Ydinjäte ongelman

lopullinen ratkaisu.Käytetyt polttoaine sauvat voitaisiin lastata vaikka nyt käytöstä poistuviin avaruussukkuloihin ja lähettää ne kohti aurinkoa,jossa ne sulaisivat lopullisesti.Loppuisi kiistely loppusijoituksista maahan.Pitäisi kelvata myös vihreille.Ydinsähkö kuitenkin yksi halvimmista sähkön tuotanto muodoista.
5156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Ydinsähkö kuitenkin yksi halvimmista sähkön tuotanto muodoista.".

Valitettavasti ydinsähkön hintaan ei ole sisällytetty ydinjätteiden vaarattomaksi tekemistä. Siitä johtuen kuvaamasi menetelmä (ajatuksena yhtä vanha kuin ydinvoima, muuten) ei onnistu. Sellaista vakuutusyhtiöitä, joka suostuisi vakuuttamaan raketin lähdon mahdollisen epäonnistumisen vuoksi aiheutuneet vahingot, ei ole olemassakaan.

Sikäli olet oikeassa, että ehkä muutamien satojen vuosien kuluttua avaruustekniikka on kehittynyt niin luotettavaksi, että ydinjätteitä voidaan suurella todennäköisyydellä turvallisesti siirtää pois maapallolta. Se taitaisi tosin edellyttäää, että ne ensin kaivetaan pois piiloistaan.

Ennemmin uskon tyydyttävän ratkaisun ydinjäteongelmaan löytyvän jonkinlaisen luonnon oman menetelmän, kuten vaikkapa mikrobien, avulla.

Äänestä
  • " Sikäli olet oikeassa, että ehkä muutamien satojen vuosien kuluttua avaruustekniikka on kehittynyt niin luotettavaksi, että ydinjätteitä voidaan suurella todennäköisyydellä turvallisesti siirtää pois maapallolta. Se taitaisi tosin edellyttäää, että ne ensin kaivetaan pois piiloistaan.
    Ennemmin uskon tyydyttävän ratkaisun ydinjäteongelmaan löytyvän jonkinlaisen luonnon oman menetelmän, kuten vaikkapa mikrobien, avulla. "

    On hyvinkin mahdollista, että maaperään loppusijoitetut polttoainesauvat kaivetaan esille ja jälleenkäsitellään. Onhan kertaalleen käytetyissä ydinpolttoainesauvoissa vielä yli 90% sauvan ydinenergiasisällöstä käyttämättä.
    Mikrobit tai muut orgaaniset eliöt eivät voi poistaa radioaktiivisuutta, sillä ne eivät kykene vaikuttamaan atomiytimiin ja niissä tapahtuviin muutoksiin.

    Äänestä

mikään ei kehity eikä uusia ratkaisuja tule.Näin on palstalla kovasti vakuuteltu puolen vuoden aikana.Mikä sen nyt muuttais?

Äänestä
  • "100000 vuoteen kummaa muutosta28.9.2010 18:58
    mikään ei kehity eikä uusia ratkaisuja tule.Näin on palstalla kovasti vakuuteltu puolen vuoden aikana.Mikä sen nyt muuttais? "

    En muista nähneesni tuollaista juttua. Voisitko ystävällisesti laittaa linkin sellaiseen?

    Äänestä

Useasti kaluttu aihe nostettu uudelleen taas jankutettavaksi.Aloittaja hihittelee yksikseen toiset jankkaa kaluttua aihetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saastumiset kuriin kirjoitti:

lopullinen ratkaisu.Käytetyt polttoaine sauvat voitaisiin lastata vaikka nyt käytöstä poistuviin avaruussukkuloihin ja lähettää ne kohti aurinkoa,jossa ne sulaisivat lopullisesti.Loppuisi kiistely loppusijoituksista maahan.Pitäisi kelvata myös vihreille.Ydinsähkö kuitenkin yksi halvimmista sähkön tuotanto muodoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu