- Erityisen helppo pääsy korkeakouluihin ja yliopistoihin (esim. Åbo Akademiin pääsee yli 50% hakijoista)
- Kauppatieteissä n.20% opiskelupaikoista ruotsinkielisille
- Kiintiöt (mm. oikeustiede, lääketiede) suomenkielisissä korkeakouluissa sisäänpääsyn helpottamiseksi
- Helppo päästä lukioihin (alemmat keskiarvot)
- Pienemmät opetusryhmät peruskoulussa
- Paremmat resurssit (rakennukset , opetusvälineet) peruskouluissa ja lukioissa
- Kyläkoulut ala-asteella (pienemmät opetusryhmät)
- Enemmän päivähoitopaikkoja
- Kauppatieteissä n.20% opiskelupaikoista ruotsinkielisille
- Kiintiöt (mm. oikeustiede, lääketiede) suomenkielisissä korkeakouluissa sisäänpääsyn helpottamiseksi
- Helppo päästä lukioihin (alemmat keskiarvot)
- Pienemmät opetusryhmät peruskoulussa
- Paremmat resurssit (rakennukset , opetusvälineet) peruskouluissa ja lukioissa
- Kyläkoulut ala-asteella (pienemmät opetusryhmät)
- Enemmän päivähoitopaikkoja
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://www.pakkoruotsi.net/kiintiot.shtml
tuollakin jotain tietoa
Suomalaista syrjitään omassa maassaan, hassua! Miksi suomalainen sallii tämän?
tuolta, joita ei kannata äänestää:
http://www.pakkoruotsi.net/musta_lista.php
0,04% puhuu englantia äidinkielenään suomessa mutta siliti
PUOLET TVOHJELMISTA ON ENGLANNIKSI JA PUOLET YLIOPISTON KURSSEISTA KÄYDÄÄN ENGLANNIKSI!!
Vitun urpo hanki elämä tai opettele ruotsia niin saat VAAAAAAAAAAAAALTAVAT etuoikeudet=D
Poikkeuksetta ulkomaanmatkoillani olen tullut toimeen englanninkielellä, jopa ruotsissa. Yhden ainoan kerran olen käyttänyt ruotsinkieltä: förlot jag taalar inte svenska, jolloin ruotsalainen vanha herra vaihtoi sujuvasti englannin kieleen.
Jotta vedäppä suuri vittu päähäsi.
Ruotsissa pärjää paremmin Englannilla kuin pakko opetetulla tönkkö-ruotsilla, sillä kaikki Ruotsalaiset osaavat Englantia, ja usein vieläpä hyvin. Suomenruotsalaisista 99,9 % osaa Suomea, mutta osa näistä ei "herrakansana alennu" puhumaan Suomea Suomessa. Kannattaa opiskella Englantia, ja kouluihin pakko-Ruotsin tilalle valinnaisiksi Saksa, Venäjä ja laajempi Englanti. Voihan se Ruotsi olla vapaaehtoisena, jos sen osaamista joku katsoo tarvitsevansa.
Ja jos sen takia ettei osaa Ruotsia, ei pääse Suomessa töihin tai opiskelemaan, se on rasismia.
Vaikuttaa siltä että pakkoruotsin tarkoitus onkin vain estää Suomalaisilta hyödyllisten kielten opiskelu, ja näin pyrkiä estämään esim. taloudellinen kehitys itärajalla, ja haitata toimintaa EU:ssa. Ja onhan Suomalaisille osoitettava että ketä on bättre folk. Eihän Suomalainen saa pärjätä ruotsinkielisiä paremmin, vai mitä, Suomenruotsalaiset?
eli Pakkoruotsilla estetään suomenkielisiä opiskelemasta jotain hyödyllistä kieltä ja siten saamasta etua ruotsinkielisiin nähden, joiden joka tapauksessa on opiskeltava Suomea.
Siinä hyvä esimerkki Suomenhurrien röyhkeydestä.
oma lapsemme, joka on vähän yli nelivuotias pakotetaan opiskelemaan koulussa hyödytöntä Pakkoruotsia. Soisin hänelle sen sijaan valinnanvapauden jonkin maailmankielen (esim. saksa, ranska, espanja,venäjä) joukosta.
se, että suomenruotsalaisia on n. 300.000 henkilöä. Suomessa asuvia ruotsalaisiahan niihin ei lasketa. Suomi yksikieliseksi, säästyy valtavat rahat TODELLIISIIN tarpeisiin, vähemmistön vähemmistökielen hyödytön pakkotuputus pois. Päinvastoin siitä on todellista haittaa valtavien kustannusten takia ja se syö resulssit TODELLISEN JA HYÖDYLLISEN MAAILMANKIELEN OPPIMISELTA. POIS. POIS!!!
kiintiöitään?
Nyt on oltava erityisen tarkkana kun puhutaan ns. pakkoruotsin vaihtaminesta johonkin toiseen kieleen. Sen jälkeen kun suomalaisille ei enää opeteta ruotsia, on suomenkielisten mahdoton saada mitään virkoja valtiolta tai kunnilta ja moni muukin työpaikka menee sivu suun. Eli jos ruotsin opiskelua vähennetään niin ennen sitä tulisi jo poistaa virkamiehiltä ja -naisilta pakollinen ruotsin kielen vaatimus.
Tässähän ruotsinkileinen vähemmistö nyt hykertelee tyhmille suomalaisjunteille jotka antavat koko hallinnon ja oikeuslaitoksen ruotsinkielisille ikään kuin lahjaksi.
Tarkoitukseni on ajaa täydellistä kielten tasa-arvoa, ei pakollista ruotsia, ei pakollista venäjää, ei pakollista mitään, vaan vapaus valita esim. suomen , ruotsin, espanjan , englannin, venäjän tai kiinan kielen välillä. Mutta virkamiehille vaatimukseksi suomen kielen taito ja siihen piste.
Älkää nyt antako höynäyttää itseänne jollakin venäjän kielellä , koska sitä opiskelevat ja ruotsia osaamattomat eivät koskaan tulisi tässä maassa huippuvirkaa saamaan.
Stubb sanoi juuri että niin pitkään kun Kokoomus on hallituksessa ei etuja karsita ja että pakkoruotsi tulisi aloittaa jo ensimmäisellä luokalla.
Nyt vaalien tullessa olisikin jokaisen äänestäjän hyvä huomioida myös se, että koska Ruotsalaisen kansanpuolueen kannattajamäärä on rajallinen ja näin ollen myös valituksi tulemisen todennäköisyys kyseisessä puolueessa pieni, niin monet ruotsinkieliset ja ruotsinkielisten ylivaltaa kannattavat ovat muiden puolueiden listoilla. Eli jos et halua kannattaa suomalaisuutta syrjivää politiikkaa niin ota selvää mikä on ehdokkaasi perhetausta ja kielipoliittinen näkemys.
Jos ehdokas esiintyy vihreänä tai demarina mutta käyttää valtaansa vain ja ainoastaan kielipoliittisissa kysymyksissä laittaen ne kaiken muun edelle, niin tuskin sellaista kannattaa äänestää tänä päivänä. Se on kehityksen jarru se. ei enää C. Taxellejka ruotsittamaan Suomea.
Ruotsi on ihan okei ja kielikin kaunis mutta ei se oikeuta suomen kieln syrjintää.
Ruotsi on kuitenkin aika ärkeä kieli pohjoismaisessa yhteistyössä ja Skandinaviaanhan haluamme suuntautua, eikö. Vai onko kukaan koskaan tavannut normaalia ihmistä joka haluaisi suuntautua toiseen suuntaan, siis täyspäistä.
Mutta Jeesus voi antaa Rakkauden kieli ettei tartte rakentaa yhden kielen varaan elämään?
Hyvä esimerkki kahdesta pohjoismaalaisesta kielestä. Arvaa ymmärtääkö ruotsalainen islanninkieltä edes kirjoitettuna. Meikäläinen rannikkoruotsalainen ei ainakaan. Terkkuja Loviisaan!
Maailma nyt vaan makaa niin kuin makaa ja Suomessa ruotsin kieli on avannut ja avaa edelleen ovia jotka suomenkielisille ovat kiinni tai ainakin vaikeasti avattavissa. Tasa-arvoahan tämä ei ole. Kuinka paljon Suomessa on ruotsia äidinkielenään puhuvia työttömänä esim. Helsingin seudulla verrattuna suomea tai jotain muuta kieltä äidinkielenään puhuviin?
Jos äidinkieli on ruotsi niin ei väliä jos olet vaikka viisikymppinen, hevosnaamainen, älykkyydeltäsi hieman apukoulutasoa ylempänä oleva läski nainen. Suojatyöpaikka löytyy taatusti jostain yleisradion tai ruotsinkielisen yliopistomaaliman kellareista. Mutta suomenkielinen vastaava voi vaan tupeksia leipäjonossa. Onko faktaa vai fiktiota, sitä ei voi tietää mutta näin turuilla ja toreilla puhutaan ja niin kauan kun asioita pimitetään eikä tosiasioista ja syrjinnästä saa puhua niiden oikeilla nimillä niin ei olla tasa-arvoisessa yhteiskunnassa.