Voimaa toistoista???!!! Mitenköhän tuo ois? Onko ketään kokeillut? Aika eri metodi kuin perinteine käsitys asiasta...
http://www-1.cms.ts.fi/teemat/terveys/159251.html
Voimaa?
2
397
Vastaukset
- Pikku-A
Enpä usko-voimaharjoittelun A ja O on nimenomaan se, että mitään "tilttaamista" ei tapahdu. No mietitääs:
Kaikki ovat siis "natuja", lähdetään siitä, lähtötaso on vaikkapa 200kg raakana maasta, ja sitä tahdotaan parantaa...:
Henkilö A vetää koko ajan min.90 prosentin kuormalla maksimista treenejä,
Henkilö B vetää koko ajan maksimaalisia toistosarjoja 30 prossan kuormalla maxista,
Henkilö C vetää koko ajan perusvoimaharjoittelua(5-8 toistoa) 60-70 prossan kuormalla maksimista.
Tätä tehdään vuosi. Minä väitän, että henkilö C kehittyy voimatasoiltaan kaikkein parhaiten.- mtwyrnt
Tuossa tutkimuksen tulkinnassa on käytetty pahaa oikaisua. Eli tuossa tutkimuksessa nimenomaan havaittiin, että lihaksen poikkipinta-alan kasvun kannalta ei käytettävällä painolla ole niinkään vaikutusta. Itse asiassa 30% kuormalla tehdyt sarjat jopa paransivat lihaksen poikkipinta-alan kasvua. Sen sijaan voimien kasvuun tutkimuksessa ei otettu kantaa. Joten lehden päätelmä on tutkimuksesta on väärä. Voimat eivät kasva välttämättä.
Asia on sikäli selvä, että lihasmassan kasvatuksessa nimenomaan failureen reenaaminen on kaiken A ja O. Jos teet esim. painolla, jolla kykenet tekemään 6 toistoa, voi tavallaan jäädä esim. 90% seuraavasta toistoon tarvittavasta voimasta "reserviin". Sen sijaan kun tehdään 20 toiston sarjoja, tarvitaan pienempi voima seuraavaan toistoon ja näin ollen reserviin ei voi jäädä niin paljon "käyttämätöntä voimaa".
Sen sijaan tuo, mitä pikku Gay jo mainitsikin, että voiman hankinnan periaatteet ovat toiset. Hermotusta ei juuri koskaan, tai erittäin harvoin, treenata failureen.
Itse kääntyisin kuitenkin Pikku Miehen esimerkissä henkilön A puoleen. Mutta tutkimatta asiaa on hankalaa sanoa kumpi voittaisi. Mutta se on varmaa, että henkilö B ei voittaisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2183265- 582766
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172419Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I192396Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve631859Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841820Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401802Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161779Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.841622Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65945