Mooseksen ihmeelle tieteellinen selitys
19
430
Vastaukset
- M@k3
Tieteenkuvalehdestä luin jo vuosikausia sitten, että Moosesta ei ole todennäköisesti ollut olemassa, vaan hänen seikkailunsa ovat Väinämöisen vastaaviin verrattavissa.
..on "saattanut", tai "ovat voineet", normaaleja otaksumia asioista tieteen alalla.
"..on "saattanut", tai "ovat voineet", normaaleja otaksumia asioista tieteen alalla."
Koska tieteen saralla ei ylimielisesti kuvitella, että ollaan kaikkitietävän varmoja kaikista asioista. Toisin kuin eräät egoistit...- jhvkjhlkhjljölk
Meinaako jumalanhullu, että raamatun tarinat on kirjaimellisesti totta?
- dada-kukkuu
jason_dax kirjoitti:
"..on "saattanut", tai "ovat voineet", normaaleja otaksumia asioista tieteen alalla."
Koska tieteen saralla ei ylimielisesti kuvitella, että ollaan kaikkitietävän varmoja kaikista asioista. Toisin kuin eräät egoistit..."Koska tieteen saralla ei ylimielisesti kuvitella, että ollaan kaikkitietävän varmoja kaikista asioista."
Miksi sinä ylimielisesti kuvittelet uskovien olevan kaikkitietävän varmoja kaikista asioista? Uskovat eivät väitä olevansa tietäjiä. Mitäpä jos kokemuksiesi kautta jo oivaltaisit, että jopa pässiä sattuu hakata päätänsä seinään.
...piti sanoa myöskin, että teorioita .
Jumalanhullu, tiedätkö mitä tieteen saralla tarkoitetaan 'teorialla'? Pieni vihje - se ei ole sama kuin 'sivistynyt arvaus'.
Totta. Paljon uskottavampi ja todennäköisempi tieteellinen teoria on, että niin Israelin kansan Egyptin orjuutta kuin Moosestakaan ei ole ollut koskaan olemassa. Tähän useimmat tiedemiehet ovat päätyneet.
Olemattomuuttahan ei voi todistaa, joten todistustaakka on väitteen esittäjällä.
- Atte Ateisti
Onhan tuo mielenkiintoista.
Vaikka perusolettamus, että kaikki kirjoitettu teksti perustuu tositapahtumiin, on lähtökohdaltaan väärä. Jostain syystä lähdekriittistä analysia ei useinkaan haluta ulottaa ns. "pyhiin teksteihin".
Tottahan on mahdollista, että monet ns. "ihmetarinat" perustuvat kokemuksiin esim. poikkeuksellisen voimakkaista luonnonilmiöistä, kuten suurtulvista, kulkutautiaalloista, kylmistä tai helteisistä vuodenajoista, ennätysmyrskyistä, harvinaisen pahoista heinäsirkkavuosista, katokausista, maanjäristyksistä, revontulista jne. Tiedämme melko paljon muinaisen egyptin historiasta argeologian ja ennen kaikkea hieroglyfien ansiosta. Tiedämme hallitsijat ja tärkeimmät arvohenkilöt nimeltä.
Raamatussa kuvailluista, koko Egyptiä raskaasti koetelleista asioista, ei ole jäänyt oike3aan historiaan jälkeäkään (Aivan kuin niitä ei olisi koskaan tapahtunutkaan).
Merkillistä, eikö totta.
Mielestäni voisimme alkaa miettimään Mooseksen ihmeiden todellisuutta sitten, kun Mooseksen historiallisuudesta saadaan edes yksi aavikkosadun ulkopuolinen todiste.- pasopim
Israelissa ei ole kuninkaita.
- 3+10
miettisi miten meri jakaantuu tarinassa joka on syntynyt yli tuhat vuotta siinä kuvatun tapahtuman jälkeen,tapahtuman jossa noin 2 miljoonaa orjaa karkaa, alueellisen suurvallan hallitsija ja armeija hukkuvat , orjat kiertävät Egyptin hallitsemaa Siinaita 40 vuotta ja yhtäkkiä valtaavat Kaananin maan.Tekevät kaiken tämän mitään jälkiä jättämättä vaikka kyse on yhdestä historian suurimmista kansainvaelluksista. Ei jälkiä Egyptissä, ei jälkiä Siinailla, ei jälkiä invaasiosta tai rakennustoiminnasta Kaananin alueella.
Kaananin alueen väestömäärä olisi moninkertaistunut yhdessä hujauksesa, joten uusia asutuksia ja viljelyksiä olisi pitänyt perustaa. Entiset asukkaat piti voittaa, ei siitäkään ole merkkejä, sen sijaan tiedetään se miten israelilaisiksi (Israelin pojiksi) itseään nimittävä kansa syntyi Kaaananin alueella ja kaananilaisena yhteisönä, ei muualta tulleena.- AntiChrisu
Valtaosa raamatun hahmoista on keksittyjä
Aabraham, Noaa, Mooses, Jeesus, Juudas
Kumma, että juutalaiset eivät kerro mm. Herodeksen suorittamasta juutalaislasten joukkosurmasta
mitään! Vai olisiko niin että sellaista ei ole tapahtunutkaan.
Miksi Juudas sai hopearahoja, koska se ei ollut käytettävä valuutta tuolloin? - Atte Ateisti
Minustakin "kristillisen tiedemiehen" aika outoa toimintaa se, että lukiessaan kirjasta oudosta tapahtumasta, hän ei kysy onko kirjan tarina tosi, vaan lähtee pohtimaan miten kirjassa kuvattu ihme on teknisesti voinut olla mahdollinen.
Tällaisen kysymyksen kohtasin jutellessani yhden uskiksen kanssa VT:n Gibeasta, jossa aurinko kuulemma pysähtyi. Teknillisen koulutuksen saanut kaveri ryhtyi heti miettimään, millä tavalla maan kiertoliike saattoi tuolloin pysähtyä ilman muita seurauksia. Koska tottahan näin tapahtui kun Raamattu niin sanoo. - 3+10
AntiChrisu kirjoitti:
Valtaosa raamatun hahmoista on keksittyjä
Aabraham, Noaa, Mooses, Jeesus, Juudas
Kumma, että juutalaiset eivät kerro mm. Herodeksen suorittamasta juutalaislasten joukkosurmasta
mitään! Vai olisiko niin että sellaista ei ole tapahtunutkaan.
Miksi Juudas sai hopearahoja, koska se ei ollut käytettävä valuutta tuolloin?ei ole tapahtunut , Jeesusvauvakin on sen ajan sekä Egyptissä että Jerusalemissa temppelissä vainoojansa Herodeksen nenän alla mikäli Uutta Testementtia on uskominen.
- totuusjatotuus
Täällä taas tuulen pitää puhaltaa 100km/h 12 tunnin ajan..
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Voimakas tuuli saattoi halkaista Punaisenmeren Moosekselle/1135260333732
Aika kovaa tuulta sanoisin :)- AirBenderer
Ja jos tuulee noin julmetusti, niin miten siellä sitten kävellään tuulen lomassa?
- vilu.
Vilu oli myös faaraon kirjurilla (tai muuta menoa), kun unohti kirjata isäntänsä armeijan uimareissun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2922462Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1412238Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132058- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85886
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 52684