla menee Autoliitonkin maine, jota olen tähän asti pitänyt herrasmies palvelunantajana. Olen myös kuullut muutaman muunkin asikkkaan saaneen Harkka oy:ltä asiatonta ja surkeata palvelua.
- PenttiPuumalainen
On sellaiset kokemukset, etten suosittele enkä käytä yhtiön palveluksia. Minua myös on laskutettu tekemättömistä töistä, perintäyhtiönsä kautta peritty. Kuluttajariitalautakunnan päätöstä ei ole noudatettu jne.
Minua myös ihmetyttää autoliiton kytkös ja maine.- Anonyymi
Eivät hyväksyneet päästö lappua jonka takia auto oli hylätty ja korjattu vetosivat johonkin lakiin jota hakivat puoli tuntia mapeistaan no menin pää katsastus asemalle katsoivat päästölapun ja antoivat leiman.
- Anonyymi
Jostain syystä hinausyhteistyö Autoliiton kanssa on päättynyt :)
- Anonyymi
rentoja ukkoja, kerran hinauksessa rekankyydissä antoi cocacolan ja kaverille pussin nuuskaa.
- Anonyymi
Näköjään kaikenlaista suharia autonkorjaajina.
- Anonyymi
Onko vielä tätä firmaa?
- Anonyymi
Jou
- Anonyymi
Harkan katsastaja rikkoi kytkimen. Leima tuli silti. Olin ihmeissäni kun lähdin liikkeelle ja tyhmyyttni ajoin läheiseen korjaamoon joka totesi vian.
Menin talaisin ja Harkka ylimielisesti totesi että ei ole vastuussa vanhojen autojen vioista, voit valittaa minne haluat. Korjaus maksoi 800€. Tein virheen kun en jäänyt pihaan ja ottanut poliisia paikalle. - Anonyymi
Minulla myös erittäin huono kokemus Harkka yhtiöstä. Hinautin heillä autoni, puhelimessa pyysin käyttämään parkkikiekkoa ja pihassa johon auto hinattiin on viisi eri merkintää parkkikiekon käytöstä. Eivät silti käyttäneet ja yllätysyllätys parkkisakko tuli. Pesivät kätensä koko asiasta ja lopettivat yhteydenpidon. Lasku jäi harteilleni, vaikka en ollut asiassa mitenkään vastuussa.
- Anonyymi
Minulla on samanlaisia kokemuksia. Kävin katsastamassa auton kerran. Olin käynyt juuri huollossa ja vaihtanut valot. En saanut leimaa tästä ja menin toiseen liikkeeseen ja sain leiman. Toisessa liikkeessä ihmettelivät asiaa ja pyörittelivät päätä. En todellakaan suosittele tätä yhtiöitä käyttämään.
- Anonyymi
Kävin rekisteröintikatsastamassa yli 50 vuotiaan kesäautoni Harkalla. Katsastus meni ok ja sain väliaikaiset kilvet. Samalla tilasin autoon vapaana olevat alkuperäiset kilvet. Viikon päästä menin hakemaan kilpiä. Konttorilla ollut hemmo oli täysin kuutamolla, kyseli moneen kertaan mistä kilvistä on kyse. Sitten takahuoneeseen penkomaan ja taas kyselemään. Vartin päästä kilvet löytyi ja hemmo totesi että "740 euroa". Totesin että ne maksoi 14 euroa ja olen sen jo maksanut. Vastauksena syvä hiljaisuus ja sälli vetäytyi pöytänsä ääreen. Aikani siinä ihmeteltyäni kysäisin oliko tämä tässä? Mulkaisu ja jotain mutinaa, tulkitsin sen niin että voin poistua. Mainittakoon että auton katsastanut nuori kaveri oli asiallinen ja hoiti hommansa esimerkillisesti, ei taida enää olla ko. firmassa töissä tämän muumion kanssa. Siitä lähtien olen käyttänyt läheistä PLUS katsastuaasemaa, homma on kuin eri planeetalta!
- Anonyymi
Samanlaisia huonoja kokemuksia. Älä vie katsastukseen tänne.
- Anonyymi
Ovat häpeäksi koko alalle.
- Anonyymi
päästöistä jäin leima saamatta vein k-autoon päästöt ok ihmettelivät suuresti asiaa en koskaan vie heille enää autoa katsatettavaksi enkä suosittele muidenkaan vievän täysin rahastusta ihmisillä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1089773Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki774982Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.674768Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.63251Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92451Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1061696- 471496
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.531451Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591414Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651331