tasa-arvo = sama raha

valkoinen lahtari

Oulussa valtuutettu on vaatinut nähtäväksi Oulun kaupungille aiheutuvat todelliset kulut.
Tässä kaupungin vastaus:
http://ktweb.ouka.fi/ktwebbin/ktproxy2.dll?doctype=2&docid=4b485c315c38333333303737312e646f63&pykno=1&elin=KH&lis=1&pvm=6%2e9%2e2010%2015%3a00%3a00


Silmiin pistävimpänä oli pakolaisten suuri osuus pitkäaikastyöttömien joukossa. Oulun, yli 500pv työttömänä olleiden, pakolaisten osuus oli 5%. Otetaan kuitenkin huomioon, että Oulussa oli tänä ajanjaksona vain 344 pakolaista kun Oulussa asukkaita on lähes 140000henkeä!
Samoin kaupunki oli merkinnyt TULOIKSI asioita jotka menee suoraan valtion piikkiin mutta kuitenkin saadaan miljoonien nettosumma.
Mitä sanotte kun 344 pakolaista aiheuttaa kyseiset tulot/menot?


- sosiaali- ja terveystoimi 3 950 367 € (tulot 3 851 136 €)
- opetustoimi 1 769 630 € (tulot 707 124 €)
- hankkeet 285 473 € (tulot 199 270 €)
- kansanvälinen toimintakeskus 159 323 €
- nuorisotoimi 58 578 €

Huomioikaa, että sosiaali-, terveys-, opetustoimien ja hankkeiden ensimmäinen luku on hinta toiminnalle ja suluissa valtiolta saatu "korvaus". Jonka kaupunki on merkinnyt "tuloksi". Näistä 344 pakolaisesta on Suomen valtiolle saatu hintalappu on 11 MILJOONAA € (10 978 000€) eli 32000€/henkilö

Huomioikaa myös, että kyseiset 344 pakolaista ovat saaneet/nauttineet erilaisista etuisuuksista vaivaisen 7,8MILJOONAN euron edestä. Se tekee yli 22600€ jokaista sierainparia kohti. Tässä on mukana toimeentulotuet ym. EI PÄIVÄRAHOJA, EI PALKKOJA, EI NORMITULOJA

Tuosta voi jokainen laskea että kuka saa rahaa enemmän kuin normikansalainen... sillä kelan maksamaa mamu-etuisuuttahan ei lasketa toimeentulotuessa tuloksi sekä vielä asumistuki tuohon päälle niin kunniakansalaisille jää kirkkaasti yli 2000e/kk rahaa näppiin... Onneksi asumme tasa-arvoisessa Suomessa jossa ketään ei syrjitä rotuun perustuen, vai syrjitäänkö sittenkin?

3

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikätässävieläkaikki

      Eikös tuossa oltu tarkasteltu asiaa vain kunnan kannalta ?

      Eli luvuista puuttuu KELA kokonaan. Ymmärsinkö oikein ? KELAhan on ihan eri asia kuin ELY-keskus...

      • suomentunut

        sano jotain.


    • Hermostunut...

      äänestää vihreitä, demareita ja kristillisiä ja nimenomaan naispuolisia niin hyvä tulee. Suomi on kohta kuin afrikka, tai on jo. Ainakin itähelsinki.

      Ännestämällä persuja Suomi pidetään puhtaana ja elinvoimaisena mutta kuitenkin kasvonsa säilyttäneenä muiden maiden edessä koska kehitysaputyö tehdään ihan eri kaavalla kuin nykyään. Pakolaisten tuonti Suomeen saa luvan loppua NYT.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      488
      6372
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      277
      2355
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      1984
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      124
      1159
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      29
      1087
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1084
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      77
      902
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      894
    9. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      852
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      39
      764
    Aihe