Kuutiotuumille ei ole vastinetta. Amerikkalainen auto on aina tehty juuri niin, kuin auto pitää valmistaa. Mekaaniset osat vahvaa maailman parasta laatua. Mukavuus ja käytettävyys aina huomioiden kayttäjät ja turvallisuuden. Euroopassa spartalaiseen tyyliin valmistetaan ihan hyviäkin autoja ainakin natsien maassa.
Mutta, amerikkalainen auto on kestohyödyke. se on auto, jota voi pitää vuosikymmenet, siitä tulee kuin perheenjäsen.
Mutta, amerikkalainen auto on kestohyödyke. se on auto, jota voi pitää vuosikymmenet, siitä tulee kuin perheenjäsen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jäikö lääkkeet ottamatta ??
Sinä ilmeisesti olet ottanut lääkkeesi säännöllisesti, koska osasit antaa noin viisaan vastauksen, tietämättä Amerikan Autoista höykäsenpöläystä.
Nyt on tilanne ilmeisesti sellainen, että jommasta kummasta joko jenkeistä tai muista autoista sinulla ei ole lainkaan kokemusta. Tuo väittämäsi on pitänyt paikkaansa vielä -60-70 lukujen vaihteeseen asti, mutta sen jälkeen Jenkeistä on menty ohi oikealta ja vasemmalta.
Sieltä asti ne ovat olleet täysin ala-arvoisista osista kasattuja vanhanaikaisia rimpuloita, joista jää jokainen nappula käteen. Lisäksi ne ovat tehottomia syöppöjä, joitten turvallisuus on perustunut siihen, että muut autot ovat pienempiä. Tämän päivän pikkuautokin painuu kolaritilanteessa läpi jostakin Capricesta.
Uudemmissa "jenkeissä" näissä Neoneissa sun muissa Sebringeissä ei ole enään edes niitä ulkomittoja, näyttävyydestä nyt puhumattakaan. Niihin on osattu koota kaikien maanosien autojen huonot puolet samaan pakettiin.
Ja kyllä, kokemusta jenkkiautoista löytyy yli kolmenkymmenen vuoden ajalta, tälläkin hetkellä on tallissa Chevy, mutta pidän niitä täysin harrasteautoina. Ajot ajetaan eurooppalaisilla laatuautoilla.
"Tämän päivän pikkuautokin painuu kolaritilanteessa läpi jostakin Capricesta. "
Todellinen pölvästi vertaa tämänpäivän autoa 15-v vanhaan tai vanhempaan jenkkiin.
Kokemus ja viisaus ei kulje käsikädessä ikävuosien kanssa?
Elä nykypäivää ja katso ympärillesi , niin näet paljon 2000-luvun jenkkejä liikenteessä.
Sori, näinhän se onkin. Kyllä niitä uusia jenkkiautoja näkee tämän tästä. -> http://www.chevrolet.fi/autot/spark/
http://www.chevrolet.fi/autot/aveo/aveo-3ovinen/
Kyllä siinä tuntee itsensä melkoiseksi Elvikseksi kun tuollaisilla pääsee cruisailemaan.
2000 Luvun "jenkit" on pääosin (siis ne joilla edes jotain tekee) tehty Koreassa ja jenkeissä tehdyissä on joku japsi tai saksalainen tekniikka, koska -40 luvulta peräisin oleva tekniikka moderneine työntötankoineen ja kansiventtiileineen ei kuitenkaan ole ihan tätä päivää.
Elä sinäkin nykypäivää ja katso mitä paskaa jenkit ovat vuosikymmeniä maailmalle suoltaneet.
Tuossa vähän parempi letukan linkki, että pääsee elvistelemään.
http://www.cardata.com/chevrolet_showroom.htm
vitussa ne venttiilit ovat tämän päivän autossa? Sivuventtiilikö on päivän sana?
Sitä paitsi työntötankomoottoreilla mennään 0- 500km/h alle viidessä sekunnissa.
Osta kuule karttapallo ja katso onko se sun Koreasi U.S.A:n osavaltio, saatana nuo eteläkorealaiset paskat
mitään jenkkejä ole...........
287cid..., oikeat moottorit niissä on 427 - 500 cid, pienemmät on starttimoottoreita.
Amerikkalaiset korvasivat ennen suunnittelun lisäämällä rautaa, jos jokin paikka ei kestänyt.
puhui asiaa!Näin se on ja itse on ihan kantapäänkautta tietoutta kerätty.Harrasteautona on ollut 18v lähtien joku jenkkiauto ja silloin kauan sitten(-92)tuli hommattua nykyinen MR-kilvitetty,60-lukuinen HT.Niissä oli/on yhä sitä 70-luv kadonnutta laatua ja yksinkertaista patarauta tekniikkaa, tee-se-itse tyyliin sopivaa ilman saastelaiteviidakkoa ja toimimattomia sähkölaitteita.Tälle mopotyypille sanoisin ettei se Skooda viemäriputkella tai pappamallin Bemu levikesarjoinkaan yllä tuohon 287 "mopoon",liekö nuo numerot kertookaan sinulle mitään.Aikoinaan,silloin 50-60 luv,euroautot surkeita päristimiä kuten japsitkin,ei juuri kuin brittiautojen kopioijiksi.Erikoisautot erikseen,niitä nyt tehtiin ympäri ämpäri,rahalla.Itellä nykyään eurooppalainen pakettiauto käyttiksenä.
"70-luv kadonnutta laatua"
Mitä laatua? 50-60 luvun autot ajettiin loppuun muutamassa vuodessa. 1960 valmistettuja autoja oli 70-luvulla jo erittäin vähän käytössä, olivat pelloilla - metsiköissä ja navettojen takana.
Tänäpäivänä on 20-30v Chevy Vaneja - farkkuja ym. liikenteessä vielä paljon.
"yksinkertaista patarauta tekniikkaa",
totta, mutta kehitys menee eteenpäin, saastepäästöjä on pienennettävä, turvallisuutta ja mukavuutta lisättävä.
" tee-se-itse tyyliin sopivaa ", 90- ja 00-lukuisissa autoissa ei nyt ihan mullistavaa tekniikkaa ole, muutama sähköinen anturi ja solenoidi tullut lisää, mutta polttoaineen annostelu on hallinnassa, kiitos yksinkertaisen tietokonejärjestelmän ja polttoaineen suorasuihkutuksen.
Itselläni amerikkalainen auto käyttöautona ja aivan eri maailmasta niin ajettavuuden, kuin turvallisuudenkin suhteen verrattuna 50-60-lukuisiin.
americaano 60-70-luvulta on todella mukava ja erikoinen harrastepeli.se on totta.erottuu massasta ja tarjoaa mukavat kyydit.
mutta ajat ovat muuttuneet,kuutiotuumille tuli vastine moottoritekniikan kehityksen muodossa.muut menivät ohi,jopa japsit.vasta 2000-luvun lopussa alkoi tehokkaita ja maukkaita jenkkejä valmistumaan liukuhihnalta runsaammin.
vanhat autot ovat harrastamiseen ja jenkkien kulta-ajat suunnannäyttäjinä auton kehityksessä ovat todella takanapäin,jäljellä kasa klassikoita,joista pyritään pitämään huolta ja nautiskelemaan kesäpäivinä.
toki on mm.uutta camaroa ja chargeria joka vastaa käsitystä nykypäivän autoista,mutta ne ovat valitettavasti vielä harvojen herkkuja,korkean hinnan vuoksi.
Kyllä 318 pikkulohko on hyvä.Ja sekin 318 pikkulohko on 5,2 litrainen starttimoottori.Vääntöä siinäkin riittää,kulkee tyhjäkäynnillä ja vähällä bensalla.
287cid on yläpuolisilla nokka-akseleilla ja suorasytytyksellä ja elektronisella polttoaineen suihkutuksella. Kokoisekseen taloudellinen ja tehokas. Nyt talvella on liikennevaloissa lähdettäessä on jääneet kaikki hopealle, kiitos Quadradrive:n. Ei ole japseilla, korealaisilla eikä natsien ja loordien "nelivedoilla" ollut mitään jakoa. niissähän vetääkin vain kaksi pyörää parhaimmillaan ja ainoat oikeat lukot löytyy ovista.
Ei pidä verrata nykyautoja vanhoihin. (käyttiksenä 2007 320 eemeli mersu) mutta kaks harrastepeliä löytyy.
vm -77 Ford Capri ja -78 Camaro. kyllä tuo Camaro on kuiten oikeasti auto isolla A:lla verrattuna tuohon voortiin vaikka kieltämättä mukava peli sekin...Mutta ne on kuiten samalta aikakaudelta niin voi vertailla.
Mutta onhan tuo Mese sitten ihan eri maailmasta nuihin verrattuna. toki sillä ajettiinki sitte 18000 km viime vuonna ja camarolla n.1500 km. mutta esim Camaroon tullu kolhu jossain parkkipaikalla silti v....tuttaa huomattavasti enemmän kuin kolhu mesessä...
ja kyllä minusta esim chrysler c300 tuntu ihan hyvältä autolta...ainoo vaan että kulutus oli aika kova sillä 5,7:lla käyttöautoksi, mutta sitähän saa tuolla mersun tiisselilläki.
Mutta elekää verrakko uusia ja vanhoja autoja keskenään ....vaan vaikka saman vuosimallin vehkeitä näissä harrasteautoissa... käyttikset sitte ihan erikseen
Verratkaa uusia jenkkejä ja esim. japsi autoja keskenään niin nopeasti huomaatte ettei jaappanin vehkeet ole sen edistyksellisempiä kuin jenkit tai euro autot. Japsit ovat aina kopioineet tekniikka ja etenkin korinrakennus osaamista jenkeiltä, olihan jo aikoinaan 50- luvulta lähtien jenkkiautoissa innovaatioita joista toisilla valmistajilla oli helppo kopioida niitä omaan käyttöön. Turha luulla että japsit olisivat itse päässeet nykytasolle autoissaan ilman kopioimis ja matkimis kulttuuria. Esimerkiksi moottorien saastelaitteissa jenkit ovat ehdottomasti tehneet alunpitäen sen kehitystyön, jolla ne saatiin toimiviksi ja tehokkaiksi. Jenkeissä esim. katalysaattori tekniikkaa on ollut käytössä jo 70- luvun alusta alkaen, onhan siellä ollut maailman tiukimmat saastenormit. Japsi autot ovat yleensä sieluttomia ajaa ja jotenkin väkisin väännetyn oloisia kopperoita, mutta ovathan ne usein halvempiakin muihin verrattuna, joten ymmärtää kyllä miksi niitä ostetaan, olemmehan köyhää ja spartalaista kansaa. Onneksi toisenlaisiakin kanssaihmisiä löytyy. Kolari turvallisuudesta senverran että, aina verrataan uuden japsi- ja vanhan jenkkiauton törmäystä ja kuinka muka vanha jenkki menee kasaan kuin tinapaperi japsin tieltä, mutta voin kokemuksesta sanoa että taitaa useinkin käydä juuri päinvastoin. Itelläni oli 78- vuoden sedan oldsmobile ja kaverilla, joka soratiellä oikaisi sisäkaarteeseen autoni eteen oli kaksi vuotta vanha 2007 mallia oleva Toyota Avensis. Toyota tuhoutui täysin tuulilasia myöten, vaikkei nopeutta törmätessä ollut kuin reilut neljä kymppiä. Jenkki kärsi poliisienkin ihmetykseksi tosi pienet vauriot ja auto olisi kulkenut vielä omin voimin pois, mutta poliisit eivät antaneet lupaa ajaa sitä kotiin, vaan siirrettiin trailerilla. Itse kävin terveyskeskuksessa kaiken varalta tarkastuksessa, mutta Toyota kuski vietti kolme viikkoa keskus-sairaalassa. Päätelkää itse kumpi oli silläkertaa se turvallisempi auto.
Kyllä mulle kelpaa ihan hyvin tuollanen "uusikin" jenkki. Alla ollut pari piilofarmaria ja yksi diesel vani. Tai siis vani tälläkin hetkellä. Ml jotain yli 450tkm. Ite ajanut siitä noin 80-90tkm. Huoltokirjan mukaan yksi isompi remppa koko 17vuoden aikana eli lootan vaihto. Silloinkaan ei oltu jääty tienpäälle. Pikkuremppaa tietenkin lisäksi.Kaikenkaikkiaan hyvä peli. Luovun tästä sitten kun alkaa pellit oleen siinä kunnossa ettei yhden ehtoon hitsaukset riitä. Seuraavaksi mitä lie. Uudemmat ei ole vakuuttaneet vielä ainakaan....
Joo, velipoika kerran talviliukkaalla luisteli risteyksessä pitkäksi Cheyennellä. Antoi Toyota Carinalle pusun. Toyota meni lunastukseen (paskaksi), Chevystä halkesi muovipuskuri ja rekisterikilpi jäi roikkumaan yhden ruuvin varassa.
ainoo vaan että kulutus oli aika kova sillä 5,7:lla ... jos hommaa ton hintaluokan auton niin mitä väliä on sillä kulutuksella? eikä tollanen edes kuluta niin paljoa kun ajelee nätisti...