Kysytäänpä täältä, vaikka hieman menee ohi aiheesta:
Olen viritellyt toiminnanohjausjärjestelmän (SAP R/3) ottamaan tietoa excelistä SAP`iin, SAP`in omalla scriptillä. Nyt haluaisin laukaista tämän SAP-scriptin excel-makron yhteydessä. Miten tämä onnistuu? Yritin lisätä makron yhteyteen scriptin laukaisun näin:
If Not IsObject(application) Then
Set SapGuiAuto = GetObject("SAPGUI")
Set application = SapGuiAuto.GetScriptingEngine
End If
If Not IsObject(connection) Then
Set connection = application.Children(0)
End If
If Not IsObject(session) Then
Set session = connection.Children(0)
End If
If IsObject(WScript) Then
WScript.ConnectObject session, "on"
WScript.ConnectObject application, "on"
End If
Mutta eipä muodostu yhteys SAP`iin. Onko kellään mitään ideoita, tai tietoa miten tämä onnistuisi?
VBA tietoa?
Vuorineva1
1
225
Vastaukset
SAPista
villi arvaus
normaalistihan Excelissä se menee näin
1. lisää VBA puolella Tools... References viittaus ohjelmaan ( SAP) objekti kirjastoon
2. koodissa sitten jotain tämmöstä...
Set SAP = CreateObject("SAP.Application")
ja sitten tsekkaat mitä jutskia on käytetävissä vai onko mitään... );-
javascript:void(0);
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154118Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii652624Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 561287
- 751253
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176