Kun me synnymme tähän maailmaan, niin me emme synny Elämään, vaan kuolemaan. Me olemme syntymästämme lähtien kuoleman omia ja kuolema alkaa tehdä meissä työtään heti kun ensinmäisen kerran vedämme henkeä ja avaamme silmämme ja luomme katseemme tähän maailmaan. Me erehdyksen ja väärän opetuksen takia kutsumme täällä vaeltamistamme ja olemistamme elämiseksi, mutta niin ei ole, sillä me emme ole eläviä, elollisia kylläkin, mutta kuolevia. Tämä kaikki siksi, että olemme irroitettuja Elämästä ja saastaisuutemme takia olemme kuolemalle omistettuja niin kauan kun olemme vain elollisia, eli meissä itsessämme ei ole Elämän vaikutusta. Me olemme tulleet tänne tehdäksemme omakohtaisen valinnan Elämän ja kuoleman välillä ja elollisuuden ja Iankaikkisuuden välillä sekä katoavaisen ja katoamattoman välillä kuten myös lihallisen eli sielullisen ruumiin ja Hengellisen, eli Elävän ruumiin välillä. Kuolema on meille iankaikkista, ellemme tee oikeaa ratkaisua ja siirry kuoleman vallasta Elämän vallan alaisuuteen, sillä vain Elämän vallan alaisuudessa on meillä toivo ja huominen kun tästä ajasta poistumme, sillä silloin me astumme siihen todelliseen Elämään jonka olemme valinneet ja jättäneet kuoleman taaksemme voittaen sen Elämän kautta. Niin kauan kun pidämme kiinni murusestakaan katoavaista, niin me menemme kuoleman mukana, sillä silloin sen valta pysyy meihin nähden. Mutta kun me valitsemme Elämän, niin kuoleman valta meihin katoaa eikä sillä ole enään valtaa riistää pois sitä Elämää joka valintamme kautta on meihin asetettu jo tässä ajassa, saatika sitten kun siirrymme täältä pois Elämän valtakuntaan. Kuoleman valta on silloin kukistettu niin lopullisesti, että se ei pysty mitenkään vaikuttamaan siihen milloinka lähdemme, eli se ei voi viedä meitä rajan toiselle puolelle, vaan me saamme ylittää rajan oman tahtomme kautta sen Elämän kautta joka meihin on asetettu valintamme mukaan. Siksi on monenkin kohdalla poissiirtyminen hyvinkin vaikeaa koska ensinnäkin he eivät ole tietoisia siitä, että kun he kerran ovat Elämän valinneet niin kuolema ei pysty heihin, ja toiseksi he eivät osaa laskea irti tästä ajasta koska he eivät tiedä voivansa vapaasti siirtyä yli rajan ja siirtyä siihen heille annettuun ja heidän omistamaan Elämänosuuteen joka heitä odottaa.
ELÄMÄ, ELOLLINEN, KUOLEMA
adamin.poika
3364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olet erimieltä itsesi kanssa ja kuitenkin olet samaa mieltä erimielisen itsesi kanssa.
Elämä mielestäsi synnyttää elämää joka ei ole kuitenkaan elämää. Elämä "antaa vapaasti" valita kahdesta "vaihtoehdosta"!
Toinen "vaihtoehto" ei ole lisäksi elämän kannalta lainkaan relevantti valinta.
"Tämä kaikki siksi, että olemme irroitettuja Elämästä ja saastaisuutemme takia olemme kuolemalle omistettuja niin kauan kun olemme vain elollisia, eli meissä itsessämme ei ole Elämän vaikutusta."
Koko luomakunta on sitten saastainen, eläimet ja luonto ovat julmia, eikä taatusti luonto ole oikeudenmukainen.
En tunne itseäni saastaiseksi, muutenkin tekstisi on elämälle ja normaalille ihmiselle vierasta.
Kun ihminen lankesi, niin koko luomakunta tuli saastutetuksi. Tämä saastuneisuus tarkoittaa sitä, että rikkomuksen tähden pääsi kuolema ihmiseen sisälle ja näin ihminen tuli saastaiseksi rikkomuksen ja kuoleman kautta. Tuo -saastainen-sana, on melkoisen voimakas ja saa monet häkeltymään, mutta se tarkoittaa sitä, että ihmisen sydämentilaan tuli sitä likaavat ajatukset ja halut ja himot, eli kaikki sellainen mikä sotii Elämää vastaan. Ihminen ei oltu tarkoitettu tietyämään mikä on hyvää ja pahaa, sillä ihminen ei kyennyt vastustamaan niitä kaikkia pahan ajatuksia ja himoja ja haluja joita pahan tietäminen sai aikaan ihmisessä hänen lihansa heikkouden tähden. Saastaisuus tarkoittaa siis pahan halujen, himojen ja ajatusten sekä tahdon valtaan. Tämän takia koko luomakunta joutui tämän saman tuomion alaiseksi ja ihmisen mieli ja ajatukset tulivat pahoiksi.
Koska ihminen oli näin likaantunut, niin Elämä poistui hänestä ja hänestä tuli Elollinen, eli Ei-Elämää omistava, vaan kuoleman oma jota kuolema hallitsee ja jossa kuolema tekee työtään tuhotakseen ihmisen. Ihmisen ajatuksiin tulivat muun muassa: Valheet, vilpit, petokset, varkaudet, pahoinpitelyt, ilkivalta, tappaminen, himoitsemiset, murhat, raiskaukset, seksualivääristymät, ahneus, vallanhalu, kunnianhimo, rakkaudettomuus, riitaisuus, ja niin edelleen ja niin edelleen.
Sanoit että et tunne omaavasi mitään näistä, joten olisiko niin että et ymmärtänyt mitä merkitsee saastuminen ja saastaiseksi tuleminen?
Tämän saastaisuuden takia me olemme lihamme syntisyyden ja sielumme saastuneisuuden takia kuolleita elollisia olioita jotka eivät elä vaan tekevät jatkuvasti kuolemaa kohdallaan.
Tämän takia siis tarvittiin uhri joka sovitti tekomme ja otti synnin pois ja sen rangaistuksen pois, jotta kuka ikinä luottaa sovitustyöhön se tulee osalliseksi Elämästä joka on Iankaikkinen.