"Ruotsin kymmenestä ydinreaktorista neljä on suljettuna tällä hetkellä ja yksi joudutaan lähiaikoina sulkemaan teknisten ongelmien takia. Viime talvena monet ydinvoimalat eivät olleet käynnissä erilaisten vikojen vuoksi, ja sama uhkaa toistua ensi talvena, kertoo Ruotsin radio.
Myös Ruotsin suurin ydinreaktori, Oskarshamn 3, on tällä hetkellä seisahduksissa. Laitoksesta on löytynyt mm.väärin suunniteltuja venttileitä. Suurin ongelma on kuitenkin laakereita kuluttava värinä. Laakerit kuluvat loppuun aivan liian nopeasti, jolloin niitä joudutaan vaihtamaan yhtä mittaa.
...
"
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2010/09/ruotsin_ydinvoimaloilla_teknisia_ongelmia_2008464.html
Etenkään lämmitystä ei pidä jättää ydinvoiman varaan:
"...
Jo viime talvena Ruotsin ydinenergian tuottajat saivat osakseen arvostelua, kun kylmimmän talven aikana monet ydinlaitokset seisoivat. Ruotsi joutui ostamaan sähköenergiaa ulkomailta. Tämä on toistumassa ensi talvena. "
Kaikista Ruotsin ydinvoiman aiemmista ja nykyisistä ongelmista huolimatta Ruotsin porvarihallitus jatkanee potentiaalisesti maailman ylivoimaisesti vaarallisimman sähköntuotantomuodon käyttöä Ruotsissa sallimalla reistailevien ydinvoimaloiden korvaamisen uusilla ydinvoimaloilla, vastoin kansanäänestyksen tulosta. Niinpä Ruotsissakin ydinvoiman ongelmineenkin on ilmeisesti sijoittajille kannattavaa - Suomi24-ydinvoimapalstalaiset tietävät jo, miksi Suomessa ydinsähkön tuotanto on taloudellisesti kannattavaa, siis ylipäätään mahdollista: ydinvastuulain muutaman ydinvoimalaonnettomuuden korvausvastuuseen liittyvän pykälän ansiosta. Ruotsin vastaavasta laista en tiedä.
Ruotsi: taas teknisiä ongelmia
8
386
Vastaukset 8
- Muisti pelaa
jossain ketjussa täällä asia mainittiin noin viikko sitten.
"Mikä mättää Ruotsissa?" Noin kysytään Kauppalehden artikkelissa
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/avoinarkisto/index.jsp?xid=3640835&date=2010/02/04
ja Fortumin edustaja vastaa:
"- Ruotsissa ydinvoiman käytettävyysluvut ovat perinteisesti olleet selkeästi alemmalla tasolla kuin Suomessa. Ruotsin kansanäänestys vuodelta 1980 ydinvoimasta luopumisesta teki pitkäksi aikaa ydinvoima-alasta vähemmän houkuttelevan. Voi vetää sen johtopäätöksen, että niitä laskuja nyt maksetaan, Kuula syyttää. "
Olisi Fortumkin vain kuullut kansan tahtoa, eikä lähtenyt sotaan kansaa vastaan ydinvoimaseikkailuineen, ja keskittynyt uusiutuvien energioiden tuotannon lisäämiseen, jonka kiitettävästi Ruotsin edellinen hallitus jo aloitti.
Tämä on tuttua aiemmiltakin vuosilta:
"Suuret sähkönkäyttäjät ovat syyttäneet Fortumia ja muita ydinvoiman tuottajia Ruotsissa jopa sähkön myyntihinnan manipuloinnista ydinvoimalaseisokkien pidentymisten vuoksi. Sähkön hintapiikit yllättävistä tarjonnan pullonkauloista ovat aiheuttaneet satojen miljoonien eurojen lisälaskun asiakkaille. Sähköntuottajat taas ovat menettäneet arviolta seitsemän miljardin kruunun edestä kallista tuotantoa."
Sopivaan aikaan järjestetyllä tuotantokatkolla saadaan ihan kivasti hilattua sähkön hintaa ylös. Kuluttajien on kuitenkin pakko maksaa.- ruotsin
ruotsissa ei kyse ole "Sopivaan aikaan järjestetyllä tuotantokatkolla.."
jos taloudelliset menetykset ovat fortumille 160 M€ niitä ei saada kompensoitua sähkön SPOT-hinnan nousulla. sähkön hintaan tuolla ruotsin laitosen seisottamisella on vain lyhytaikaiset vaikutukset. Tämä taas jouhtuu sähkökaupasta ja sähkökaupan luoneteesta. Yleensä ydinvoimalaitosten tuotanto on myyty vuosiksi eteenpäin kiinteään hintaan eikä kauppaa tyypillisesti käydä SPOT-markkinoilla. jos tämä etukäteen myyty tuotanto häiriintyy, niin myyjä joutuu haalimaan sähkön parhaaksi katsomallaan tavalla.
Edellä olevasta seuraa että yllättävissä tapauksissa korvaussähkö ostetaan SPOT-markkinoilta kun taas pitkäaikisiin seisokkeihin pystytään varautumaan hyvissä ajoin.
Koska ydinvoiman tuotantokustannukset ovat oleellisesti halvemmat kuin muiden (paitsi vesivoiman) niin pitkällä aikavälillä ydinvoiman seisokista aiheutuvalla tuotantovajeella on vaikutusta sekä pitkäaikaisiin tuotantokustannuksiin että SPOT-hintoihin. Jos kyse on hetkellisestä ja lyhytaikaisesta tilanteesta, pitkän aikavälin vaikutukset jäävät näin pieneksi.
Ruotsin tapauksessa kun turbiineiden ja laitoksen modernisointiin liittyvät vaikeudet on ohi, paranee laitosten kannattavuus ja elinikä merkittävästi, joten laitosten tuotanto ja kannattavuus paranee myös merkittävästi vähentäen sähkön hinnan nousua. ruotsin kirjoitti:
ruotsissa ei kyse ole "Sopivaan aikaan järjestetyllä tuotantokatkolla.."
jos taloudelliset menetykset ovat fortumille 160 M€ niitä ei saada kompensoitua sähkön SPOT-hinnan nousulla. sähkön hintaan tuolla ruotsin laitosen seisottamisella on vain lyhytaikaiset vaikutukset. Tämä taas jouhtuu sähkökaupasta ja sähkökaupan luoneteesta. Yleensä ydinvoimalaitosten tuotanto on myyty vuosiksi eteenpäin kiinteään hintaan eikä kauppaa tyypillisesti käydä SPOT-markkinoilla. jos tämä etukäteen myyty tuotanto häiriintyy, niin myyjä joutuu haalimaan sähkön parhaaksi katsomallaan tavalla.
Edellä olevasta seuraa että yllättävissä tapauksissa korvaussähkö ostetaan SPOT-markkinoilta kun taas pitkäaikisiin seisokkeihin pystytään varautumaan hyvissä ajoin.
Koska ydinvoiman tuotantokustannukset ovat oleellisesti halvemmat kuin muiden (paitsi vesivoiman) niin pitkällä aikavälillä ydinvoiman seisokista aiheutuvalla tuotantovajeella on vaikutusta sekä pitkäaikaisiin tuotantokustannuksiin että SPOT-hintoihin. Jos kyse on hetkellisestä ja lyhytaikaisesta tilanteesta, pitkän aikavälin vaikutukset jäävät näin pieneksi.
Ruotsin tapauksessa kun turbiineiden ja laitoksen modernisointiin liittyvät vaikeudet on ohi, paranee laitosten kannattavuus ja elinikä merkittävästi, joten laitosten tuotanto ja kannattavuus paranee myös merkittävästi vähentäen sähkön hinnan nousua."jos tietäisit"
"ruotsissa ei kyse ole "Sopivaan aikaan järjestetyllä tuotantokatkolla.." "
Näkemäni kirjoitukset eivät tue väitettäsi. Kyse siis ei ole minun tietämisestä, vaan sinun tietämisestä kontra näkemäni kirjoitukset. Toistaiseksi uskon enemmän julkisuudessa esitettyjä arvioita, jotka ovat itse asiassa ihan loogisia: samaa tuotantokatkostemppuiluahan esitti jokin suuri amerikkalainen energiajätti aikoinaan.
- sen siitä saa
Ruotsi päästi ydinvoimaloidensa teknisen tason romahtamaan odotellessaan voimaloiden sulkeutuvan vuoteen 2010 menessä. Nyt kun korvaavaa voimaa ei löytynytkään ollaan sitten sormi suussa.
"Ruotsi päästi ydinvoimaloidensa teknisen tason romahtamaan odotellessaan voimaloiden sulkeutuvan vuoteen 2010 menessä."
Ruotsin ydinvoimalat on aina takkuilleet. Ehkä pahimmat niistä oli Barsebäckin 2 reaktoria, jotka edellinen hallitus kansan tahdon mukaisesti ostikin pois ydinvoimayhtiöiltä.
Esimerkki Barsebäck-ongelmista vuodelta 1992:
"Barsebäck 1992 Vastaaja 21.8.2003 03:41
Barsebäckin aiempi onnettomuus on ydinvoim.netin listalla 30 merkittävimmästä ydinonnettomuudesta ja ydinlaitosten turvallisuuteen vaikuttaneesta tapahtumasta:
"
1992 Ruotsi, Barsebäckin ydinvoimala
Reaktorissa tapahtui onnettomuus, josta olisi voinut seurata vakava ydinonnettomuus. Onnettomuus johtui jäähdytysjärjestelmässä olleesta suunnitteluvirheestä. Vakavammalta onnettomuudelta vältyttiin ilmeisesti sen takia, että reaktori ei ollut tapahtumahetkellä käynnissä täydellä teholla
"
http://www.ydinvoima.net/ajankohtaista/vakavinta_ydinonnettomuutta.html
"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/568159#comment-2650966
"Ruotsi varpaisillaan ydinvoimaloita uhkaavan verkkomadon vuoksi
Ruotsissa ollaan varpaisillaan ydinvoimaloiden tietojärjestelmiin tunkeutuvan virusmadon vuoksi. Maan kymmentä ydinreaktoria käytetään samalla järjestelmällä, jota vastaan Stuxnet-mato on hyökännyt Iranissa.
"
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=39077:ruotsi-varpaisillaan-ydinvoimaloita-uhkaavan-verkkomadon-vuoksi&catid=4:ulkomaat&Itemid=6
Onneksi ollaan Suomessa, missä Stuxnetillä ja ydinvoimaloilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa! :D"Forsmarkin ydinvoimala kieltäytyi päästämästä valmistumassa olevan Beck-elokuvan kuvausryhmää sisään. Uusi Beck-elokuva "I stormens öga" (Myrskyn silmässä) käsittelee ruotsalaisen ydinvoiman riskejä, kertoo Aftonbladet."
http://www.uusisuomi.fi/kulttuuri/69119-ydinvoimala-torppasi-beck-filmiryhman (2009)
Elokuva kuitenkin tehtiin:
"Elokuva tulee Ruotsissa ensi-iltaansa ensi viikolla. Mutta 25. Martin Beck -filmi on jo joutunut myrskyn silmään sisältönsä vuoksi. Kohtaukset, jotka käsittelevät ruotsalaisten ydinvoimaloiden turvallisuutta, ovat herättäneet reaktioita Forsmarkin voimalassa."
Käyköön katsomassa joka uskaltaa. Suomessahan pelätään ydinonnettomuutta ihan terveesti /1/.
Ruotsin ydinvoimaloiden ongelmat ovat tosiaan mittavia. Olen jo ruvennut miettimään, onko sittenkin niin, että Ruotsin (länsimaa) ydinvoimalat ovat vaarallisempia kuin Venäjän (ei-länsimaa)!
1: http://keskustelu.suomi24.fi/node/9397722#comment-46493908
(42% pelkää ydinonnettomuutta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll251121Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän541108Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl515844- 50834
- 46745
- 37669
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30626Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62624Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE182619Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘40597