Kekkonen itseään vihaava teuton

Urho Kekkosesshan oli tunnetusti saksalaisia sukujuuria kuten naamasta näkyy. Harmi että tyyppi vihasi Saksaa niin paljon että vieraili Saksoissa vasta 1970-luvun lopulla. Muka sanottiin syyksi että oli todistamassa 1930-luvulla Hitlerin valtaannousua niin tämä olisi jättänyt pysyvät jäljet.

Voi toisaalta olla että Urkki vaan noudatti Bismarckin realipolitiikkaa. Toisaalta aika merkillistä että muissa sosialistisen leirin valtioissa vieraili useasti mutta DDR:ssä vastan 1970-luvun lopulla.
5174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pupeltaa? Urkin taustalla on ainakin kaksitoista sukupolvea suomalaisia talonpoikia. Lieneekö saksalaisia koskaan nähneetkään?

Kerro siis tietosi niistä saksalaisista esi-isistä. Ei sellaiset naamasta näy.

Äänestä
  • hahahaha Kekkonenko näyttää tyypilliseltä savolaiselta? No jos kommukka ja ryssän ihailija niin haluaa uskoa. Etsi itse tietosi Kekkosen sukupuusta. Voit yllättyä.

    Äänestä

  • svekkopkg kirjoitti:

    hahahaha Kekkonenko näyttää tyypilliseltä savolaiselta? No jos kommukka ja ryssän ihailija niin haluaa uskoa. Etsi itse tietosi Kekkosen sukupuusta. Voit yllättyä.

    esi-isistä? Jos et pysty esittämään, niin pulautit melkoisen valheen? Mitä seuraavaksi?

    Äänestä

"Harmi että tyyppi vihasi Saksaa niin paljon että vieraili Saksoissa vasta 1970-luvun lopulla."

Sinähän et hallitse edes alkeita...

Kekkonen oli vanha AKS -läinen Saksankävijä. Hän valmisteli jopa väitöskirjaansakin Saksassa vuonna 1932.

http://suomenhistoriaa.blogspot.com/2008/11/urho-kekkonen-toimi-teloitusryhmn.html

Helmikuussa 1932 Kekkonen oli valmistelemassa Saksan pääkaupungissa väitöskirjaansa. Kekkonen oli poikennut pieneen berliiniläiseen oluttupaan Der Heldiin. Saksan presidentin vaalit olivat lähestymässä ja lähes jokaisessa pöydässä näytti olevan käynnissä väittely Hindenburg vai Hitler. Niin Kekkosenkin pöydässä. Kekkonen siemaisee kuivaa valkoviiniä lasistaan ja sanoo: ”Natsit ja kommunistit saavat koko Saksan sekasorron valtaan. Kommunisteista se johtuu. Kun kommunistit ja juutalaiset on saatu raivattua pois, Saksa on yhtenäinen ja voimakas.”

Äänestä
  • saksalaisista sukujuurista? Mielipide on sinänsä tyypillinen oikealle AKS:laiselle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hentilä-DDR kirjoitti:

Urho Kekkosesshan oli tunnetusti saksalaisia sukujuuria kuten naamasta näkyy. Harmi että tyyppi vihasi Saksaa niin paljon että vieraili Saksoissa vasta 1970-luvun lopulla. Muka sanottiin syyksi että oli todistamassa 1930-luvulla Hitlerin valtaannousua niin tämä olisi jättänyt pysyvät jäljet.

Voi toisaalta olla että Urkki vaan noudatti Bismarckin realipolitiikkaa. Toisaalta aika merkillistä että muissa sosialistisen leirin valtioissa vieraili useasti mutta DDR:ssä vastan 1970-luvun lopulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu