Äänestysaika alkaa nyt ja päättyy tänään klo 18.00
Osallistuvat kirjoitukset löytyvät numeroituina aloituksesta :KirjoitusKisa
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9343954
Äänestysohjeet : Voit antaa äänesi kahdelle mielestäsi parhaalle kisakirjoitukselle. Kirjoita äänestysviestiisi myös kisatekstin otsikko ja nimimerkki, näyttäisi noissa numeroinneissa olevan hiukan epäselvyyttä.
Äänestää voit rekisteröityneenä, lisäksi rekisteröimättömillä on yksi yhteinen ääni jonka voi käyttää ensin ennättänyt. Loput rekisteröimättömällä nimimerkillä annetut äänet hylätään.
Jos epäselvää, tähän aloitukseen voit laittaa äänestyksesi lisäksi myös kysymyksesi.
Osallistuvat kirjoitukset löytyvät numeroituina aloituksesta :KirjoitusKisa
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9343954
Äänestysohjeet : Voit antaa äänesi kahdelle mielestäsi parhaalle kisakirjoitukselle. Kirjoita äänestysviestiisi myös kisatekstin otsikko ja nimimerkki, näyttäisi noissa numeroinneissa olevan hiukan epäselvyyttä.
Äänestää voit rekisteröityneenä, lisäksi rekisteröimättömillä on yksi yhteinen ääni jonka voi käyttää ensin ennättänyt. Loput rekisteröimättömällä nimimerkillä annetut äänet hylätään.
Jos epäselvää, tähän aloitukseen voit laittaa äänestyksesi lisäksi myös kysymyksesi.
Vastaukset 47
Vanhimmat
saa äänestää
sorge jos näyttää vähän monimutkaiselta :)
no:17 Pikapikaa/mii-su
no:15 TURKULAINEN VANKIKARKURI/kosketelkaa toisiam
11 ja 21
hyväksytty. Puskaäänikiintiö nyt täynnä. Kiitos osallitumisestasi.
huomasin että vähän vaikeata keksiä mihin kohtaan äänet annetaan. Aivan sama muutoin kun ne vaan ovat tässä ketjussa :)
no:17 Pikapikaa/mii-su
no:15 TURKULAINEN VANKIKARKURI/kosketelkaa toisiam
hyväksytään.
Nyt komppaan ensimmäistä puskaäänestäjää, tosin mukaillen mutta.....
Voiko olla enää suomalaisempia kosketuksia kuin näissä kahdessa:
18. Sattui niin maan pärkkeleesti/ohi meni
19. Turta/Waste of Space
äänesi.:) Tuolla KirjoitusKisa-ketjussa ollet puskaäänet eivät ole mukana äänestyksessä, koska puska joka äänesti tähän oikeaan äänestysketjuun, on antanut äänet viis minsaa ennemmin ja käyttänyt siten puskien äänet.
nro 11 koskettelemisiin
nro 18 ohi meni
äänesi :)
16. Sinun koeketuksesi ...
11. Koskettelemisiin
äänesi.
Äänet numeroille 11/Heipparallaa ja 23/Minä laulan.
äänesi.
jääperho no: 7 ja hapuilija no: 13
äänesi
nro 5, En kaipaa kosketusta/lonelywolf22
nro 8, Pahan kosketus/surusilmä
Molemmat runot koskettivat syvästi.
nyt tämäkin kun kerran muutkin
Ääneni numeroille 14 ja 23 (kolari ja pianisti).
äänesi.
n:o 1 Kosketuksesi /Tomppa 2006
n:o 13 /Hapuilija
Tompan runo kahdelta ekalta oli kuin omat ajatukseni.
ja Hapuilija kosketti muuten vaan..
äänesi
Num. 10, Niin pljon kuuluu kuuluu rakkauteen.
Num. 2, odotus ja täyttymys
äänesi.
tulokset hetken kuluttua.
Kisan voittajajkirjoitus on numero 11, Heipparallaa/koskettelemisiin. Onnittelut voittajalle.Kiitokset kisaan ja äänestykseen osallistuneille.
Tälläkertaa äänten hajonta olikin ennätyksellisen suuri, peräti seitsemälletoista kirjoitukselle annettiin ääniä. Makuasioitahan nämä. Voittajakirjoitus sai neljä ääntä.
Tekstit olivat tasokkaita ja itsellänikin oli vaikeuksia tehdä valintaa. Useampi olisi voinut voittaa.
Kaunis kiitos Taikkikselle hyvin organiseeratusta äänestyksestä:-)
Kiitokset kaikille osallistujille, lukijoille ja tälle palstalle, jossa tälläinenkin kisa oli mahdollinen.
Olen iloinen havaitessani, ettei tasokas kirjallinen ilmaisu ole täältä mihinkään kadonnut. Nuo hölöpölöt voivat kilpailla omissa sarjoissaan:-)
Olisi mielenkiintoista tietää Sinun validius määrittää tasokas kirjallinen ilmaisu.
Voi tätä onnen päivää. Järjestäjälle/ille kiitokset ja pusut.
Niin ja tietysti kiitokset myös erittäin arvostelukykyisille kirjoitustani äänestäneille. Teissä on tyyliä ja huumoria.
Onnea voittajalle. Kisa oli tiukka mutta rehti.
rahikaisessa
.....
Väärä voittajako?
Mitäpä jos järjestät uuden
kilpailun. Aihe vois olla
vaikka jouhipatjan jorinoita
Testailin itekin saako puskana enemmän ääniä ja tosiaan näin kävi. Olis pitänyt hokata äänestää omaansakin. :)
Kivoja juttuja monia, mm. etukäteen ajattelin antaa ääneni mii-sun tarinalle (sopi jotenkin tähän ympäristöön) mutta en kehannu taas peesata Tomppaa.
Että näin sun loisteessasi kiitän omiakin äänestäjiä ja kisahenkilökuntaa!
Onnea minultakin ja kiitos äänestä :))
onnittelut voittajalle!! :) Hienosti meni tämä kilpailu...:)
Muhevat kiitokset myös NainenKirjoittaa(miten ton voi taivuttaa??? :D ) ja Taikikselle!! On se kiva,kun te touhaatte näitä juttuja meille omista kiireistänne huolimatta! :)
Täällä on hirmusti hyviä kirjoittajia..:)
Olihan se lapsellinen mielenosoitus, pelkkä viiva.
kisajärjestäjille NainenKirjoittaa ja Taikis, on mukavaa, että jaksatte näitä kisoja järkätä
´sotatilasta' huolimatta! :)
Melko vahva ilmaisu parin reiluidiootin itsensänolaamisesta.
Kukas se sieltä kurkistaa :D
että tään palstan sotilaat on jo poistettu miehistövahvuudesta, kuka mistäkin syystä? mutta oli ilo silmälle eilen katsoa uutisista uusia suomalaissotilaita "somalipoikia", jotka olivat valmiita puolustamaan uutta kotimaataan, vaikka se ei heidän synnyinmaa olekaan. noita pastanjauhajia "miinanpolkijoita" näyttää olevan liikaakin liikkeellä, joten jonkinlainen isompi konflikti sais suomea kohdata pikapuoliin!
täällä mitään sotatilaa ole, suurin osa porukasta kirjoittelee ihan normaalisti. Pari nahistelijaa yrittää pitää keinotekoisesti rähinää päällä.
lisäksesi
ensimmäinen ilmoittautui, eiköhän sieltä kohta tule toinenkin.