vanheneeko kaikki ulosottovelka 15v vai ei

loppuuko koskaan

Täällä on ollut paljon keskusteluja ulosottovelan vanhenemisesta, mutta en vieläkään tiedä, että vanheneeko kaikki ulosottovelat joka tapauksessa 15 vuodessa maksoi niitä tai ei. Eli voidaanko ulosottoa uusia vielä sen 15 vuoden jälkeenkin jollain perusteella?

Miehelläni on nyt noin 25.000e ulosotossa ja nykysillä tuloilla velka ei oikeasti lyhene, vaikka jokaisesta palkasta ulosotto peritäänkin, koska korko kasvaa nopeammin kuin mitä ulosotolla voidaan maksaa. Tuntuu siis todella kurjalta maksaa mitään kun velka ei kuitenkaan lyhene, tuntuu, että nekin rahat menevät ihan hukkaan, mutta tämä lienee tuttua monelle. Silti mieheni käy töissä eikä aio heittää lekkeriksi, vaikka tämä ei järkevältä tunnukaan.

Mutta olisi kiva tietää, että tämä loppuisi jokatapauksessa 15v kuluttua, että tietäisi ettei tämä ole tätä koko loppuelämän, koska ei liene toivoa, että saisi niin hyväpalkkaisen työn, että velkaa saisi oikeasti lyhennettyä.

8

1427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulo Otto Mies

      Ne ulosmitatut rahat ovat edes jonkinlainen korvaus saamamiehille siitä, että 25000 euroa heidän rahojaan on jonkun toisen taskussa vastoin sopimuksia. Hyvä että edes sen verran irtoaa.

      • loppuuko koskaan

        Tarkoitin tietysti, että tuntuu hölmöltä maksaa kun velka koko ajan suurenee maksamisesta huolimatta, mutta kuten sanottu tarkoitus on silti maksaa eli olla työssä ja saihan ne autosta isomman kertakorvauksen huutokaupassa, ja tietysti on hyvä, että saavat edes ne rahat, mutta pointti oli se, että jos maksaa 15v sen mitä suojaosuuden jälkeen jää maksettavaksi niin loppuuko ulosotto viidentoista vuoden päästä vai voiko jatkua vielä jollain lailla koska on ilmiselvää, ettei velkaa saada kokonaan pois.


      • ihmettelenmyös
        loppuuko koskaan kirjoitti:

        Tarkoitin tietysti, että tuntuu hölmöltä maksaa kun velka koko ajan suurenee maksamisesta huolimatta, mutta kuten sanottu tarkoitus on silti maksaa eli olla työssä ja saihan ne autosta isomman kertakorvauksen huutokaupassa, ja tietysti on hyvä, että saavat edes ne rahat, mutta pointti oli se, että jos maksaa 15v sen mitä suojaosuuden jälkeen jää maksettavaksi niin loppuuko ulosotto viidentoista vuoden päästä vai voiko jatkua vielä jollain lailla koska on ilmiselvää, ettei velkaa saada kokonaan pois.

        pitäisi asia varmistaa asiantuntijoilta. Voiko olla niin typerästi että maksaa 15v esim 400 kuukaudessa joka tekee näin nopeasti laskien 72000???


    • Velkaa voi maksaa myös ulosotettavaa summaa nopeammin, jolloin se velka tuntuvammin lyheneekin. 25 000 euroa ei kuitenkaan työssä käyvälle ihmiselle ole mikään mahdoton summa.

      • loppuuko koskaan

        Ei summa 25.000e olekaan sinänsä mahdoton summa, mutta koska miehen palkka on noin 1800-2000e kk brutto ja lapsia on 3, ei ulosottoon vain jää verojen jälkeen tarpeeksi rahaa että velka pienenisi eli se velka summa suurenee koko ajan, jos se pysyisi tuossa niin mikäs ongelma tässä olisi. Meillä ei ole mitään mahdollisuutta maksaa enempää koska nytkin elämä on todella tiukkaa, mutta kuten sanottu virheistä saa maksaa. Ja miehen työtunnit on jo nyt 10-12h luokkaa päivässä, joten lisätyötkään eivät tule kysymykseen. (taksinkuljettaja)


    • 15v

      15 tai 20 vuodessa riippuen velan syntytavasta ja velkojasta. Pääsääntö 15v, korvaukset rikoksista ja kun velkoja yksityishenkilö niin 20v. Lisäksi verot ym suoraan ulosottokelpoiset vanhene 5v

      • loppuuko koskaan

        Eli vaikka koko ajan maksaa velkaa ulosoton kautta eikä silti saa maksettua velkaa korkoineen ja muine kuluineen, velka vanhenee kun 15v on kulunut, ymmärsinkö oikein? Eli sitten ei enää tarvitse maksaa millään syyllä?

        Tuo verohomma ei voi mennä noin vai voiko, olisi liian helppoa, meidän tapauksessa silloin suurin osa velasta vanhenisi 4v kuluttua kun suurin osa ulosotto-velasta on alv-vero- ja jälkiveroja joita emme saaneet maksettua.


    • mieti tarkkaan....

      Tuli tunne että on pakko kommentoida. Tiedätkö minkälainen aikaväli 15 vuotta ihmisen eläämässä? Siinä aikana ehtii tapahtua todella paljon jos itse haluaa. Kerronpa pienen tarinan joka koskee minua ja nykyistä vaimoani. Tarina on tosi ja juuri 15 vuoden tapahtumat.

      Nuorena miehenä jäin -92 työttömäksi ja tipuin peruspäivärahalle. Meni 10,000 euron opintolainaulosottoon jolla todelliset korot silloin noin 30%. Kolme vuotta olin käytännössä työtön lukuunottamatta joitain pätkähommia hetkellisesti. korot kasvoi ja laskeskelin että maksoin sen aikanaan sitten 2-3 kertaisena takisin. No, olin jo luopunut ja enkä uskonut että ikinä selviään.
      -95 tapasin vaimoni joka oli myös jäännyt työttömäksi mutta aloittanut ammatinvaihto opiskelut yliopistossa missä seuraavat 6 vuotta opiskeli. Sain heti tavattuamme pienpalkkaisen myyntimiehentyön ja reissasin ympäri suomea ja tein pitkiä päiviä. Seuraavat vuodet elimme ulosoton ja vuokran jälkeen rahalla mikäoli alle kelan laskema minimitoimeentulon. Palkkani nusi vuosien varrella ja velat lyheni nopeammin kunnes oli 2001 maksettu kokonaan pois. Samana vuonna vaimo valmistui ja synnytti poikamme. 2002 varasimme rakenteilla olevan rivitalon espoosta jolle saimme täyden lainan. Vaimo sai loppuvuodesta vakituisen työn
      kun muutimme taloon.

      Tänään vuonna 2010 eli juuri tuo 15 vuotta myöhemmin meillä on edelleen sama rivari ja poika jo 9 vuotias.
      Sen lisäksi 2 autoa(toinen maksettu), uudehko moottoripyörä (maksettu), asuntovaunu järven rannalla veneineen lomanviettoa varten (maksettuja.). Meillä ei ole varaa ylenpalttiseen elämään mutta kaikki tarpeellinen saadaa hankittua. Velkaa tosin on mutta velkojen jälkeenkin noin 200,000 euron nettovarallisuus. Jos olisin 15 vuotta sitten harkinnut samaa kuin sinä nyt ja lyönnyt hanskat tiskille niin minulla ei olisi tänään mitään. Ei vaimoa, lasta tai kohtuullista asutoa. Todennäköiseti olisin edelleen samassa tiaanteessa eli rutiköyhä jaa uudet ulosotot päällä. Olen tosin tällä hetkellä työtön mutta pärjäämme ja uskon että saan kohta työtä.

      Harkitse tarkkaan miten sinä haluat elää seuraavat 15 vuotta ja mitä haluat siihen mennessä saavuttaa elämässäsi.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      72
      2449
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1291
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      895
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      722
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe