Urho Kekkosesshan oli tunnetusti saksalaisia sukujuuria kuten naamasta näkyy. Harmi että tyyppi vihasi Saksaa niin paljon että vieraili Saksoissa vasta 1970-luvun lopulla. Muka sanottiin syyksi että oli todistamassa 1930-luvulla Hitlerin valtaannousua niin tämä olisi jättänyt pysyvät jäljet.
Voi toisaalta olla että Urkki vaan noudatti Bismarckin realipolitiikkaa. Toisaalta aika merkillistä että muissa sosialistisen leirin valtioissa vieraili useasti mutta DDR:ssä vastan 1970-luvun lopulla.
Voi toisaalta olla että Urkki vaan noudatti Bismarckin realipolitiikkaa. Toisaalta aika merkillistä että muissa sosialistisen leirin valtioissa vieraili useasti mutta DDR:ssä vastan 1970-luvun lopulla.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pupeltaa? Urkin taustalla on ainakin kaksitoista sukupolvea suomalaisia talonpoikia. Lieneekö saksalaisia koskaan nähneetkään?
Kerro siis tietosi niistä saksalaisista esi-isistä. Ei sellaiset naamasta näy.
hahahaha Kekkonenko näyttää tyypilliseltä savolaiselta? No jos kommukka ja ryssän ihailija niin haluaa uskoa. Etsi itse tietosi Kekkosen sukupuusta. Voit yllättyä.
esi-isistä? Jos et pysty esittämään, niin pulautit melkoisen valheen? Mitä seuraavaksi?
"Harmi että tyyppi vihasi Saksaa niin paljon että vieraili Saksoissa vasta 1970-luvun lopulla."
Sinähän et hallitse edes alkeita...
Kekkonen oli vanha AKS -läinen Saksankävijä. Hän valmisteli jopa väitöskirjaansakin Saksassa vuonna 1932.
http://suomenhistoriaa.blogspot.com/2008/11/urho-kekkonen-toimi-teloitusryhmn.html
Helmikuussa 1932 Kekkonen oli valmistelemassa Saksan pääkaupungissa väitöskirjaansa. Kekkonen oli poikennut pieneen berliiniläiseen oluttupaan Der Heldiin. Saksan presidentin vaalit olivat lähestymässä ja lähes jokaisessa pöydässä näytti olevan käynnissä väittely Hindenburg vai Hitler. Niin Kekkosenkin pöydässä. Kekkonen siemaisee kuivaa valkoviiniä lasistaan ja sanoo: ”Natsit ja kommunistit saavat koko Saksan sekasorron valtaan. Kommunisteista se johtuu. Kun kommunistit ja juutalaiset on saatu raivattua pois, Saksa on yhtenäinen ja voimakas.”
saksalaisista sukujuurista? Mielipide on sinänsä tyypillinen oikealle AKS:laiselle.