Voimaa toistoista???!!! Mitenköhän tuo ois? Onko ketään kokeillut? Aika eri metodi kuin perinteine käsitys asiasta...
http://www-1.cms.ts.fi/teemat/terveys/159251.html
Voimaa?
2
404
Vastaukset
- Pikku-A
Enpä usko-voimaharjoittelun A ja O on nimenomaan se, että mitään "tilttaamista" ei tapahdu. No mietitääs:
Kaikki ovat siis "natuja", lähdetään siitä, lähtötaso on vaikkapa 200kg raakana maasta, ja sitä tahdotaan parantaa...:
Henkilö A vetää koko ajan min.90 prosentin kuormalla maksimista treenejä,
Henkilö B vetää koko ajan maksimaalisia toistosarjoja 30 prossan kuormalla maxista,
Henkilö C vetää koko ajan perusvoimaharjoittelua(5-8 toistoa) 60-70 prossan kuormalla maksimista.
Tätä tehdään vuosi. Minä väitän, että henkilö C kehittyy voimatasoiltaan kaikkein parhaiten.- mtwyrnt
Tuossa tutkimuksen tulkinnassa on käytetty pahaa oikaisua. Eli tuossa tutkimuksessa nimenomaan havaittiin, että lihaksen poikkipinta-alan kasvun kannalta ei käytettävällä painolla ole niinkään vaikutusta. Itse asiassa 30% kuormalla tehdyt sarjat jopa paransivat lihaksen poikkipinta-alan kasvua. Sen sijaan voimien kasvuun tutkimuksessa ei otettu kantaa. Joten lehden päätelmä on tutkimuksesta on väärä. Voimat eivät kasva välttämättä.
Asia on sikäli selvä, että lihasmassan kasvatuksessa nimenomaan failureen reenaaminen on kaiken A ja O. Jos teet esim. painolla, jolla kykenet tekemään 6 toistoa, voi tavallaan jäädä esim. 90% seuraavasta toistoon tarvittavasta voimasta "reserviin". Sen sijaan kun tehdään 20 toiston sarjoja, tarvitaan pienempi voima seuraavaan toistoon ja näin ollen reserviin ei voi jäädä niin paljon "käyttämätöntä voimaa".
Sen sijaan tuo, mitä pikku Gay jo mainitsikin, että voiman hankinnan periaatteet ovat toiset. Hermotusta ei juuri koskaan, tai erittäin harvoin, treenata failureen.
Itse kääntyisin kuitenkin Pikku Miehen esimerkissä henkilön A puoleen. Mutta tutkimatta asiaa on hankalaa sanoa kumpi voittaisi. Mutta se on varmaa, että henkilö B ei voittaisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672405- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww751200EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41117- 79845
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19790- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30636