En tiedä kuuluuko tämä tänne, mutta miten 15 vuotias voisi tienata rahaa? Niin ettei koulun käynti kärsisi.
Vastaukset 7
- ministimania
Mainoksia jakamalla..
- tienestiä..
linkkiä Suora lähetyksen sivulle josta löytyy melkoisella varmuudella töitä. Sun kannattaa kysyä jakelualue mahdollisimman lähelle kotiasi. Toivottavasti onnistaa:)
http://www.suoralahetys.fi/etusivu/ - nuukuus kunniaan
lisäksi pullojenkeruusta, marjastuksesta ja sienestyksestä voi saada hiukan rahaa. Marjojen ja sienten myynnistä kannattaa sopia etukäteen.
Voit toimia myös lastenvahtina, koirien ulkoiluttajana, matkoilla olevien kukkien kastelijana jne. Voit kysyä naapureilta ja tuttavilta, tarvitsisivatko he apua ikkunanpesussa tai vastaavassa. Tähän aikaan vuodesta voi saada työtä myös lehtien haravoinnissa ja muissa puutarhatöissä.- Yritä ainakin
oli hyviä vinkkejä- Kaikkea kannattaa yrittää. valitettavasti on niin, että alle 18 v on tosi vaikea löytää Suomesta työtä. Tuossa ne melkein ovat mitä edellinen kommentoija kertoi. Löytyisiklhän sieltä jotakin sulle sopivaa.
- Anonyymi00006
15-vuotias saa tehdä lähes kaikkia töitä, kunhan ne eivät vaadi raskasta fyysistä ponnistelua, vaaranna terveyttä tai häiritse koulunkäyntiä. Yleisimpiä työtehtäviä ovat kaupan avustavat työt, kahvila- ja ravintolatyöt, kesä- ja puutarhatyöt, lehtien jakaminen sekä lastenhoito.
- Anonyymi00007
Itse olin joululomalla ja kesällä kaupassa hyllyjä täyttämässä ja inventaariossa.
Yks poika teki blokkarina keikkaa ravintolaan parina iltana ja joskus viikonloppuisin. Nyt on yliopistossa lukemassa, ei koulu kärsinyt. Ja sai ostaa ravintola-annoksen edulliseen hintaan. - Anonyymi00008
Kyllä kaupan alalta löytyi helposti ainakin kesätyöpaikka kyvykkäälle.
Mutta joillekin vinkujille ei "löydy millään" sitä työpaikkaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a492983- 57638
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o160583Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä166558- 51555
Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.233530Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.73499Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20466Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta93451Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht187450