paljonko pysytte lankussa

siis kyynärnojassa/varpaiden nojassa. 5min on ylitetty. ottaa kireisiin reisiin sekä hartioihin. ei vatsaan.
4320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen käsittänyt siten että käsivarret ovat suorina edessä ja paino on kyynärpäiden asemesta kämmenillä.
Omassa "lankussani" pidän jalkaterät suorine siten että paino on varpaiden kynsipuolella.

En ole ottanut aikaa muuten kuin osana mahajumppaa teen noin 20 - 30 sekunnin pitoja 6 - 8kpl 1,5min palautuksella.
Tuon jälkeen jotain dynaamista, esimerkiksi 6kg nilkkapainoilla riipuksissa suunnilleen suorin polvin jalkojen nostoja nilkat kouriin.
Vitosen sarjoja 5 - 10kpl 1,5min palautuksella.
Riittää osaksi huonokuntoisen, ikääntyneen, silavan, sairasvoimistelijaukon keskikropan treeniksia maven ohella.

En näe järkeä jäädä minuuttikausiksi roikkumaan johonkin puolittaiseen asentoon.
Mutta roiku sinä!

Äänestä
  • eihän se mitään roikkumista ole, keskivartalon syvien lihasten kunto siinä ratkaisee. tuo jalkojen nosto on kiukan eri liike.
    tässä sulle malli heti ekana
    http://www.youtube.com/watch?v=P4ELsDydAHo

    vielä voit vanhana yrittää.

    Äänestä

  • kokeile edes kirjoitti:

    eihän se mitään roikkumista ole, keskivartalon syvien lihasten kunto siinä ratkaisee. tuo jalkojen nosto on kiukan eri liike.
    tässä sulle malli heti ekana
    http://www.youtube.com/watch?v=P4ELsDydAHo

    vielä voit vanhana yrittää.

    Minun "lankkuni" on tuo sama mutta kädet suorina edessä ja jalkaterät ojennettuina.
    Toistan: Paino suoraan, polvilla tai kyynärpäillä auttamatta, kämmenien ja varpaiden kynsipuolien varaan.
    Voimapyörä tai em. "pumppaukset" toimivat vastaavasti liikettä aikaansaavien lihasten harjoitteena.

    Vanhalle sairasvoimistelijalle riittävät 20:n sekunnini pidot 1,5min palautuksella.
    En näe järkeä jäädä roikkumaan teholtaan olemattomaan asentoon.
    Mikä tahansa staattinen asento kipsaa kun sitä ylläpitää riittävän pitkään.

    Mainitsin jatkon koipien nostot vain jatko esimerkkinä noille "lankuille".

    Mistähän johtunee että melkein kaikilla "lankkuani" yrittäneillä nuorilla aktiiveilla on ollut sen kanssa vaikeuksia, päkiöilläkin?
    Saatika varpaiden kynsipuolilla!

    Äänestä

Eli siis olet väärässä asennossa, eli fuskaat...jos olet, kuten pitääkin, ottaa se vaan vatsaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tonttufw kirjoitti:

siis kyynärnojassa/varpaiden nojassa. 5min on ylitetty. ottaa kireisiin reisiin sekä hartioihin. ei vatsaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu