Massuvaivoja, mikä avuksi?

*

Hei! Meidän tyttäremme on kärsinyt tässä parisen kuukautta ihmeellisistä vatsa vaivoista.

Ripulia, mahan mölyämistä, ilman puksuttelua yöllä, kipristelyä ja ummetusta.

No lääkärissä ollaan käyty, verikokeisiinhan ne määräsi, mutta tyttö ei uskaltanut mennä kun kärsii niin pahasta piikkikammosta. Laktoosi-intoleranssi ja keliakia oli ne syyt miksi sinne verikokeisiin iskettiin.

Laktoosi-intoleranssi ei nyt ihme olisi kun sen maidon kanssa oli ihme temppuilua 6lk, mutta hyla ja laktoositon tuotteita tässä ollaan nyt käytetty.

Siitä keliakiasta minulla olisikin sitten kysyttävää, voiko se tulla missä iässä tahansa ja ilman, että olisi perinnöllinen?

Lääkäri oli sanonut sitten, että jos verikokeista ei mitään selviä se on luultavasti ärtynyt suoli ja tyttöhän meni ihan vauhkoksi siitä. Tänäänkin oli aivan kamalaa nähdä kuinka hän oli lintsannut koulusta ja muutenkin tosi masentunut, tämmöisen täytyy loppua!

Luin nyt ihan sattumalta sitten tuosta hiivasta tuolla edellisellä palstalla ja vähän itsekkin netistä selannut. Onko teidän mielestä tälläisellä mitään perää? Olisi kyllä hyvä jos syy selviäisi sillä.

Nimittäin itse kärsin mm. psoriaksesta ja pienestä lähtien ollut atooppinen iho. Tytöllä kyllä ei kumpaakaan onneksi ole. Mutta olemme kovia makean mättäjiä olleet aina ja ei aina itsekkään ruokaa ole tullut tehtyä, että tullut sitten turvauduttua noihin eineksiin. Homeelle ollaan myöskin altistuttu ja stressille siinä suhteessa minä, että meillä on miehen kanssa useasti riitoja ja tyttö on ollut sitten koulukiusattu ja joutunut toki myös osaksi kärsimään meidän riidoista.

Löysin sitten tälläisen mielenkiintoisen tarinan http://www.terveyshymy.fi/artikkelit/puhdistuskuuri-ja-hiivan-torjuntakuuri-auttoivat

3

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • ed

        "No lääkärissä ollaan käyty, verikokeisiinhan ne määräsi, mutta tyttö ei uskaltanut mennä kun kärsii niin pahasta piikkikammosta"
        Selviäisi varmasti paremmin oireilun syyt verikokeista kuin nettifoorumilta.

        "Mutta olemme kovia makean mättäjiä olleet aina ja ei aina itsekkään ruokaa ole tullut tehtyä, että tullut sitten turvauduttua noihin eineksiin. " Edelleen, miksi sitä makeaa pitää mättää jos tietää sen olevan haitaksi?


      • hoidettu...
        ed kirjoitti:

        "No lääkärissä ollaan käyty, verikokeisiinhan ne määräsi, mutta tyttö ei uskaltanut mennä kun kärsii niin pahasta piikkikammosta"
        Selviäisi varmasti paremmin oireilun syyt verikokeista kuin nettifoorumilta.

        "Mutta olemme kovia makean mättäjiä olleet aina ja ei aina itsekkään ruokaa ole tullut tehtyä, että tullut sitten turvauduttua noihin eineksiin. " Edelleen, miksi sitä makeaa pitää mättää jos tietää sen olevan haitaksi?

        siivota ruokavalio ja mennä määrättyihin kokeisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4438
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      38
      1795
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      1772
    Aihe