Venäjän suurin puolue Yhtenäinen Venäjä on valinnut 32 kaupunkia, joiden teiden parantamiseen ohjataan valtion budjetista ylimääräistä rahaa. Puolue valvoo hankkeiden kilpailuttamista ja rakentamista. Mutta kukaan ei valvo puoluetta!
Eikö neukkulankin aikana yksi puolue päättänyt kaikesta? Eikä sitäkään kukaan valvonut.
Eikö neukkulankin aikana yksi puolue päättänyt kaikesta? Eikä sitäkään kukaan valvonut.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Eikö neukkulankin aikana yksi puolue päättänyt kaikesta?"
Tärkeää ei ole se, miten asiat päätetään, vaan se, mitä päätetään. Tärkeää ei ole se, miten valtaan on tultu ja miten valtaa ylläpidetään, vaan se ketkä käyttävät valtaa ja mihin tarkoitukseen valtaa käytetään. Venäjällä on hylätty ideologiat ja siirrytty radikaaliin pragmatismiin. Länsimaisten ideologioiden vuoksi on jo kyllin monta miljoonaa venäläistä kuollut 1900-luvulla. Venäläisiä ei enää kiinnosta suuret periaatteet vaan yksin käytäntö ja tulokset. Länsimaat ovat tässä vielä jälkijunassa. Mutta tämän vuosisan mittaan nekin tulevat yhtä kaikki seuraamaan euraasialaista esimerkkiä. Merkit ovat jo näkyvissä. Veri ja voima voittaa rahan ja demokratian.
Kiitoksia Koroljov, asia tuli viimein täysin selväksi. Valitettavasti Suomikin tulee jälkijunassa, luulen että elinaikanani en uskalla tarjota rahaa suomalaiselle poliisille jos olen ajanut ylinopeutta. Ehkä korruptio ja toisinajattelijoiden tappaminenkin tulee vielä länsimaissa käyttöön.
Demokratiassa asiat menevät näin. Vaaleissa valitut edustajat tekevät päätöksiä valtakunnassa tehtävistä asioista. Jos vaalivoitto on ollut merkittävän suuri, käytännössä yksi puolue hallitsee maata.
Näin on esimerkiksi USA:ssa, jossa käytännössä vallitsee kaksipuoluejärjestelmä. Kongressissa päätöksiä tekee se puolue, joka on enemmistönä.
Puoluetta valvoo maan ylin lakia valvova elin apunaan vahvistettu lainsäädäntö.
Suomessa ei ole ollut vielä sellaista tilannetta, jossa edustajisto koostuisi lähes yksinomaan kahden puolueen edustajista. Meillä ainakin hallituksessa on ollut vähintään kaksi puoluetta, mutta meilläkin valvonta tapahtuu samojen periaatteiden mukaisesti.