pillerien lopetus ja päänsärky

Hei!
Haluaisin kuulla vertaiskokemuksia. Lopetin e-pillereiden (Yasmin) syönnin vajaat kaksi viikkoa sitten, nyt kuukautisten loputtua minulla on ollut lähes viikon kestävä päänsärky. Muuten tuntuu kyllä että on ollut jotenkin virtkeämpi olo. Onko muilla vastaavia kokemuksia, onko normaalia?

-AR81-
57962
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla aivan sama juttu, lopetin myös yasmin pillerit tuossa kuukausi sitten, ja huomannut et päätä särkenyt useammin. Uskoisin, että on normaalia, johtuu varmaan hormoneista tämäkin vaiva. Mut kun ei millään viitsis särkylääkkeitäkää aina syödä..:/ ehkä se tästä, kun hormonit vähä tasottuu :) niin ja itsellä myös muuten paljon virkeämpi olo, oon onnellinen kun lopetin kyseiset pillerit :)

Äänestä

Täällä myös. Lopetin Yasmin pillerit kolme viikkoa sitten. Ja nyt päätä on särkeynyt tyhjennysvuodon jälkeen kaksi viikkoa. Lääkärissä olen käynyt ja Panacodia sain särkyyn. Sitä olen syönyt nyt kahden viikon aikana joka toinen päivä, kun säryn kanssa ei pärjää töissä. Milloinkohan tasaantuu? Minulla on migreeni, mutta tämä särky on erilaista kuin tavalliset migreenisäryt tai kohtaukset, ei auroja, eikä ohimokipua. Alkaa ottaa jo voimille kun ei ole särytöntä päivää.

Luulen itsekin että johtuu hormoneista ja toivon, että parin viikon päästä viimeistään hellittää.

Äänestä

Sama ongelma, pari viikkoa ilman Yasminia ja nyt kahtena päivänä peräkkäin herätessä jäätävä päänsärky vasemmalla puolella... eikä ibumax tehoa. yksi päivä töissä myös huimasi niin paljon että luulin pyörtyväni hetkenä minä hyvänsä. hiukset ja naama rasvottunut reippaasti, mutta finnejä ei vielä ainakaan ole ruvennut pukkaamaan. liikunnan ilo on löytynyt uudelleen ja kilojakin on lähtenyt! ja ne kadotetut halut... tulossa takaisin:D joten yritän kestää nuo pään jomotukset vaikkei ookaan mukavaa sillä hetkellä...

Äänestä
  • Sama täällä! Lopetin yasmin pillerit kaks viikkoa sitten, oli ihan kammottavat päänsäryt eka viikko putkeen, (niinkun kyllä aina taukoviikolla). Sitten ku kuukautiset loppuivat ajattelin että ehkä tämä tästä, mutta nyt toinen viikko on kulunut ja päänsärkyä ollut taas kaksi päivää putkeen.sellaista mihin herää aamulla, ja ei voi mennä nukkumaan illalla ilman lääkettä. Oi naiseutta :Dkai kai tämän pitäisi mennä ohi? :-D toivon niin

    Äänestä

googlettelin asiaa ja kappas löysin tieni tänne. eli samaa vaivaa tasminetta-pillereiden (rinnakkaisvalmiste yasminille) lopetuksen jälkeen. juuri koskaan aiemmin en ole päivää pidemmistä päänsäryistä kärsinyt mutta nyt koko pää tuntuu aralta ja esim. hyppiminen mahdotonta. vieroitusoireita...? yhdyn myös edellisiin ja pakko todeta, että muuten fiilis on moninkertaisesti aiempaan nähden parempi - vaikea jotenkin edes uskoa, miten huonolla mielellä näköjään pillereiden takia on tullut elämää elettyä lähes seitsemän vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-AR81- kirjoitti:

Hei!
Haluaisin kuulla vertaiskokemuksia. Lopetin e-pillereiden (Yasmin) syönnin vajaat kaksi viikkoa sitten, nyt kuukautisten loputtua minulla on ollut lähes viikon kestävä päänsärky. Muuten tuntuu kyllä että on ollut jotenkin virtkeämpi olo. Onko muilla vastaavia kokemuksia, onko normaalia?

-AR81-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu