Onko mahdollista

asdfasdfasffaf

Onko mielestänne mahdollisuus sille, että evoluutioteoria on valhetta, pyöreät 0 % vai hieman suurempi, esim. 0,0000001 %?

11

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Evoluutioteoria on nimensä mukaisesti teoria. Joka sattumoisin parhaiten tällä hetkellä kuvaa eliöiden kehittymistä ajan saatossa.
      Jos jollain on parempi teoria, niin lukisin siitä mielelläni..

      • - 50 + 50

        oletus jostakin. Teoria voi olla totta mutta yhtä hyvin voi osottautua toimimattomaksikin.

        Vastaukseni on 0 - 100 %.


    • Tuon geenivaihtelua aiheuttavan voiman, taustasäteily(?), maasäteily(?), ydinvoimalat(?), merkitystä ... se on merkittävä. On kuin veitsen terällä elettäisiin sen suhteen, kun ajatellaan tuhansia sukupolvia. Himppu liikaa, ja kaikki kuolee, himppu liian vähän ja olemme jumissa kehityksemme kanssa.

      Minun henkilökohtainen näkemykseni on: evoluutio ja siihen liittyvä lajien mukautuminen ja spontaanit mutaatiot ovat todellinen elämän edellytys.

      Se ei sulje pois korkeamman voiman olemassaoloa.

      • "Tuon geenivaihtelua aiheuttavan voiman, taustasäteily(?), maasäteily(?), ydinvoimalat(?), merkitystä ... se on merkittävä."

        Mutaatioita aiheuttaa monet muutkin tekijät kuin säteily. Lisäksi hyvin merkittävä osa geenivaihtelusta on geenisiirto ja suvullinen lisääntyminen.


      • ertert kirjoitti:

        "Tuon geenivaihtelua aiheuttavan voiman, taustasäteily(?), maasäteily(?), ydinvoimalat(?), merkitystä ... se on merkittävä."

        Mutaatioita aiheuttaa monet muutkin tekijät kuin säteily. Lisäksi hyvin merkittävä osa geenivaihtelusta on geenisiirto ja suvullinen lisääntyminen.

        Olenko väärässä, jos väitän, että mutaatio on nimenomaan ja ainoastaan tausta/maa/ihmisenkaivamanmaasäteilevänaineksen tuotos?

        Ympäristö, ympäristöön mukautuminen yhdessä todellan hienovaraisen taustasäteilyn aiheuttaman geeniperimän muutoksen kanssa, muuttavat meitä. Jos tuo taustasäteilyn aiheuttama muutos on liian voimakas koko populaatio kuolee. Mukautuminen ympäristöön ei tapa koko populaatiota.

        Joskus touhusin näitä simulaatioita tietokoneella harrastuksenomaisesti ja tietoni tulee sieltä .. tää ei ole mitään v*tun faktaa .. että tästä mielellään kiistelen ... mutta ajatus kuitenkin.


      • Break_
        temppuilija kirjoitti:

        Olenko väärässä, jos väitän, että mutaatio on nimenomaan ja ainoastaan tausta/maa/ihmisenkaivamanmaasäteilevänaineksen tuotos?

        Ympäristö, ympäristöön mukautuminen yhdessä todellan hienovaraisen taustasäteilyn aiheuttaman geeniperimän muutoksen kanssa, muuttavat meitä. Jos tuo taustasäteilyn aiheuttama muutos on liian voimakas koko populaatio kuolee. Mukautuminen ympäristöön ei tapa koko populaatiota.

        Joskus touhusin näitä simulaatioita tietokoneella harrastuksenomaisesti ja tietoni tulee sieltä .. tää ei ole mitään v*tun faktaa .. että tästä mielellään kiistelen ... mutta ajatus kuitenkin.

        Mutaatioita syntyy sekä spontaanisti että ns. mutageenien vaikutuksesta. Säteily on vain yksi mutaatioita aiheuttava mutageeni.


    • ymmärtäjä

      Paha noita prosenttilukuja on lähteä arvioimaan mutta kreationistien teoriat ainakin omaavat vain murto-osan mahdollisuuden siitä todennäköisyydestä minkä mukaan evoluutioteoria on parhaiten todellisuutta vastaava käsitys siitä mitä oikeasti on tapahtunut.

    • "Onko mielestänne mahdollisuus sille, että evoluutioteoria on valhetta"

      En usko kansainväliseen tiedeyhteisön salaliittoon.

    • O'ou

      Valhe on mielestäni tarkoituksella tuotettua väärää tietoa ja jos se olisi valhe, niin se edellyttäisi melkoista salaliittoa.

      Jotkut kreationistit kyllä tähänkin suuntaan vihjailevat:)

      Virheellistä tietoa siinä kyllä voi olla, mutta tuskin se kokonaisuudessaan pielessä on. Todisteet on sen verran hyvät. Koko ajan tulee myös uutta tietoa evoluution mekanismeista.

    • goddeloos

      Eliölajien jatkuva muuttuvuus ja monistuminen sekä yhteinen alkuperä ovat nykyään tieteellisiä tosiasioita eli faktoja. Tähän käsitykseen ovat johtaneet puoltavien todisteiden suuri määrä ja kaikkien vastatodisteiden puute.

    • Evoluutioteoria havainnollistaa ja kuvaa faktaa nimeltä evoluutio.

      Aloittaja esittää, että evoluutioteoria on erittäin todennäköisesti ja vilpittömästi totta lähes 100% varmuudella (siis 0% tai 0,0000001% valhetta).

      Voin yhtyä aloittajan mielipiteeseen. Pitää kuitenkin muistaa, että aloittajan hypoteesi koski teorian valheellisuutta, ei paikkansapitävyyttä.

      Vale on tahallista totuuden vääristelyä. Siitä evoluutioteoria on todellakin hyvin puhdas. On ollut yrityksiä väärentää yksittäisiä tutkimuksia, mutta tieteellisen teorian muodustumiseen ne aiheuttavat TAHATONTA epätarkkuutta vaikka ne itsessään olisivatkin tahallisia valeita.

      Onneksi väärennökset on paljastuneet ja tulevat paljastumaan. Lisäksi ne vaikuttavat yksityiskohtiin enemmän kuin teoriaan kokonaisuudessaan.

      Näinollen evoluutioteoria kuvaa faktaa nimeltä evoluutio varsin totuudenmukaisesti ja paikkansapitävästi. Koska emme tiedä asioita, joita emme tiedä, on turhaa esittää tarkkoja prosenttilukuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1699
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1075
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1027
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      952
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      794
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      759
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      49
      681
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      661
    Aihe