Elikkäs olen 15w poika. Olen pitänyt ns. "junaratarautoja" 2,5 vuotta. Tänään ne otettiin pois ja ylähampaisiin laitettiin irroitettava oikomislevy. Kysyisinkin nyt, että kuinka kauan tämmöistä värkkiä pitäisi suussa pitää? Hammaslääkäriltä tiedustelin asiaa, mutta hän ei osannut vastata kysymykseeni tarkasti, totesi vaan, että silloin otetaan pois käytöstä kokonaan, kun hampaat ovat oienneet. Te kenellä kyseinen kapistus on suussa joskus ollut, haluaisin vastauksia, että kuinka kauan te piditte sitä?
Oikomislevy ylähampaissa!
saoi99
81784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mulla on ollu ylähampaissa samanlainen oikomislevy jo jonkun viikon. Mulle sanottiin että tätä pitää pitää 4-6kk koko ajan suussa (paitsi syödessä ja hampaita harjatessa käskettiin ottamaan pois) sen jälkeen tää siirtyy vaan yökäyttöön. Mutta siis ehkä se riippuu henkilöstä ja hampaista miten kauan sitä pitää pitää ? :D ja onko sulla muuten pääkipee kokoajan tai joskus kun pidät noit rautoja? mulla ainaki tulee pääkipeeks kun laitan nää suuhun :o toivottavasti menee ohi joskus...
että olet saoi99 jaksanut pitää kiinteitä oikomiskojeita noin kauan. Toivottavasti ymmärrät, että n.s. retentiokoje eli laite, joka sinulla nyt on on siksi, että hampaittesi oikomalla saavutettu asento säilyisi . Koeta jaksaa pitää sitä, varmaan hammaslääkärisi on antanut sinulle seuranta-ajan tai kutsuu sinut kontrolliin.
Sain siis muistaakseni ensimmäisiksi raudoikseni yöraudat. Joskus ala-asteella se oli, hmm..... melko pienenä joka tapauksessa. :) Ne tuntuivat silloin kauheilta kun sattuivat niin kauheasti kun ne yöksi aina laitettiin. Enää ei siis ole yörautoja ja vähän aika sitten ne "sormuksetkin" (renkaat, jotka laitettiin hampaiden ympärille yörautojen kiinnittämistä varten) poistettiin. Minulla on kuitenkin ollut ala-asteelta lähtien (olisiko jostain nelos-vitosluokasta) ollut kiinteät raudat, sekä ala- että ylähampaissa. Sain kuitenkin viime viikolla ne alahampaista pois ja ylähampaista ne otettiin vasta tänään pois. Olivathan kiinteät raudat inhottavat, aina välillä oli kipeät hampaat ja likaahan niihin kertyy jne.. ja tietysti ulkonäköasia on tärkeä, mutta ei minuakaan ole raudoista koskaan kiusattu --> kaikki vain sanoivat, että en näytä niissä yhtää hassulta--> jota en muuten koskaan uskonut. :) Kuitenkin nyt kun ne kiinteät raudat otettiin pois (olen kahdeksannella luokalla) ala- ja ylähampaiden TAAKSE tuli ohuet rauta"viivat".. en osaa selittää mutta niitä ei todellakaan huomaa eikä ne tunnukaan missään. Suurin ongelmani on siis tällä hetkellä kitalaessani oleva OIKOMISLEVY (tai joku sellainen se oli ) joka siis osittain näkyy ylähampaiden edessäkin (se kiinnitetään sillä tavalla että rautaviiva näkyy myös hampaiden edessä). Sitä siis pitäisi pitää siis ainakin vuosi, etteivät nuo hampaat lähde liikkumaan takaisin. Se on nyt siis tänään ekaa päivää, enkä todellakaan osaa olla vielä sen kanssa. Se ei tunnu hyvältä ja puhuminen on vaikeaa ja kuulostaa lässyttämiseltä! Sen lisäksi kuolan nieleminen on kamalan vaikeaa ja siksi olo onkin tukala. HALUAISINKIN SAADA VARMISTUKSEN NIILTÄ, JOILLA TÄLLAINEN ON JO, ETTÄ TOTTUUKO SIIHEN JA KUINKA PIAN? Pystyykö sen kanssa jonkun ajan kanssa puhumaan normaalisti ja nielemään ja esim. syömään koska juuri nyt tuntuvat mahdottomilta asioilta.. :( ???? Vastatkaa pliis, olen epätoivoinen:(
Raudat minulle siis alunperin laitettiin purentavian ja varmaan myös sen takia, että minulla oli etuhampaiden välissä järjetön rako! Purentavika ei kyllä vieläkään ole korjattu, että sekin asia on vielä kesken:( Toivottavasti sekin nyt järjestyy.
se todellakin riippuu henkilöstä, itse olen vuoden käyttänyt retenti levyä lähes jatkuvasti, eikä oikojani osaa vielä sanoa kauanko minun pitää käyttää sitä.
pystytkö syömään sen kanssa ja olemaan sen kanssa muutenkin normaalisti? jotenkin tuo on niin järjettömän vaikeaa!
ei sen kanssa syömään pysty ollenkaan, juoda kylläkin voi. eikä puhuminenkaan oikein suju, vähä niinkuin olis kuuma pottu suussa.
okei, kiitos. kai se on sitten vaa pakko ottaa aina syödessä pois:( joo, puhuminen on jo VÄHÄN parantunut mutta esim. K-kirjain on tosi vaikea!:D
:DDD
kyl siihe tottuu.mul on tää korotuslevy toista päivää ja pystyn jo syömään ja puhumaan hyvin.