Vatikaanin Pankki

Rahanpesu?

22

1719

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • X X X

      Ei ihme. Vatikaani ja koko katolinen kirkko on suuri rikollisjärjestö.

    • 6+16=?
    • uusi skandaali?

      Lainaus:
      "Past scandal

      Investigators are looking into claims that Mr Gotti Tedeschi and another senior official violated laws that require banks to disclose information on financial operations.

      The BBC's David Willey in Rome says the Bank of Italy's financial intelligence unit tipped off Italy's tax police last week, after two suspicious transactions were reported between the Vatican Bank and two different Italian banks.

      The tax police seized one deposit of 23m euros that the Vatican Bank had deposited with a small Italian bank called Credito Artigianato, our correspondent says.

      The Vatican Bank was last mired in scandal in 1982 when its governor Archbishop Paul Marcinkus was indicted over his involvement with the collapse of what was then Italy's largest private bank, Banco Ambrosiano.

      Although he was never arrested, the fallout from that scandal took a darker turn when two of its top executives, one of them its chairman, Roberto Calvi, were murdered.

      Calvi, known as God's Banker because of his close ties to the Vatican, was found hanged under Blackfriars Bridge in London."

      "Viimeisen skandaali

      Tutkijat tutkivat väitteitä, että herra Gotti Tedeschi ja eräs toinen korkea virkamies rikkoi lakeja, jotka vaativat pankkeja julkistamaan tietoja rahoitustoimista.

      BBC: n David Willey Roomassa sanoo pankin Italian rahanpesun vihjeen Italian veropoliisi viime viikolla, kun kaksi epäilyttävistä liiketoimista raportoitiin Vatikaanin pankin ja kahden eri Italian pankit.

      Vero poliisi takavarikoi yksi talletus on 23m euroa että Vatikaanin pankki oli talletettu pieni italialainen pankki nimeltään Credito Artigianato, meidän kirjeenvaihtaja sanoo.

      Vatikaani Pankki viimeksi tyhmyyksiä skandaali vuonna 1982, kun sen kuvernöörin Arkkipiispa Paavali Marcinkus syytettiin yli hänen osallisuudesta romahtaminen, mikä oli Italian suurin yksityinen pankki, Banco Ambrosiano.

      Vaikka hän ei koskaan pidätetty, laskeuma, että skandaali oli tummempi käänteen, kun kaksi sen ylimmän johdon, yksi heistä sen puheenjohtaja Roberto Calvi, murhattiin.

      Calvi, kutsutaan Jumalan Banker koska hänen läheiset suhteet Vatikaaniin, todettiin hirtettiin alle Blackfriars Bridge Lontoossa."

      • uusi skandaali?

        Suomennos oli google kääntäjällä.


    • uutisvideo
    • skandaali?
    • asialla,

      ne on aina uskovaisten taskusta rahoja varastamassa.

      • sepe susi

        Vuosisatoja vallassa ollut laitos tottunut toimimaan yksinvaltiaasti,vähääkään välittämättä moraalisäännöistä milläään elämän alueella.Koko kirkkokunnan laajuinen pedofiili skandaali koettelee,mutta mitä tekee johtajisto ko.laitoksessa,pyrkivät kaikin keinoin pimittämään hirvittävät rikokset,jotka kohdistuneet lapsiin.Täytyy olla moraali ja elämän ymmärrys pahasti pielessä kuka antaa moiselle maailman laajimmalle rikollisliigalle tukensa.Olettamukseni onkin,että ketkä yleensä kuuluvat fudamentalisiin uskontoihin ovat mitä ilmeisimmin kauttaaltaan aivopestyjä idiootteja,että ummistaavat silmänsä vaikka miltä rikokselta,kun se tapahtuu"herran palvelijain taholta".Toivon kuitenkin että tämä aika toisi muutoksen meininkiin,kun avoin läpikäyvä keskustelu on mahdollista nettimaailman avulla,jota uskonnot eivät voi sensuroida,eikä jakaa tuomioita..helvetin tuliin,niinkuin teki menneinä aikoina,joka rohkeni arvostella heidän tekojaan.


      • Äänet Vasemmalle:)
        sepe susi kirjoitti:

        Vuosisatoja vallassa ollut laitos tottunut toimimaan yksinvaltiaasti,vähääkään välittämättä moraalisäännöistä milläään elämän alueella.Koko kirkkokunnan laajuinen pedofiili skandaali koettelee,mutta mitä tekee johtajisto ko.laitoksessa,pyrkivät kaikin keinoin pimittämään hirvittävät rikokset,jotka kohdistuneet lapsiin.Täytyy olla moraali ja elämän ymmärrys pahasti pielessä kuka antaa moiselle maailman laajimmalle rikollisliigalle tukensa.Olettamukseni onkin,että ketkä yleensä kuuluvat fudamentalisiin uskontoihin ovat mitä ilmeisimmin kauttaaltaan aivopestyjä idiootteja,että ummistaavat silmänsä vaikka miltä rikokselta,kun se tapahtuu"herran palvelijain taholta".Toivon kuitenkin että tämä aika toisi muutoksen meininkiin,kun avoin läpikäyvä keskustelu on mahdollista nettimaailman avulla,jota uskonnot eivät voi sensuroida,eikä jakaa tuomioita..helvetin tuliin,niinkuin teki menneinä aikoina,joka rohkeni arvostella heidän tekojaan.

        Se ei voi jäädä huomaamatta enää keneltäkään. Vanhat kulissit- ja julkisivut, joiden avulla valtioita on kupattu ja kansoja kohdeltu kaltoin, tullaan paljastamaan ja syylliset joutuvat tuomiolle.


      • Kuubantango
        Äänet Vasemmalle:) kirjoitti:

        Se ei voi jäädä huomaamatta enää keneltäkään. Vanhat kulissit- ja julkisivut, joiden avulla valtioita on kupattu ja kansoja kohdeltu kaltoin, tullaan paljastamaan ja syylliset joutuvat tuomiolle.

        ja wanhat hyvät ajat!


      • DIKTATUURI JA
        Kuubantango kirjoitti:

        ja wanhat hyvät ajat!

        KOMMUNISTIEN JA ATEISTIEN SUORITTAMAT DIKTATUURIT, SADISMI JA MASSAMURHAT! JIHUU KOMMUNISMI JA AIVOTTOMUUS! JIHUU!!


    • korr.
    • pitänyt elää

      pyhällä hengellä? Raamattu: Raha on kaiken pahan alku ja juuri.

      • Opus Dei

        Kysymys edelle Soinille.


      • da vinci koodi $
        Opus Dei kirjoitti:

        Kysymys edelle Soinille.

        katolisia EU-pankkitukimaita: Irlanti, Kreikka, Espanja, Italia, Portugali.

        Mitkä pankit saaneet tukirahat, onko ne vatikaanin pankin alaisia. Meneekö EU-pankkituki suoraan Vatikaanin rahastoihin?


    • Gotti potti

      Lunta sattaa, taitaa tulla kesä...

      Against eli vastaan vastustetaan Vatikaanin natsit ja persut, mm vatikaanin Soini- vatikaanihan oli jo hitlerin mussoliinin ja frankkon tukija.

      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Valitsen_siis_olen.htm

      todisteita
      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Nazi_poster_Jew_Der_Sturmer_antisemitism_juutalaisvainot-bloodlibel_Wandering_Jew_propaganda_61_small.jpg
      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Nazi_poster_Jew_Der_Sturmer_antisemitism_juutalaisvainot-bloodlibel_Wandering_Jew_propaganda_75_small.jpg
      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Nazi_poster_Jew_Der_Sturmer_antisemitism_juutalaisvainot-bloodlibel_Wandering_Jew_propaganda_55_small.jpg
      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Antisemitism juutalaisvaino 5.jpg
      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Jew-Nazi-Der_Sturmer_antisemitism-juutalaisvainot-Hitler_satan-bloodlibel-propaganda_2_small.jpg

      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Antisemitism juutalaisvaino elders_of_zion_protocols.jpg
      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Nazi_poster_Jew_Der_Sturmer_antisemitism_juutalaisvainot-bloodlibel_Wandering_Jew_propaganda_19_small.jpg

      vw
      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Nazi_poster_Jew_Der_Sturmer_antisemitism_juutalaisvainot-bloodlibel_Wandering_Jew_propaganda_48_small.jpg
      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Antisemitism juutalaisvaino 8.gif
      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Nazi_postcard_Jew_Der_Sturmer_antisemitism_juutalaisvainot-bloodlibel_Wandering_Jew_propaganda_11.jpg
      http://www.helsinki.fi/~pjojala/Nazi_postcard_Jew_Der_Sturmer_antisemitism_juutalaisvainot-bloodlibel_Wandering_Jew_propaganda_2_small.jpg

      Stop persu-rasismi parlamentti finland EU.

    • homoinsestirosvoja

      jos joku paikka maailmassa sisältää superloisia,se on vatikaani. täydellisen sisäsiitttoinen ja sairas
      yhteisö,jota vielä tässä ajassa ihmispoloset jostain syystä palvoo ja puolustaa. käsittämätön asia.
      uskoo ken uskoo,mutta vatikaani on syväsairas,sen sanoo jokaisen taviksen järki.

    • Jumal, auta!

      Eivät nämä voi olla mitään kristittyjä,mieluummin minä luterilaisena sodin näitä katolisen kirkon saatanan palvojia vastaan kuin muslimeja vastaan.

    • usko itseensä paras

      täydellinen huru-ukkolaitos rikollisia ja sairaita seksihuruja täynnä.
      miten joku voi tuommoseen sekasotkukerhoon ikinänsä uskoa ja oikein kuunnella
      niitten pas...kajuttuja.
      varmaa on monimuotoinen rikollisuus ja kaikenlainen valehtelu ja vääryys ko. vatikaanissa.
      sellaista on uskonto,joka pilaa maailmaa äärettömän monella tavalla. mikään muu
      järjestelmä ei tapa ja tee pahaa kuin uskon varjolla mesuavat. kaameaa sakkia.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe