tekemällä dippejä ja punnerruksia lisäpaino selän päällä? Vai onko niin ettei penkki kehity kuin penkillä riippumatta siitä, miten monta dippiä tekee?
Kehittyykö penkki
xtyijg
4333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voimaa saa dipeillä ja punnerruksilla, mutta loppukädessä noston määrää tekniikka. Siispä, voima ratkaisee 50% ja tekniikka 50%.
miks vitussa eka puhut taktiikasta ja sitten tekniikasta, kun kyseessä on kaksi TÄYSIN eri asiaa?? spede.
Kukaan oo puhunu mitää taktiikasta paskakasa. Ja penkki kasvaa parhaiten penkkiä tekemällä, luulis että noi punnerruksetkii on ihan hyvii ja dipit tietysti kans
hankitaan pohjakuntoa ensin ja sitten herkistellään lajikohtainen kisakunto. Noi harjoitteet ovat ihan hyviä, mutta sitten pitäisi saada voima suunnattua penkkiin.